Справа № 2-а-2262/11
16.03.2011 року м. Сімферополь
16.03.2011 року суддя Центрального районного суду м. Сімферополя Гулевич Ю.Г. розглянувши у скороченому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Центральної районної ради м. Сімферополя про визнання дій неправомірними, покладення зобов,язання виплачувати щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною,
Позивач просить визнати неправомірними дії відповідача, зобов,язати УПСЗН Центральної районної ради м. Сімферополя виплачувати їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до 6 років у розмірі не менше прожиткового мінімуму для працездатних осіб, мотивуючи тим, що зверталася до відповідача з письмовою заявою про виплату щомісячній допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до шести років, однак відповідачем вказана допомога виплачувалась не в повному обсязі.
Представник відповідача письмових заперечень проти позову у встановлений судом срок не надав.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності суд вважає позов частково обгрунтованим та підлягаючим частковому задоволенню по наступних підставах.
Позивач ОСОБА_1 є матір,ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 і має право на підставі ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 22 березня 2001 року на виплату щомісячній допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до шести років.
У бюджеті на 2007 р. припинені компенсаційні виплати, передбачені абзацом третім частині другої ст.56, пунктів 7 і 14 ст.71 ЗУ «Про Державний бюджет на 2007 рік», що позбавило позивача можливості реалізувати законне право на отримання даної допомоги, що є порушенням Конституції України.
Припинення дії законів є засобом тимчасового припинення їх дії в часі (або по колу осіб) і повинне здійснюватися відповідно до вимог Конституції України. Дана юридична процедура знаходиться в органічному зв'язку з відміною законів, внесення в них змін і доповнень. Тобто у такому разі законом про Державний бюджет України припиняється на певний термін правове регулювання відносин у сфері соціального захисту, зупиняється дія механізму реалізації конституційних соціально-економічних прав громадян, що приводить до обмеження прав на соціальний захист. Систематичне припинення законами про Державний бюджет України виконання діючих законів України відносно надання пільг, компенсацій, гарантій фактично відміняє їх дію. Припинення дій положень законів, якими визначені права і свободи громадян, їх зміст і об'єм, є обмеженням прав і свобод громадян, може мати місце лише у випадках, передбачених Основним Законом України.
У ст.64 Конституції України вичерпно визначено дані випадки, а саме передбачено, що в умовах військового або надзвичайного положення можуть встановлюватися певні обмеження прав і свобод людини з вказівкою терміну дії даних обмежень, і визначений ряд прав і свобод, які не можуть бути обмежені ні за якими обставинами.
Рішенням Конституційного суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України такі положення абзацу третього частині другої статті 56, пунктів 7 і 14 статті 71 ЗУ «Про Державний бюджет на 2007 рік» , яким припинена на 2007 рік дія ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Рішенням Конституційного суду від 22.05.08 р. № 10-рп визнано положення статті 67 розділу 1, пунктів 1-4, 6-22, 24-10 розділу 2 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України", неконституційними, в зв'язку, з чим втратив свою дію. Таким чином, ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»в даний час є такою, що діє.
Вказане рішення суду має преюдиційне значення і є обов,язковим для виконання.
З 01.08.2010 року УПСЗН позивачеві фактично виплачується по 130 грн. у місяць.
Ухвалою Центрального районного суду м. Сімферополя від 22.02.2011 року позовні вимоги за період часу з 09.10.2007 р. по 08.08.2010 р. залишені без розгляду.
Таким чином у суду є підстави для зобов,язання Управління праці і соціального захисту населення Центральної районної ради м. Сімферополя нарахувати та сплатити позивачу щомісячну допомогу в розмірі не менш прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років по догляду за дитиною дитиною ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку за період з 08.08.2010 року до 09.10.2010 року, оскільки єдиним органом, якому надано виключне право виплачувати підвищення до державної соціальної допомоги є управління праці і соціального захисту населення.
Отже суд не являється органом, який нараховує та виплачує спірну суму, а суд, виконуючи властиві йому повноваження, в даному випадку зобов'язує відповідача нарахувати дану суму та виплатити, оскільки стягнення не передбачене жодним із названих законів.
Суд також не знаходить підстав для визнання дій відповідача неправомірними, оскільки були відсутні відповідні перерахування бюджетних коштів на рахунок відповідача для виплати їх особам, на яких розповсюджується дія ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Позивач не наполягав на стягненні судових витрат з відповідача.
Керуючись Рішенням Конституційного суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.ст. 8-12,99,100,159,160, 183-2 КАС України, -
Зобов,язати Управління праці і соціального захисту населення Центральної районної ради м. Сімферополя нарахувати та сплатити на користь ОСОБА_1 щомісячну допомогу в розмірі не менш прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років по догляду за дитиною ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку за період з 08.08.2010 року по 09.10.2010 року.
У решті частини позовні вимоги залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.