Постанова від 11.05.2011 по справі 1170/2а-1147/11

Україна

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2011 року Справа № 1170/2а-1147/11

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Притули К.М.

при секретарі: Білоус І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді справу за позовом Контрольно-ревізійного управління в Кіровоградській області до Управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської міської ради про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ

Контрольно-ревізійне управління в Кіровоградській області звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить зобов'язати управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської міської ради виконати п.п. 2, 3, 4 листа-вимоги від 25.11.2010 р. № 08-14/1529 та усунути фінансові порушення, виявлені під час проведення ревізії та відображено в акті ревізії № 08-10/204 від 22.10.2010 р.

В обґрунтування заявлених позовних вимог Контрольно-ревізійне управління в Кіровоградській області зазначило, що відповідно до Плану контрольно-ревізійної роботи Кіровоградського об'єднаного контрольно-ревізійного відділу на IV квартал 2010 року проведено ревізію Управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської міської ради за період з 01.11.2008 р. по 01.10.2010 р., про що складено акт від 22.10.2010 р. № 08-10/204. В ході проведення ревізії було встановлено ряд фінансових порушень законодавства. За результатами ревізії, в порядку ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», відповідачу було пред'явлено лист-вимогу за №08-11/3031, від 21.07.2008 року, щодо усунення виявлених порушень законодавства, яким вимагалось усунути порушення виявлені ревізією. Управлінням земельних відносин направлено до Кіровоградського об'єднаного контрольно-ревізійного відділу інформацію про проведену роботу та план-заходів про усунення виявлених порушень. Але дані інформації не містять ніяких документів підтверджуючих виконання проведених робіт щодо усунення виявлених ревізією порушень.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві та просили їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про місце день та час розгляду справи, був повідомлений належним чином, що підтверджується розпискою про вручення судової повістки, яка знаходиться в матеріалах справи. Причина неявки суду невідома.

Заслухавши думку та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в задоволені позовних вимог необхідно відмовити з наступних підстав.

Частиною 1 статті 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»встановлено, що головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

В судовому засіданні встановлено, що Управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської міської ради є бюджетною установою, яка утримується за рахунок бюджетних коштів. В своїй роботі відповідач керується Законом України «Про місцеве самоврядування»та є підконтрольним Контрольно-ревізійному управлінню в Кіровоградській області.

Контрольно-ревізійним управлінням в Кіровоградській області відповідно до плану контрольно-ревізійної роботи Кіровоградського об'єднаного контрольно-ревізійного відділу на IV квартал 2010 року проведено ревізію Управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської міської ради за період з 01.11.2008 р. по 01.10.2010 р. про що складено акт від 22.10.2010 р. № 08-10/204.

Перевіркою інших робіт передбачених Програмою встановлено наявність договору укладеного між Кіровоградським міжрайонним управлінням водного господарства та Управлінням земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської міської ради від 10.12.09 р. №52-ОВп, на розчищення річки Інгул в межах міста Кіровограда згідно робочого проекту "Розчищення обвідного каналу річки Інгул в районі парка Пушкіна міста Кіровограда" на загальну суму 53310,00 грн.

В ході проведеної зустрічної звірки в Кіровоградському міжрайонному управлінні водного господарства встановлено, що оплату по даному договору Управлінням проведено згідно казначейських виписок від 18.12.09 №ІЛ 647824 на суму 15000,00 грн. та від 24.12.09 №ІЛ 696821 на суму 38310,00 грн.

Перевіркою правильності застосування розцінок при визначенні вартості виконаних робіт за документами наявними в Управлінні встановлено, що до розділу УІ "Прибуток" Актів приймання виконаних підрядних робіт за грудень 2009 року включено 383,0 грн. та 1179,0 грн. прибутку. При цьому зустрічною звіркою встановлено, що відповідно до Довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України - Кіровоградське міжрайонне управління водного господарства є державною організацією (установою, закладом), тобто неприбутковим.

В порушення п.3.3.10.1 ДБН Д. 1.1-1-2000 "Правила визначення вартості будівництва" затвердженого наказом Держбуду України від 27.08.2000 №174, завищено вартість виконаних робіт, які оплачені в повному обсязі на загальну суму 1874,41 грн., в тому числі: розмір прибутку 1562,0 грн. та 312,41 грн. податку на додану вартість.

В ході ревізії питання укладання договорів на оренду земельних ділянок, в межах міста Кіровограда, досліджено 1387 договорів, які діють на час проведення ревізії. Перевіркою затверджених ставок орендної плати за землю встановлено порушення ст. 21 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 року "161 - XIV та ст.7 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992 №2535-ХІІ в частині не дотримання вимог щодо встановлення мінімальної орендної плати в розмірі 3% грошової оцінки землі, або 3-кратного розміру земельного податку. З наявних 1387 договорів, 215 договорів та додаткових угод до них, розмір орендної плати визначено в меншому розмірі, ніж передбачено Законом. Внаслідок даного порушення бюджетами всіх рівнів недоотримано коштів на загальну суму 1689512,53 грн., в тому числі: міським бюджетом по загальному фонду 1267134,40 грн. (75 %), обласним бюджетом 422378,13 грн. (25%).

В періоді, що підлягав ревізії Кіровоградською міською радою здійснено продаж земельних ділянок під розміщення об'єктів. До перевірки надано 29 договорів купівлі-продажу земельних ділянок.

Перевіркою укладених договорів встановлено, що не у всіх договорах передбачено повну сплату за земельну ділянку в момент її придбання. В окремих договорах передбачено сплату вартості земельної ділянки частинами та визначено терміни сплати.

В порушення п.4 Порядку здійснення розрахунків з простроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2009 №381 під час визначення розстроченого платежу не враховано індекс інфляції.

Внаслідок даного порушення, станом на 01.10.2010 року бюджетами відповідних рівнів (державним та міським) недоотримано доходу в розмірі 147081,43 грн. в тому числі державним бюджетом 12436,29 грн. (10%) та міським бюджетом - 134645,14 грн. (90%).

Судом встановлено, що Акт ревізії Управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської міської ради 22.10.2010 № 08-10/204 підписано Начальником управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської міської ради С.П.Максименком та головним бухгалтером управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської міської ради Т.А. Пашко із запереченнями.

Згідно з п. 10 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право) звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Аналіз заявлених позивачем у даній адміністративній справі позовних вимог та аналіз змісту вимог листа №08-14/1529 від 25.11.2010 р., яка була сформовано позивачем за результатами проведеної ним ревізії фінансово-господарської діяльності управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської міської ради за період з 01.11.2008 р. по 01.10.2010 р., дає можливість зробити висновок про те, що фактично позивач у даній адміністративній справі намагається зобов'язати відповідача звернутись до суду з позовами до винних осіб з метою відшкодування збитків.

Відповідно до норм Конституції України та чинного процесуального законодавства гарантовано право особи на захист своїх прав та інтересів шляхом звернення до суду, і право на звернення до суду з позовом з метою захисту своїх порушених прав та охоронюваних законом інтересів належить до диспозитивних прав певної особи, якими вона розпоряджається на свій власний розсуд і самостійно визначає порядок та спосіб реалізації такого права, при цьому нормами чинного законодавства не передбачено право будь-якого органу державної влади на втручання в реалізацією тією чи іншою особою (юридичною, фізичною) свого права на звернення до суду за захистом порушених прав та охоронюваних законом інтересів.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

За наведених обставин, суд вважає, що вимоги Контрольно-ревізійного управління в Кіровоградській області є необґрунтованими та безпідставними, а тому задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст.162,163, КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ

В задоволені позовних вимог Контрольно-ревізійного управління в Кіровоградській області -відмовити.

Постанова відповідно до ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду К.М.Притула

Дата складання та підписання постанови в повному обсязі 16 травня 2011 року.