22 червня 2011 року 2а-2211/11/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спиридонової В.О., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Києві адміністративну справу за позовом прокурора Яготинського району Київської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Яготинському районі Київської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Яготинський цегельний завод»про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків,
У травні 2011 року прокурор Яготинського району Київської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Яготинському районі Київської області звернувся до суду з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Яготинський цегельний завод»заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, штрафних санкцій та пені в розмірі 3 079 грн. 48 коп. за період діяльності з 01.12.2010 по 31.12.2010.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач має перед Управлінням Пенсійного фонду України в Яготинському районі Київської області заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, штрафних санкцій та пені, яка підтверджується розрахунком сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті Товариством з обмеженою відповідальністю «Яготинський цегельний завод»в період з 01.12.2010 по 31.12.2010, відповідним рішенням Управління Пенсійного фонду України в Яготинському районі Київської області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків.
Відповідач жодних заяв та заперечень стосовно позовних вимог суду не подав.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принципи рівності сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Територіальні органи Пенсійного фонду України в силу закону здійснюють функції з контролю за правильністю, повнотою нарахування і своєчасністю сплати страхувальниками внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також, стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків, штрафних санкцій та пені, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача суми вказаної заборгованості.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон України № 1058-IV).
Згідно з частиною першою статті 15 Закону України № 1058-IV, платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону. Частинами третьою та четвертою цієї статті встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду.
Частиною першою статті 14 Закону України № 1058-IV передбачено, що страхувальниками є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи -суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб -суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, -для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Відповідно до пункту 6 частини другої статті 17 та частини шостої статті 20 Закону України № 1058-IV, страхувальник, яким є відповідач, зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати страхові внески в установлені строки та в повному обсязі.
Обчислення страхових внесків здійснюється щомісячно за ставками, визначеними пунктами 4.1, 4.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 та статтею 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з частинами шостою та дванадцятою статті 20 Закону України № 1058, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду; страхові внески сплачуються незалежно від фінансового стану платника.
Судом встановлено, що відповідачем станом на 29.04.2011 до Управління Пенсійного фонду України в Яготинському районі Київської області заборговано страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та фінансових санкцій на суму 3 079 грн. 48 коп., з яких: 2 815, 07 грн. -недоїмка зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 01.12.2010 по 31.12.2010.; 48, 78 грн. -штрафні санкції; 215, 63 грн. -нарахована пеня.
Вказане вище підтверджується завіреними та наявними у справі копіями розрахунків сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 12 місяць 2010 року та рішенням Управління Пенсійного фонду України в Яготинському районі Київської області від 27.01.2011 №14 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, що підлягають сплаті за визначений період.
Відповідно до частини другої статті 106 Закону України № 1058-IV, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафних санкцій.
Пунктом 2 частини дев'ятої статті 106 зазначеного Закону передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
В той же час, на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Частиною тринадцятою статті 106 Закону України № 1058встановлено, що про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою та десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом 3 робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсії.
Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою, десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято рішення.
Судом встановлено, що на підставі пункту 2 частини дев'ятої статті 106 Закону України № 1058начальником Управління Пенсійного фонду України в Яготинському районі Київської області до ТОВ «Яготинський цегельний завод»за період з 21.09.2009 по 07.12.2010 застосовано фінансових санкцій (штраф та пеня) на загальну суму 264 грн. 41 коп., що підтверджується рішеннями про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду (копія рішення від 27.01.2011 №14 наявна в матеріалах справи). Вказане рішення вручено відповідачеві у встановленому законом порядку.
Крім того, у зв'язку з порушенням відповідачем платіжної дисципліни, позивачем, на підставі частини третьої статті 106 Закону України № 1058 -IV, відповідачу направлена вимога про сплату боргу за № Ю-574 від 03 лютого 2011 року на загальну суму в розмірі 66 363 грн. 29 коп.
Вказані рішення та вимога протягом 10 робочих днів після їх отримання відповідачем оскаржені не були, заборгованість не погашена, отже борг вважається узгодженим.
Згідно з абзацом 8 частини третьої статті 106 Закону України № 1058 -IV, у разі, якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.
Частиною чотирнадцятою статті 106 Закону України № 1058 -IV передбачено, що суми пені та фінансових санкцій застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків.
На підставі викладеного, заборгованість відповідача перед позивачем в розмірі 63 548 грн. 22 коп. розглянуто та задоволено в судовому порядку.
Таким чином, станом на 29.04.2011 загальна сума заборгованості по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та фінансових санкціях, що підлягає сплаті відповідачем, становить 3 079 грн. 48 коп.
Зазначений факт підтверджується доказами, наявними у матеріалах справи. Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На час розгляду справи та винесення рішення по суті заявлених позовних вимог доказів про сплату зазначеної суми відповідачем не надано.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ті обставини, що суму заборгованості до Управління Пенсійного фонду України в Яготинському районі Київської області у розмірі 3 079 грн. 48 коп. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, наявними у матеріалах справи; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості на день винесення рішення не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 11, 14, 70-72, 86, 159-163, 254 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Яготинський цегельний завод» (місцезнаходження: 07700, Київська область, м. Яготин, вул. Кільцева, 26, код ЄДРПОУ №34233598) на користь Управління Пенсійного фонду України в Яготинському районі Київської області заборгованість зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, штрафних санкцій та пені в загальному розмірі 3 079 (три тисячі сімдесят дев'ять) грн. 48 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Спиридонова В.О.