20 січня 2011 року 2а-9973/10/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Спиридонової В.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м. Києві адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Юкрейніан Ленд»до Управління Держкомзему у Києво-Святошинському районі Київської області про реєстрацію права власності та повернення державних актів на право власності на земельні ділянки,
13.12.2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Юкрейніан Ленд»(далі -позивач, ТОВ «Юкрейніан Ленд») звернувся до суду із позовом, відповідно до якого просить зобов'язати Управління Держкомзему у Києво-Святошинському районі Київської області (далі - відповідач) зареєструвати право власності на тридцять шість земельних ділянок для ведення фермерського господарства, що розташовані на території Княжицької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, згідно заяв, поданих 17 листопада 2009 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Юкрейніан Ленд»; зобов'язати відповідача повернути ТОВ «Юкрейніан Ленд», з відміткою про реєстрацію права власності, оригінали державних актів на право власності на 36 земельних ділянок для ведення фермерського господарства, що розташовані на території Княжицької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області та оригінали доданих до заяв документів.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення вимог ст. 126 Земельного кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2009 № 439 не проводить державну реєстрацію права на нерухоме майно.
У судове засідання, призначене на 20.01.2011, представник позивача не прибув, однак 20.01.2011 подав заяву, у якій просив проводити розгляд справи за його відсутності. Представник відповідача у судове засідання не прибув.
Беручи до уваги ту обставину, що про дату, час та місце судового розгляду справи сторони повідомлені належним чином, однак у судове засідання не з'явились, зважаючи на відсутність підстав для відкладення судового розгляду, передбачених ст. 128 КАС України, судом прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 17 листопада 2009 року позивач подав відповідачу тридцять шість заяв з оригіналами Договорів купівлі-продажу та державних актів на право власності на 36 земельних ділянок для ведення фермерського господарства, що розташовані на території Княжицької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, для реєстрації права власності. Заяви та додані документи було прийнято та зареєстровано в «Журналі обліку і наданих послуг з проставленням на державному акті відмітки про реєстацію права власності на земельну ділянку в Поземельній книзі»ОСОБА_1
Як вбачається з матеріалів справи, 1 грудня 2009 року між позивачем та Державним підприємством «Центр державного земельного кадастру»було укладено Договір №29.17-0200/01.12.2009 на виконання робіт по введенню земельно-кадастрової інформації на магнітні носії та перевірки відповідності даних державного акту первинній землевпорядній документації при зміні власника земельної ділянки для подальшого введення інформації в АСУ ДЗК. Оплату по даному договору позивачем було виконано 3 грудня 2009 року, шляхом сплати 11 251,37 грн., що підтверджується платіжним дорученням №76 від 3 грудня 2009 року.
15 жовтня 2010 року позивач звертався до відповідача з листом №1/12/2010, у якому просив повідомити про стан виконання реєстрації права власності на 36 земельних ділянок та надати роз'яснення стосовно порушення строків.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; свідоцтвом про право на спадщину.
Частиною 6 вказаної статті встановлено, що при набутті права власності на земельну ділянку на підставі документів, визначених частиною другою цієї статті, державний акт на право власності на земельну ділянку, що відчужується, долучається до документа, на підставі якого відбувся перехід права власності на земельну ділянку, в кожному такому випадку відчуження земельної ділянки.
На державному акті про право власності на земельну ділянку нотаріус, який посвідчує (видає) документ, та орган, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, роблять відмітку про відчуження земельної ділянки із зазначенням документа, на підставі якого відбулося відчуження.
Орган, який здійснює реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, робить відмітку про реєстрацію прав на земельну ділянку на підставі документа про її відчуження, складеного та посвідченого в порядку, встановленому законом, протягом 14 календарних днів з дня подання до цього органу зазначеного документа. Забороняється вимагати для здійснення відмітки та державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обмежень документи, не передбачені цією статтею.
Процедура здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж та цільового призначення, на державному акті на право приватної власності на землю, державному акті на право власності на землю, державному акті на право власності на земельну ділянку (далі - державний акт) визначена у Порядку здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2009 № 439 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.05.2009 за № 2319 (далі - Порядок).
Так, п. 2 Порядку встановлено, що відмітка про перехід права власності на земельну ділянку здійснюється на сторінках державного акта, де знаходиться план зовнішніх меж земельної ділянки, план меж земельної ділянки, починаючи з верхнього лівого кута зверху вниз, зліва направо.
Пунктом 4 Порядку передбачено, що Територіальний орган Держкомзему за місцем знаходження земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня подання до нього документа про перехід права власності на земельну ділянку проставляє на державному акті відмітку про реєстрацію права власності на неї визначеного змісту.
Власник земельної ділянки подає для здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку такі документи: державний акт з відміткою нотаріуса про перехід права власності на земельну ділянку; цивільно-правовий договір про відчуження земельної ділянки у разі набуття права власності на земельну ділянку за таким договором або свідоцтво про право на спадщину.
Забороняється вимагати для здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку документи, не передбачені цим пунктом.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч. 1 ст. 2 КАС України).
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Водночас, частиною 2 ст. 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На час розгляду справи по суті та прийняття судового рішення відповідач заперечень та жодних доказів на спростування доводів позивача суду не надав.
Таким чином, оцінюючи зібрані у справі докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 11, 14, 70-72, 86, 128, 159 - 163, 254 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Управління Держкомзему у Києво-Святошинському районі Київської області здійснити реєстрацію права власності на тридцять шість земельних ділянок для ведення фермерського господарства, що розташовані на території Княжицької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області згідно з заявами, поданими 17 листопада 2009 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Юкрейніан Ленд».
Зобов'язати Управління Держкомзему у Києво-Святошинському районі Київської області повернути Товариству з обмеженою відповідальністю «Юкрейніан Ленд» з відміткою про реєстрацію права власності оригінали державних актів на право власності на тридцять шість земельних ділянок для ведення фермерського господарства, що розташовані на території Княжицької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області та оригінали доданих до заяв документів.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Юкрейніан Ленд» судовий збір у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Спиридонова В.О.