Категорія №8.1.5
Іменем України
08 липня 2011 року Справа № 2а-5141/11/1270
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Островська О.П., розглянувши в м. Луганську в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення застосованих фінансових санкцій, -
20 червня 2011 року позивач РУ ДСАТ ДПА України у Луганській області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з даним позовом, в обґрунтування якого послався на наступне. 02.11.2010 року працівниками позивача було проведено перевірку за дотриманням відповідачем вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та іншого законодавства з питань зберігання, транспортування та реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів, у торговельному об'єкті - магазині, розташованому за адресою: АДРЕСА_1. За результатами перевірки складено акт від 02.11.2010 року № 299/321/НОМЕР_1. Перевіркою була встановлена реалізація алкогольних напоїв, а саме: покупцеві було продано 2 порції по 150 мл. вина «Солнце в бокалі» за ціною 3,50 грн. на загальну суму 7,0 грн. Розрахунковий документ покупцеві надано. На підставі акту перевірки позивачем було прийняте рішення від 17.11.2010 року № 1208361202-32 про застосування фінансових санкцій у сумі 6800,00 грн. за продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці у підприємстві торгівлі, що не є підприємством громадського харчування, спеціалізованим відділом, що має статус підприємства громадського харчування. Рішення про застосування фінансових санкцій було отримано відповідачем 22.11.2010 року, у встановлений законом строк оскаржено та скасовано не було. На дату звернення до суду з позовом фінансові санкції у вигляді штрафу відповідачем сплачені у сумі 4500,00 грн. Залишок штрафних санкцій, що підлягає сплаті в доход Державного бюджету України відповідачем складає 2300,00 грн. До цього часу залишок фінансових санкцій в добровільному порядку не сплачений. Тому позивач просить стягнути з відповідача фінансові санкції в розмірі 2300,00 грн.
У встановлений судом строк відповідачем не подано ні заперечень проти позову, ані заяви про визнання позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.
Відповідно до положень ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Згідно ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.
У разі порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до ч.2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів господарювання у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів - 6800 гривень.
Пунктом 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року № 790, встановлено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно - правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Судом встановлено, що 02.11.2010 року працівниками Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Луганській області на підставі направлення на проведення перевірки від 02.11.2010 року № 466 (а.с.10) було проведено перевірку за дотриманням ПП ОСОБА_1 вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та іншого законодавства з питань зберігання, транспортування та реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів, у торговельному об'єкті - магазині за адресою: АДРЕСА_1. За результатами перевірки складено акт від 02.11.2010 року № 299/321/НОМЕР_1 (а.с.6-7).
Перевіркою було встановлено, що в магазині здійснюється продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці у підприємстві торгівлі, що не є підприємством громадського харчування, спеціалізованим відділом, що має статус підприємства громадського харчування, а саме: покупцеві було продано 2 порції по 150 мл. вина «Солнце в бокалі» за ціною 3,50 грн. на загальну суму 7,0 грн. Розрахунковий документ покупцеві надано. Таким чином, було порушено ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
За вказане порушення відповідно до абз. 9 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» рішенням позивача від 17.11.2010 року № 1208361202-32 до відповідача застосовано штрафні санкції в сумі 6800 грн. - за продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці у підприємстві торгівлі, що не є підприємством громадського харчування, спеціалізованим відділом, що має статус підприємства громадського харчування (а.с.12). Вказане рішення відповідач отримав 22.11.2010 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.13 зворотній бік), зазначене рішення відповідачем оскаржене не було.
Відповідач сплатив суму фінансових санкцій у вигляді штрафу у сумі 4500 грн. Залишок штрафних санкцій у вигляді штрафу, що відповідач не сплатив складає 2300 грн.
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 94, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення застосованих фінансових санкцій - задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (інд. код НОМЕР_1, АДРЕСА_2) в дохід Державного бюджету України (25992095, УДКУ м. Антрацит Луганської області, р/р 31112106700010, код платежу 21081100, МФО 804013, Держбюджет м. Антрацита) фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 2300,00 грн. (дві тисячі триста грн.).
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною і підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддяО.П. Островська