Справа № 2-а-3143/11
( у порядку скороченого провадження)
04 липня 2011 року, суддя Жовтневого районного суду міста Харкова Кириченко О.Д., розглянувшив приміщені Жовтневого районного суду міста Харкова справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Жовтневому районі м.Харкова про визнання дій протиправними та забов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії як особі, що постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС,-
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Жовтневаого районного суду міста Харкова з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести нарахування та виплату пенсії у відповідності до чинного законодавства, а також здійснити перерахунок та виплату йому основної та додаткової пенсії за шкоду, спричинену здоров'ю, як інваліду II групи, та особі, що постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, за період з 01 квітня 2011 року по день винесення постанови.
В обгрунтування позивач надав суду копію довідки № 1041/17 від 12.05.2011 року, згідно якої він перебуває на обліку в Управлянні пенсійного фонду Украіни в Жовтневому районі м.Харкова та одержує з 01.04.20011 року пенсію по інвалідності II групи ЧАЕС довічно у розмірі 1642 грн. 60 коп., а також копію посвідчення інвалида війни II групи НОМЕР_2, та копію посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, НОМЕР_1.
Згідно ст. 183-2 КАС України даний позов підлягає розгляду та вірішенню у порядку скороченого провадження.
Частиною 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про противправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності сврго рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти аміністративного позову.
Відповідач, Управляння пенсійного фонду України, в Жовтневому районі м. Харкова, надану йому законодавством можливість не використував, своїх заперечень та пояснень стосовно поданого позову у зазначений час не надав. При цьому суд відзначає, що оскільки матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повністю та всебічно висвітлюють обставини спірних відносин, то спір підлягає вирішенню на підставі наявних у справі документів.
Відповідно до статті 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 р. № 796-XII, розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Нормами ст. 49 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено пенсії особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорії у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після винекнення права на державну пенсію.
Згідно ст. 54 Закону України № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням гроиадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження і 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно законодавством. В усіх випадках пенсії по інвалідності, щодо яких встановлено зв'зок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по II групі інваладності -8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам II групи -75 % мінімальної пенсії за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбачиними ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1050-IV, від 09 липня 2003 року, іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір мінімальної пенсії за віком, немає.
У зв'язку з чим суд не бере до уваги положення ч. 3 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацем 1 ч. 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, згідно з чим Законом, оскільки до п. 7 ст. 9 КАС України, суд має право застосувати закон, що регулює подібні правовідносини.
Крім того, наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем констуційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст. ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постаждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Відповідно до ч.1 ст. 5 КАС України, адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно ч. 1, 2 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні спорів повинен керуватися принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема людина, її права та свободи визначаються найвищими цінностями та визначають зміст та спрямованість діяльності держави.
Виходячи с положень статтей 22, 46, 64, 92 Конституції України, а також враховуючи рекомендації п. 2 Постанови Верховного Суду України № 9 від 01 листопада 1996 року, та п. 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 від 13 червня 2007 року, суд не застосовує положення п. 7 Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про державний бюджет України на 2011 рік”, № 4391-VI, від 14 червня 2011 року, оскільки внесення змін безпосередьо стосуються Закону України „Про державний бюджет України на 2011 рік” і лише надають право Кабінету Міністрів України застосувати положення ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у порядку та розмірах, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік, при цьому залишаючи сам Закон України № 796-XII чинним.
На час розгляду справи, інші розміри державної пенсії, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, крім розмірів передбачених ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, відсутній.
Крім цього суд зауважує, що в разі прийняття Кабінетом Міністрів України постанови що регулює порядок і розміри виплат, вона в силу ч.2 ст. 19 Конституції України повинна відповідати чинному законодавству.
На підставі викладенного та керуючись ст.ст. 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Харкова задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Харкова у відмові в перерахунку державної пенсії по інвалідності і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до вимог ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов'язати управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова провести нарахування і виплати ОСОБА_1 державної пенсії по інвалідності і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до вимог ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постаждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеної ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Зобов'язати Уапавляння пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Харкова здійснити з 01 квітня 2011 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії по інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, зоподіяну здоров'ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком згідно ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеної ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням фактично виплачених сум.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова, прийнята у скороченному провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання її копії шляхом подачі через Жовтневий районний суд міста Харкова апеляційної скарги до Апеляційного адміністративного суду Харківської області.
Постанова набирає законної сили після спливу вказаного строку на її оскарження.
Суддя О.Д. Кириченко