Справа №3/1522/4539/11
23 червня 2011 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Кічмаренко С.М., розглянувши матеріали, які надійшли з УДАІ ГУМВС України в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, за ст. 130 КУпАП -
05 травня 2011 року інспектором ДПС Комінтернівського взводу УДАІ ГУМВС України в Одеській області ОСОБА_2, складений протокол про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення.
В протоколі про адміністративне правопорушення ВН 1 № 333306 вказано, що 05.05.2011 року о 09:00 годині ОСОБА_2, керував мопедом СТМ 50-2, номерний знак НОМЕР_1, на 463 км автомобільної дороги «Київ - Одеса», з явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з ротової порожнини, почервоніння очей), від проходження медичної експертизи відмовився.
Суд, вислухавши ОСОБА_1, вивчивши матеріали справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення, пояснення свідків приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством (ч.1). Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч.2).
Однією з підстав притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП є відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За змістом цього закону до адміністративної відповідальності може бути притягнуто особу тільки тоді, коли вона відмовилася від проходження огляду лише у встановленому чинним законодавством порядку.
Такий порядок визначений ст. 266 КУпАП та постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (далі - Постанова).
Відповідно до цих нормативних актів оглядові підлягають лише водії транспортних засобів, щодо яких в уповноваженої особи Державтоінспекції є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного чи іншого сп'яніння, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС (тобто ознаки, які не установлені МОЗ і МВС, не можуть бути підставами вважати, що особа перебуває в стані сп'яніння). Сам огляд водія (судноводія) проводиться безпосередньо працівником міліції на місці зупинки транспортного засобу у присутності двох свідків з використанням спеціальних технічних засобів. Результати огляду, проведеного уповноваженою особою Державтоінспекції, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення (ч.ч.1 і 2 ст.266 КУпАП, пункти 2-5 Постанови).
І лише у разі незгоди водія (судноводія) на проведення такого огляду працівником міліції з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я, але не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється (ч.3 ст.266 КУпАП, пункти 6-7 Постанови).
Огляд же особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог статті 266 КУпАП, вважається недійсним (ч. 5 цієї статті).
Проте, як видно з матеріалів справи, всупереч вказаних вимог закону працівники Державтоінспекції на місці зупинки ОСОБА_1 не пропонували йому пройти огляд на встановлення стану сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів у присутності двох свідків.
Сама ж по собі принципова позиція особи і її відмова від проходження огляду тільки в медичному закладі без попереднього огляду на місці зупинки в присутності свідків з використанням спеціальних технічних засобів, як це передбачено ст. 266 КУпАП, складу вказаного правопорушення не утворює.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що в діях ОСОБА_3 відсутня подія і склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що провадження по справі в порядку п. 1 ст. 247 КУпАП України (відсутність події і складу адміністративного правопорушення), підлягає закриттю.
На підставі викладеного і керуючись, ст.ст. 130, 247, 266, 283, 284 КУпАП, Постанова Кабінету міністрів України № 1103 від 17 грудня 2008 року,
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, за ст. 130 КУпАП -закрити, за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів до Приморського районного суду
Суддя: С.М. Кічмаренко
23.06.2011