20.06.2011
Справа № 2а-2726/11
20 червня 2011 року м. Севастополь
Нахімовський районний суд м. Севастополя в складі:
головуючого судді Кравченко В.Є.,
при секретарі Пронкіній К.О.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту Нахімовської районної державної адміністрації м. Севастополя про оскарження дій суб'єкта владних повноважень щодо виплати та перерахунку допомоги по догляду до досягнення нею трирічного віку,
Позивач, ОСОБА_1 в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України, звернулась до Нахімовського районного суду м. Севастополя з позовом про оскарження дій суб'єкта владних повноважень щодо виплати та перерахунку допомоги по догляду до досягнення нею трирічного віку, просить визнати дії відповідача по відмові у проведенні перерахунку призначеної їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” протиправними та стягнути з Управління праці та соціального захисту Нахімовської районної державної адміністрації м. Севастополя недоплачену суму допомоги у розмірі 13023,00 грн. за період з 01.04.2010 року по 31.03.2011 року включно. Позовні вимоги вмотивовані тім, що відповідно до ст.ст. 10-15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, який не можу бути менш ніж розмір прожиткового мінімуму на дітей віком до 6 років. Прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років, встановлений «Про Державний бюджет України на 2010 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» з 01 квітня 2010 року -767,00 грн., з 01 липня 2010 року -771,00 грн., з 01 жовтня 2010 року -787,00 грн., з 01 грудня 2010 року -799,00 грн., з 01 січня 2011 року -816,00 грн., однак відповідачем виплачується допомога у розмірі 260,00 грн. у період з 01.4.2010 року по 31.12.2010 року, та 130,00 гривень на місяць у період з 01.01.2011 року по 31.03.2011 року, у зв'язку з чим виникла недоплата, порушуються права матері дитини, яка не досягла трирічного віку, та позивачка була вимушена звернутися до суду.
Ухвалою суду від 20.04.2011 року відкрито провадження по справі, відповідачу запропоновано надати заперечення проти позову та необхідні документи.
Відповідачем заперечення на адміністративний позов у запропонований термін не надані.
Позивач ОСОБА_1 надала суду клопотання від 20.06.2011 року про розгляд справи за її відсутністю в порядку письмового провадження, наполягає на задоволені позову в повному обсязі.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд виходив з таких підстав.
Позивач -ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до Свідоцтва про народження серії 1-АС № 018105 від 14.12.2007 року та ОСОБА_3 Геннадіойвича, ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до Свідоцтва про народження серії 1-АС № 029811 від 20.01.2010 року та не застрахована в системі державного соціального страхування, тобто має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у встановленому Законом України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
Відповідачем позивачу , як застрахованій особі, нарахована та виплачена позивачу допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 260,00 грн. на місяць у період з 01.4.2010 року по 31.12.2010 року, та 130,00 гривень на місяць на місяць у період з 01.01.2011 року по 31.03.2011 року.
На правовідносини сторін, що виникли, поширюються норми статей 22, 46, 56, 58, 64, 68, 75, 92, 95, 96, 152 ОСОБА_4 України, статей 13-15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, ст. 45 Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік”, статей 1, 17 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”№2017-ІІІ від 05.10.2000, Закону України “Про прожитковий мінімум” №966-ХІV від 15.07.1999.
Статтею 1 Закону України “Про прожитковий мінімум” встановлено, що прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” від 21.11.1992 року № 2811-XII право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Усиновлювачам та опікунам допомога призначається не раніше, ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки (частина 1 статті 14 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” від 21.11.1992 року № 2811-XII).
Згідно частиною 1 статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” від 21.11.1992 року № 2811-XII в редакції пункту 23 Розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” №107-VІ від 28.12.2007 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Статтею 8 ОСОБА_4 України встановлено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
ОСОБА_4 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_4 України і повинні відповідати їй.
ОСОБА_4 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_4 України гарантується.
Оскільки ОСОБА_4 України, як зазначено в її ст. 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності ОСОБА_4 і в усіх необхідних випадках застосовувати ОСОБА_4 як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на ОСОБА_4, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй (аналогічна правова позиція вкладена в рішенні Європейського суду з прав людини по справі “Проніна проти України” заява №63566/00).
Статтею 152 ОСОБА_4 України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Відповідно до частини третьої статті 22 ОСОБА_4 України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, у тому числі і для сімей з дітьми.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 ОСОБА_4 України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, засади регулювання сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства, виховання, охорони здоров'я.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статей 1, 3 ОСОБА_4 України та принципів бюджетної системи (стаття 7 Кодексу) держава не може довільно відмовлятися від взятих на себе фінансових зобов'язань, передбачених законами, іншими нормативно-правовими актами, а повинна діяти ефективно і відповідально в межах чинного бюджетного законодавства.
Зі змісту частини другої статті 95 ОСОБА_4 України, якою встановлюється, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків, випливає, що вони не можуть визначатися іншими нормативно-правовими актами. Самі ж загальносуспільні потреби, до яких належить і забезпечення права на соціальний захист громадян України, проголошений у статті 46 ОСОБА_4 України, передбачаються у державних програмах, законах, інших нормативно-правових актах. Визначення відповідних бюджетних видатків у законі про Державний бюджет України не може призводити до обмеження загальносуспільних потреб, порушення прав людини і громадянина, встановлених ОСОБА_4 України, зокрема щодо забезпечення рівня життя для осіб, які отримують пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, не нижчого від прожиткового мінімуму, визначеного законом.
Таким чином, відсутність у державному бюджеті коштів на виплату допомоги по догляду за дитиною громадянам України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, створює ситуацію правової невизначеності стосовно джерела коштів, з яких має виплачуватися допомога.
Право на отримання грошової допомоги, передбаченої Законом “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” від 21.11.1992 року № 2811-XII не залежить від розміру доходів отримувача чи наявності фінансування з бюджету, а має безумовний характер.
Однак, відповідно до Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, статті 45 Закону України “Про Державний бюджет на 2010 рік” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” №2240-ІІІ від 18.01.2001 року призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 22 постанови Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" встановлено, що відповідно до статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Згідно частиною 1 статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” від 21.11.1992 року № 2811-XII в редакції пункту 23 Розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” №107-VІ від 28.12.2007 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України не визнано неконституційними положення пункту 23 Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” щодо внесення змін до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
Частиною другою статті 19 ОСОБА_4 України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_4 та законами України.
З огляду на викладене, суд вважає вимогу про визнання протиправним дій відповідача по перерахунку розміру допомоги за період з 01.04.2010 року по 31.03.2011 року включно включно та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 13023,00 грн. за період з 01.04.2010 року по 31.03.2011 року включно не підлягаючими задоволенню, оскільки в діях відповідача відсутні порушення при визначенні розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2010 -2011 роки, а також відсутні підстави для здійснення перерахунку виплат зазначеної допомоги, здійсненої відповідачем згідно з вимогами законодавства, чинного на момент спірних правовідносин.
Керуючись ст. ст. 13-15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, ст. 45 Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік”постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", ст.. 12, 70, 71, 76, 79, 94, 99, 100, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту Нахімовської районної державної адміністрації м. Севастополя про оскарження дій суб'єкта владних повноважень щодо виплати та перерахунку допомоги по догляду до досягнення нею трирічного віку -залишити без задоволення.
Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання її копії сторонами по справі шляхом подання апеляційної скарги до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Нахімовський районний суд м. Севастополя.
Суддя Нахімовського районного
суду м. Севастополя В.Є. Кравченко