Постанова від 05.08.2010 по справі 5108/10/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2010 року 2а-5108/10/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спиридонової В.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом прокурора Рокитнянського району Київської області в інтересах держави в особі Київського обласного територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до закритого акціонерного товариства «Блакитна Нива»про стягнення штрафних санкцій,

ВСТАНОВИВ:

У травні 2010 року прокурор Рокитнянського району Київської області в інтересах держави в особі Київського обласного територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - позивач, інспекція) звернувся до суду з адміністративним позовом до закритого акціонерного товариства «Блакитна Нива»(далі - відповідач) про стягнення з відповідача на користь Київського обласного територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку штрафних санкцій у загальній сумі 2550,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за 2006 рік закрите акціонерне товариство «Блакитна Нива»не подало до Київського обласного територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку річний звіт про результати фінансово-господарської діяльності емітента, що є порушенням ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»від 23.02.2006 року № 3480-IV та п. 1.4 Положення про надання регулярної інформації відкритими акціонерними товариствами та підприємствами-емітентами облігацій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.01.2000 року № 3, у зв'язку з чим до відповідача на підставі положень Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»від 30.10.1996 року № 448/96-ВР застосовано штрафні санкції на загальну суму 2550,00 грн.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання. Заперечень проти позову до суду не надавав, заяв чи клопотань щодо розгляду справи за його відсутності до суду не надсилав. Враховуючи вимоги ч. 6 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.

Суд, дослідивши матеріали справи і наявні у справі докази, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають повному задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, 11.12.2007 року позивачем складено акт № 241-КО, яким встановлено факт несвоєчасного подання відповідачем річного звіту за 2006 рік, тобто порушення відповідачем ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»від 23.02.2006 року № 3480-IV та п. 1.4 Положення про надання регулярної інформації відкритими акціонерними товариствами та підприємствами-емітентами облігацій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.01.2000 року № 3.

24.12.2007 року позивачем винесено постанову № 241-КО про застосування санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою за порушення ЗАТ «Блакитна нива»вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»від 23.02.2006 року № 3480-IV та п. 1.4 Положення про надання регулярної інформації відкритими акціонерними товариствами та підприємствами-емітентами облігацій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.01.2000 року № 3, на підставі статей 8, 9, 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»від 30.10.1996 року № 448/96-ВР до відповідача застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 850,00 грн.

Крім того, 11.12.2007 року позивачем складено акт № 242-КО про правопорушення на ринку цінних паперів, яким встановлено невиконання відповідачем станом на 05.12.2007 року розпорядження Київського обласного територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 12.11.2007 року № 127-КО.

24.12.2007 року позивачем винесено постанову № 242-КО про застосування санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою за невиконання ЗАТ «Блакитна нива»розпорядження Київського обласного територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 12.11.2007 року № 127-КО, на підставі статей 8, 9, 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»від 30.10.1996 року № 448/96-ВР до відповідача застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 850,00 грн.

Також, 05.12.2007 року Київським обласним територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено розпорядження № 130-КО, яким зобов'язано закрите акціонерне товариство «Блакитна Нива»надати Київському обласному територіальному управлінню Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до 13.12.2007 року наступну інформацію: про господарську та фінансову діяльність ЗАТ «Блакитна нива»за 2006 рік, дані аудиторського висновку за 2006 рік, пояснення щодо не опублікування інформації про емітента в одному з офіційних друкованих видань, належним чином завірену копію протоколу загальних зборів акціонерів, які відбулися 24.09.2007 року, копії публікацій про проведення загальних зборів, копії документів, які підтверджують персональне повідомлення акціонерів про час та місце скликання загальних зборів акціонерів.

29.01.2008 року позивачем складено акт № 32-КО, яким встановлено невиконання відповідачем станом на 22.01.2008 року розпорядження Київського обласного територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено розпорядження від 05.12.2007 року № 130-КО.

05.02.2007 року позивачем винесено постанову № 32-КО про застосування санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою за невиконання ЗАТ «Блакитна нива»розпорядження Київського обласного територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 05.12.2007 року № 130-КО, на підставі статей 8, 9, 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»від 30.10.1996 року № 448/96-ВР до відповідача застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 850,00 грн.

Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача за правопорушення на ринку цінних паперів станом на момент розгляду справи становить 2550,00 грн.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок», Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Положення про надання регулярної інформації відкритими акціонерними товариствами та підприємствами-емітентами облігацій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.01.2000 року № 3, Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 року № 1591 (оскільки Положення про надання регулярної інформації відкритими акціонерними товариствами та підприємствами-емітентами облігацій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.01.2000 року № 3 втратило чинність з 01.10.2007 року згідно з рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 року № 1591), Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 року № 2272.

Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»(надалі - Закон) регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).

Частиною 4 ст. 40 Закону встановлено, що річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів. Примірник офіційного друкованого видання, в якому опубліковано річну інформацію про емітента, він (емітент) надсилає до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до ч. 6 Закону строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття регулярної інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.

Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку встановлений Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 року № 1591 (надалі - Положення).

Пунктом 14 Розділу І Положення передбачено, що при поданні Інформації до Комісії емітент зобов'язаний надавати (надсилати) таку Інформацію у паперовій та електронній формах. Електронна форма Інформації складається з файлів, встановлених окремими наказами Голови Комісії.

Згідно з п. 1 Глави 7 Розділу ІV Положення розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії. Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.

Крім того, у Главі 7 Розділу ІV Положення (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) зазначено обов'язки емітентів щодо подання річної інформації на фондовому ринку, так, зокрема, емітент може на власний розсуд додатково оприлюднити інформацію у мережі Інтернет, опублікування річної інформації у офіційному друкованому виданні (крім річної інформації емітентів облігацій місцевих позик) здійснюється за формою, наведеною у додатку 43 до цього Положення, опублікування річної інформації емітентів облігацій місцевих позик здійснюється за формою, наведеною у пункті 1 та 3 додатка 42 до цього Положення. Емітенти зобов'язані зберігати примірник офіційного друкованого видання, у якому опубліковано річну інформацію, протягом трьох років. При поданні річної інформації до Комісії емітенти, які є професійними учасниками фондового ринку, банками, страховиками, інститутами спільного інвестування, та емітенти іпотечних сертифікатів, іпотечних облігацій, сертифікатів ФОН, емітенти облігацій місцевих позик надають (надсилають) річну інформацію до загального відділу центрального апарату Комісії. При поданні річної інформації до Комісії емітенти, які не визначені в пункті 4 цієї глави, подають (надсилають) річну інформацію до територіального органу Комісії згідно з їх місцезнаходженням. До складу річної інформації, що подається до Комісії, додається копія протоколу загальних зборів емітента, які проведені за звітний період та на яких затверджено результати діяльності емітента за звітний рік. Копія протоколу повинна бути прошнурована, пронумерована та скріплена відбитком печатки емітента та підписом керівника емітента. На зворотному боці останньої сторінки копії протоколу робиться такий напис: «Прошнуровано, пронумеровано та скріплено відбитком печатки емітента та підписом керівника емітента (кількість) сторінок». У разі, якщо загальні збори емітента не проводились або не відбулись, до річної інформації має бути додана довідка, складена у довільній формі з поясненням причин. Довідка засвідчується підписом керівника емітента та відбитком печатки емітента. У разі, якщо загальні збори, що затверджують результати діяльності за звітний рік, відбулись після розкриття річної інформації, емітент має у двотижневий строк з дати проведення загальних зборів подати (надіслати) до Комісії копію протоколу загальних зборів. До складу річної інформації, що подається до Комісії, додається аудиторський висновок у паперовій формі, зшитий та засвідчений підписом та відбитком печатки аудитора (аудиторської фірми). До складу річної інформації, що подається до Комісії емітентами іпотечних облігацій, додається витяг з реєстру кожного іпотечного покриття, складений за станом на дату останнього оновлення емітентом даних реєстру іпотечного покриття відповідно до Закону України «Про іпотечні облігації».

Відповідно актів Київського обласного територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про правопорушення на ринку цінних паперів від 11.12.2007 року № 242-КО та від 29.01.2008 року № 32-КО, під час проведення перевірки відповідача було встановлено невиконання розпоряджень Київського обласного територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 12.11.2007 року № 127-КО та від 05.12.2007 року № 130-КО.

Згідно з актом Київського обласного територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 року № 241-КО, встановлено факт несвоєчасного подання відповідачем річного звіту за 2006 рік, тобто порушення відповідачем ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»від 23.02.2006 року № 3480-IV та п. 1.4 Положення про надання регулярної інформації відкритими акціонерними товариствами та підприємствами-емітентами облігацій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.01.2000 року № 3 (абзац 1 пп. 2 п. 1 Глави 7 Розділу ІV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 року № 1591).

Порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів врегульовано Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 року № 2272 (надалі - Правила).

Відповідно до п. 5 Розділу І Правил уповноважені особи Комісії в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення правопорушення вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції.

Згідно з п. 1 Розділу VII Правил розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови.

Пунктом 3 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»встановлено, що за ненадання, несвоєчасне надання або надання завідомо недостовірної інформації Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штраф у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до постанови № 241-КО від 24.12.2007 року про застосування санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, за порушення ЗАТ «Блакитна нива»вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»від 23.02.2006 року № 3480-IV та п. 1.4 Положення про надання регулярної інформації відкритими акціонерними товариствами та підприємствами-емітентами облігацій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.01.2000 року № 3, на підставі статей 8, 9, 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»від 30.10.1996 року № 448/96-ВР до відповідача застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 850,00 грн.; постанови від 24.12.2007 року № 242-КО про застосування санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, за невиконання ЗАТ «Блакитна нива»розпорядження Київського обласного територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 12.11.2007 року № 127-КО, на підставі статей 8, 9, 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»від 30.10.1996 року № 448/96-ВР до відповідача застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 850,00 грн.; постанови від 05.02.2007 року № 32-КО про застосування санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, за невиконання ЗАТ «Блакитна нива»розпорядження Київського обласного територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 05.12.2007 року № 130-КО, на підставі статей 8, 9, 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»від 30.10.1996 року № 448/96-ВР до відповідача застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 850,00 грн..

Відповідно до ч. 2 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.

На час розгляду справи до суду не було надано доказів на підтвердження того, що постанови № 241-КО від 24.12.2007 року, № 242-КО від 24.12.2007 року, № 32-КО від 05.02.2007 року були оскаржені відповідачем у судовому порядку.

Станом на час розгляду справи заборгованість відповідача зі сплати штрафних санкцій є непогашеною.

Відповідно до ч. 3 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.

Згідно з ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи наведене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, та відповідно такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 11, 14, 70-72, 86, 128, 159-163, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з закритого акціонерного товариства «Блакитна Нива»на користь Київського обласного територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку штрафні санкції у загальній сумі 2550,00 грн. (дві тисячі п'ятсот п'ятдесят гривень).

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.

Суддя Спиридонова В.О.