Перша інстанція
Код суду 2702
Справа № 2а-472/2011
20 червня 2011 року Гагарінський районний суд м. Севастополя в складі:
головуючого-судді -Завгородньої Л.М.,
при секретарі - Гоголевої І.А.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Гагарінської РДА України в м. Севастополі про визнання дій відповідача неправомірними щодо відмови у проведенні перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років,
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання дій відповідача неправомірними щодо відмови у проведенні перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, просить суд визнати неправомірними дії УПіСЗН Гагарінської РДА України в м. Севастополі щодо відмови у проведенні перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років в розмірі не менше прожиткового мінімуму і виплаті різниці між виплаченим розміром допомоги і встановленим законом розміром прожиткового мінімуму на дочку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2; зобов'язати відповідача провести перерахунок розміру допомоги по догляду за дочкою до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму і виплатити різницю між виплаченим розміром допомоги та встановленим законом прожитковим мінімумом за період з 01.04.2007 року по 09.03.2009 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого на день ухвалення рішення по справі; зобов'язати відповідача провести відповідний перерахунок допомоги по догляду за сином ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення ним трирічного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму та виплачувати щомісячно допомогу в розмірі не менше встановленого прожиткового мінімуму, а також просить суд зобов'язати відповідача виплатити різницю між виплаченим розміром допомоги та встановленим розміром прожиткового мінімуму за період з 08.04.2009 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого на день ухвалення рішення по справі.
Вимоги вмотивовані тим, що відповідачем виплата допомоги по догляду за двома дітьми до досягнення ними трирічного віку провадилася у вищеназваний період часу в меншому розмірі, ніж встановлений прожитковий мінімум, що, на думку позивача, є неправомірним.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні вимоги підтримала та просила задовольнити у відповідності до обставин, зазначених у позові.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та дату судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується судовою повісткою про виклик до суду, надав судові заперечення на позов, відповідно до якого, у задоволенні вимог просить відмовити, по-перше, вимоги щодо проведення перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років на дочку ОСОБА_2 не підлягають задоволенню в зв'язку з пропуском строку позовної давності у шість місяців; по-друге, допомога по догляду за дитиною до трьох років на сина ОСОБА_3 виплачується у розмірі, встановленому діючим законодавством, підстав для перерахунку допомоги немає, а також просить розглянути справу у відсутність представника УПіСЗН Гагарінської РДА України в м. Севастополі.
Суд, за таких обставин, вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача, на підставі доказів, наявних у справі.
Вислухавши позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 являється мамою малолітніх дітей - дочки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та сина -ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копіями свідоцтв про народження (а.с. 6-7).
В судовому засіданні позивач пояснила, що звернулася до суду з даним позовом у лютому 2010 року в зв'язку з тим, що дізналася про порушення своїх прав з відповіді УПіСЗН Гагарінської РДА України в м. Севастополі від 03.11.2009 року № ф-4, в зв'язку з чим суд вважає, що позивачем строк позовної давності не були пропущені.
Зі змісту позову та з пояснень позивача судом встановлено, що відповідачем була призначена допомога по догляду за дітьми в розмірі 144,10 грн., щомісячно.
Що стосується вимог про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.04.2007 року по 31.12.2007 року.
Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Разом з тим, за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів України не делеговані.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить закону, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
З 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено наступні розміри прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня -434 гривні, з 1 квітня -463 гривні, з 1 жовтня -470 гривень.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року в розмірі 1852,5 грн., виходячи з розрахунку: (344+463*2+470*3)-(144,10*5+107)=1852,5 грн.
Що стосується вимог про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»встановлено наступні розміри прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня -526 гривень, з 1 квітня -538 гривень, з 1 липня -540 гривень, з 1 жовтня -557 гривень.
Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, зміни, внесені підпунктом 12 пункту 25 розділу 11 Закону України від 28.12.2007 року № 107-У1, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Рішення Конституційного суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними та є обов'язковими до виконання на території України і набрало чинності 22 травня 2008 року.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, в сумі 2947,3 грн. ( (173,5+538+540*3+557*3)-(46,5+144,1*7)).
Що стосується вимог про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2009-2011 роки.
Згідно зі статтею 46 Закону України "Про державний бюджет на 2009 рік" від 26.12.2008 №835-VI установлено, що у 2009 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Стаття 46 Закону України "Про державний бюджет на 2009 рік" неконституційною не визнавалась.
Статтею 45 Закону України «Про державний бюджет на 2010 рік» також встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється у розмірах та порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови КМУ № 57 від 22.02.2008 року «Питання призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до трьох років виплачується у розмірі дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Згідно матеріалів справи, допомога позивачу по догляду за дитиною виплачувалася в розмірі 144,10 грн., щомісячно.
Зміни до статті 45 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» та постанову КМУ № 57 від 22.02.2008 року не вносилися та не визнавалися неконституційними.
У 2011 році зміни у діюче законодавство також не вносилися.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що Управлінням праці і соціального захисту населення Гагарінської районної державної адміністрації України в м. Севастополі виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 2009 року по день ухвалення постанови провадилася у розмірах, встановлених діючим законодавством.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років в розмірі не менше прожиткового мінімуму для дітей до шести років та виплати різниці між виплаченим розміром допомоги та встановленим розміром прожиткового мінімуму, за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року -являються неправомірними.
Що стосується зобов'язання відповідача щомісячно нараховувати на другу дитину допомогу по догляду за нею до досягнення трьох років, по 01.03.2012 року включно, суд не може задовольнити цю вимогу, так як захисту у адміністративному суді підлягають тільки порушені права, ані можливість їх порушення у майбутньому.
Зважуючи усі обставини, суд вважає за необхідне визначити спосіб виконання рішення суду у вигляді стягнення з відповідача не донарахованих сум допомоги на користь позивача.
В іншій частині позову вимоги являються безпідставними, необґрунтованими, а тому такими, що не підлягають задоволенню.
Враховуючи те, що позовні вимоги задоволено частково, з Державного бюджету України на користь позивача підлягає стягненню державне мито в розмірі 1,7 грн.
Керуючись ст. 69, 71, 94, 99, 100, 158-163, 185-187 КАС України, Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік», «Про державний бюджет України на 2008 рік», «Про державний бюджет України на 2009 рік», «Про державний бюджет України на 2010 рік», «Про державний бюджет України на 2011 рік»,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Гагарінської РДА України в м. Севастополі про визнання дій відповідача неправомірними щодо відмови у проведенні перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років - задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці і соціального захисту населення Гагарінської РДА України в м. Севастополі щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, на дочку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі не менше прожиткового мінімуму для дітей у віці до шести років, та виплати різниці між виплаченим розміром допомоги та встановленим розміром прожиткового мінімуму для дітей у віці до шести років,за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року -неправомірними.
Стягнути з Управління праці і соціального захисту населення Гагарінської РДА України в м. Севастополі на користь ОСОБА_1 недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на дочку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року в сумі 1852,5 грн.,з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року в сумі 2947,3 грн., а всього - 4799,8 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 державне мито в сумі 1,7 грн.
В іншій частині позову -відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в 10-денний строк з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга на постанову подається через Гагарінський районний суд м. Севастополя до Апеляційного адміністративного суду м. Севастополя.
Особи, які не були присутні при оголошенні постанови, можуть оскаржити її шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанову виготовлено власноручно, в нарадчій кімнаті.
Суддя Гагарінського районного
суду м. Севастополя Л. М. Завгородня