ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без розгляду
"23" червня 2011 р. Справа № 2a-1929/11/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді - Тимощука О.Л.
Суддів- Могили А.Б., Шумея М.В.,
при секретарі Маковійчук С.М.
за участю сторін:
позивача - ОСОБА_3;
представника позивача - ОСОБА_4;
представників відповідачів - Коцьомика М.О., Каверіна С.М., Горбенко Л.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_3
до відповідача: Начальника Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, Начальника Львівського прикордонного загону
про визнання незаконними наказу №174-ос від 27.08.2010р., та наказу №305-ос від 17.09.2010р,-
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Начальника Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, Начальника Львівського прикордонного загону про визнання незаконними наказу №174-ос від 27.08.2010р., та наказу №305-ос від 17.09.2010р., про звільнення з військової служби.
Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що 27.08.2010 року наказом начальника Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України за № 174-ос розірвано контракт та звільнено з військової служби та відповідно до наказу від 17.09.2010 року за № 305-ос виключено із списків особового складу загону. Позивачем в позовній заяві зазначається, що дані накази ним отримано тільки 25.11.2010 року та 02.12.2010 року, а оскільки в день звільнення - 17.09.2010 року його не було проінформовано під розписку про підстави та причини звільнення, строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України ним пропущений з поважних причин.
В судовому засіданні позивач та представник позивача обставини, викладені в адміністративному позові в частині обґрунтування наявності підстав для поновлення строку звернення до адміністративного суду підтримали в повному обсязі. Просили поновити пропущений строк звернення до суду.
Представники відповідача проти задоволення заявленого клопотання заперечили, вказуючи на те, що позивач був належним чином повідомлений про дату та підстави звільнення, що підтверджуються фактом ознайомлення з поданням до звільнення з військової служби в запас, отримання ним трудової книжки, здачею військового посвідчення та жетону, а також припису про відбуття в розпорядження в запас для постановки на військовий облік. Просили в задоволенні клопотання про поновлення строку звернення до суду відмовити та залишити заявлений адміністративний позов без розгляду.
Вирішуючи питання про поновлення строку звернення до адміністративного суду, у зв'язку із його пропущенням, судом встановлено, що із адміністративним позовом до Начальника Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, Начальника Львівського прикордонного загону про визнання незаконними наказів №174-ос від 27.08.2010р. та № 305-ос від 17.09.2010р. ОСОБА_3 звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду 21.12.2010 року .
Відповідно до вимог частини 2, 3 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно статті 288 Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, у разі звільнення військовослужбовця з військової служби за рішенням командування за розпорядженням начальника органу Держприкордонслужби, в якому проходить службу військовослужбовець, кадровий підрозділ органу забезпечує підготовку подання про його звільнення.
У відповідності до ст. 292 Положення, наказ про звільнення військовослужбовця з військової служби видається відповідною посадовою особою. Перебування військовослужбовця у відпустці чи його тимчасова непрацездатність не є підставою для затримки видання такого наказу. Після надходження до органу Держприкордонслужби витягу з наказу начальника органу Держприкордонслужби вищого рівня або письмового повідомлення зазначеного органу про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу начальника органу Держприкордонслужби, в якому військовослужбовець проходить військову службу, про його звільнення військовослужбовець здає в установлені строки посаду, з ним проводиться розрахунок, військовослужбовець виключається із списків особового складу органу Держприкордонслужби і направляється на військовий облік до районного (міського) військового комісаріату за обраним місцем проживання.
Відповідно до ст. 88 Закону України "Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України" військовослужбовець, який вважає, що не вчинив правопорушення, має право протягом місяця з часу накладення дисциплінарного стягнення подати скаргу старшому командирові або звернутися до суду у визначений законом строк.
В судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалами справи, наступні обставини.
Подання до звільнення з військової служби в запас у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту доведено до відома позивача 16.07.2010 року з мотивацією якого позивач погодився, що підтверджується його підписом на поданні.
Наказ від 22.06.2010р. №609 «Про підсумки оперативно-службової діяльності прикордонного загону в 1 півріччі 2010 року»та наказ від 25.06.2010 року №632 «Про підсумки службового розслідування», згідно з яким до позивача застосовані заходи дисциплінарного стягнення, доведені до відома останнього 23.06.2010 року та 25.06.2010 року, проте правом на подання скарги про оскарження дисциплінарного стягнення позивач не скористався.
Крім цього, судом встановлено, що про дату та підстави звільнення позивача з військової служби йому стало відомо 17.09.2010 року, що підтверджується поданими в судовому засіданні представниками відповідачів документами, а саме: копією обхідного листа №55, в якому зазначена підстава звільнення -розпорядження Західного регіонального управління №Т/10-3940 від 27.08.2010 року; копією витягу з журналу здачі військового посвідчення -запис №154 графа «6»від 17.09.2010 року; копією припису від 17.09.2010 року №55 з відміткою про наручне отримання позивачем трудової книжки, військового квитка і припису - 17.09.2010р.
Таким чином, суд зазначає, що позов в даній адміністративній справі поданий з пропущенням місячного строку на звернення до суду, встановленим частиною 3 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки дані накази відповідачами винесено 27.08.2010 року та 17.09.2010 року та належним чином доведені до позивача на вказані накази закінчено процедуру їх адміністративного оскарження, а заявлене клопотання не підлягає до задоволення, оскільки позивачу було відомо про винесення оскаржуваних ним наказів № 174-ос від 27.08.2010 року про розірвання контракту та звільнення з військової служби та № 305-ос від 17.09.2010 року про виключення з списків особового складу загону, одразу після їх видання, а перебіг строку на звернення до Івано-Франківського окружного адміністративного суду у відповідності до ч.2 ст.99 КАС України починається з моменту коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів.
Суд вказує на те, що днем отримання позивачем копій оскаржуваних наказів не є початком перебігу строку на звернення до адміністративного суду, їх надання не є обов'язком суб'єкта владних повноважень, а зазначені в клопотанні позивача обставини та подані в судовому засіданні пояснення не підтверджують поважність причин пропуску звернення до адміністративного суду в строки встановлені частиною 3 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України з моменту, коли позивач дізнався про його звільнення з публічної служби та не обґрунтовують будь-яких підстав з яких можна дійти висновку про необхідність поновлення такого строку.
Згідно з статтею 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Таким чином, на підставі вищенаведеного, встановлених обставин та вказаних правових норм суд дійшов висновку, що в позивача відсутні підстави для поновлення строку звернення до суду, а тому адміністративний позов підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись ч.3 ст.99, ст.ст. 100, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_3 до Начальник Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, Начальника Львівського прикордонного загону про визнання незаконним наказу №174-ос від 27.08.2010р. та наказу 305-ос від 17.09.2010р, - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя /підпис/ Тимощук О.Л.
Суддя Могила А.Б.
Суддя Шумей М.В.