Постанова від 13.01.2011 по справі 2а-8878/10/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2011 року 2а-8878/10/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Спиридонової В.О.,

за участю секретаря судового засідання Касянчук І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Фора»до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Фора»(надалі -позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області (надалі - відповідач) про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 4733 грн. 36 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при проведенні перевірки з питань дотримання відповідачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій, податковим органом встановлено порушення п. 9, п. 12, п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі -Закон України № 265/95-ВР), у результаті чого позивачем прийнято рішення від 17.06.2010 № 002532302 про застосування штрафних (фінансових) санкцій за формою «С»у загальному розмірі 4733 грн. 36 коп. Непогоджуючись з прийнятим податковим органом рішенням, позивач оскаржив його до податкових органів вищого рівня в адміністративному порядку. За результатами розгляду скарг були винесені рішення про залишення рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій без змін, через що позивач оскаржив вищезазначене рішення до суду.

У судовому засіданні 13.01.2011 представник позивача зменшив розмір позовних вимог та просив скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) від 17.06.2010 № 002532302 лише в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій згідно з п. 4 ст. 17 та ст. 22 Закону про застосування РРО.

Представник відповідача позов не визнав, надав письмові заперечення проти адміністративного позову.

Суд, дослідивши матеріали справи і наявні у справі докази, заслухавши пояснення сторін, приходить до таких висновків.

Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Фора»(ідентифікаційний номер: 32294897, місце місцезнаходження: 08132, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м. Вишневе, вул. Проимслова, буд. 5) зареєстрований державним реєстратором Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області як юридична особа 02.12.2002.

Судом встановлено, що у травні 2010 року посадовими особами відповідача згідно направлень на перевірку від 20.05.2010 № 4106, 4107 на підставі Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 № 509-XII (далі - Закон України від 04.12.1990 № 509-XII), Закону України № 265/95-ВР, Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.1996 № 98/96-ВР, чинного на час проведення перевірки, Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»від 01.06.2000 № 1775-III, Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних та тютюнових виробів»від 19.12.1995 № 481/95-ВР, Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 № 436/95, Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637 (надалі -Положення № 637), проведено перевірку господарської одиниці позивача -магазину, що розташований за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вулиця Промислова, будинок 5.

Під час перевірки, податковим органом виявлено, порушення позивачем податкового законодавства: в порушення вимог п. 9 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР, позивачем (згідно акту перевірки) не було надруковано на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій, що полягало у незабезпеченні зберігання фіскального звітного чеку (z - звіту) № 01294; незабезпеченні щоденного друкування фіскального звітного чеку (z - звіту), а саме: z -звіт № 01154 за 04.08.2009 було роздруковано 05.08.2009 та z -звіт № 01100 за 04.03.2010 було роздруковано 05.03.2010.

В порушення вимог п. 12 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР, який передбачає обов'язковість ведення у порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг), позивачем не вівся облік товарних запасів за місцем їх реалізації, а саме були відсутні будь-які накладні на товар (податкові накладні, товарно-транспортні накладні, тощо) на загальну суму 1831 грн. 23 коп. (згідно акту перевірки).

Також перевіркою встановлено порушення вимог п. 13 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР, що полягало у невідповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, на суму 10 грн. 18 коп. (згідно акту перевірки).

За результатами вказаної перевірки складено акт перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки та наявності торгових патентів і ліцензій від 20.05.2010 № 001798. Перевірка та складання акту проводилися в присутності керуючого магазином -Миколюк Р.М.. Вищезазначений акт був нею підписаний, про що свідчить її підпис в графі «Від суб'єкта господарювання».

На підставі акта перевірки Державною податковою інспекцією у Києво-Святошинському районі Київської області прийнято рішення від 17.06.2010 № 0025032302 про застосування до відповідача фінансових санкцій у розмірі 4733 грн. 36 коп.

Зазначене рішення було оскаржене позивачем до Державної податкової адміністрації в Київські області, що підтверджується копією скарги від 29.06.2010 № 06/30-юр, отриманої податковим органом 06.07.2010, згідно дати штампу податкового органу вхідної кореспонденції.

Рішенням Державною податковою інспекцією в Київській області про результати розгляду скарг від 12.08.2010 № 1702/10/25-017/196-203-785, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17.06.2010 № 0025032302 було залишено без змін, а скаргу - без задоволення.

Позивачем було складено повторну скаргу на ім'я Державної податкової адміністрації України від 18.08.2010 № 08/20-юр.

Рішенням від 06.10.2010 № 10279/6/25-0415 оскаржуване рішення залишено без змін, а скаргу - без задоволення.

Надаючи правової оцінки відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Згідно з п. 2 ст. 11 Закону України № 509-XII органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Статтею 15 Закону України № 265/95-ВР передбачено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Статтею 1 Закону України № 265/95-ВР передбачено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Пунктом 3 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

З письмових пояснень керуючої магазином - Миколюк Р.М. (надалі - пояснення), наявних у матеріалах справи, вбається, що незбереження фіскального звітного чеку (z - звіту) № 01294 сталося через його розірвання під час його роздрукування печатним пристроєм. Дана обставина в судовому засіданні не була підтверджена.

Відносно несвоєчасного роздрукування фіскального звітного чеку (z - звіту), а саме z -звіт № 01154 за 04.08.2009, Миколюк Р.М. надала пояснення, що за давністю часу дану обставину пояснити не може. Представник позивача у судовому засіданні зазначив, що з приводу даних обставин контраргументів не має.

Стосовно причини роздрукування z -звіту № 01100 за 04.03.2010 лише 05.03.2010, представником позивача надано пояснення, що реєстратор розрахункових операцій (надалі - РОО) 4 березня 2010 року був несправний, про що була складена довідка. Зазначена довідка була витребувана ухвалою суду від позивача, однак представник позивача у судовому засіданні пояснив, що надати довідку про несправність РРО 4 березня 2010 року не може.

За даних обставин суд не взяв до уваги дану обставину позивача, через причини не доведення несправності РРО 4 березня 2010 року, що врегульовано ч. 1 ст. 71 КАС України.

Відповідальність за невиконання зазначених обов'язків передбачена п. 4 ст. 17 Закону України № 265/95-ВР, а саме у вигляді фінансової санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне з порушень, а саме за три порушення які мали місце.

Таким чином, податковий орган, виявивши порушення відповідачем вимог п. 9 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР, обґрунтовано застосував до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фора»фінансову санкцію у розмірі, відповідно, 1020 грн. 00 коп. (340 грн. 00 коп. x 3 = 1020 грн. 00 коп.).

Відносно порушення позивачем п. 12 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР, згідно акту перевірки, відповідач встановив, що позивачем не вівся облік товарних запасів за місцем їх реалізації, а саме були відсутні будь-які накладні на товар (податкові накладні, товарно-транспортні накладні, тощо) на загальну суму 1831 грн. 23 коп. (згідно акту перевірки).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що облік товарних запасів на підприємстві ведеться, але не за місцем реалізації товарів, а в приміщеннях централізованої бухгалтерії, що відповідає вимогам закону.

Під час судового розгляду встановлено, що позивачем, відповідно до пункту 5 наказу від 08.01.2008 № 1-Б директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Фора»«Про організацію бухгалтерського обліку та облікової політики підприємства»(наявного у матеріалах справи), первинні документи бухгалтерського обліку, після їх первинної бухгалтерської обробки в місцях приймання товару від постачальників (у магазинах), зберігаються в офісному приміщенні бухгалтерії підприємства за адресами: м. Київ, вул. Академіка Бутлерова, 1 (бухгалтерія), а також м. Київ, вул. Стальського, 23 та м. Київ, вул. Кібальчича, 23/35 (складські приміщення).

Як пояснив представник позивача, товар поставляється постачальниками в магазини позивача, де він приймається. В містах приймання товару здійснюється обробка первинних бухгалтерських документів із застосуванням централізованої комп'ютерної програми бухгалтерського обліку AP», після чого всі документи передаються кур'єром до централізованої бухгалтерії, де вони зберігаються.

На підтвердження своїх тверджень позивач надав суду копію видаткової накладної від 06.02.2010 № SAP R016004GJP/25615 на товар: рис довгий, гречана крупа та цукор-пісок, стосовно якого відповідачем зроблено висновок про відсутність облікових документів.

У судовому засіданні відповідач наполягав на тому, що відсутність облікових документів на товар у місці реалізації товарів є порушенням вимог Закону № 265/95-ВР.

Згідно з п. 12 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Таким чином, закон допускає ведення обліку товарних запасів як на складах, так і за місцем їх реалізації.

Статтею 20 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР передбачено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено суду факт того, що позивачем не ведеться облік товарних запасів, а висновок відповідача про те, що первинні облікові документи на товар мають зберігатися лише за місцем реалізації товару є хибним та не відповідає змісту закону.

За таких обставин, рішення податкового органу про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог п. 12 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР в сумі 3662 грн. 46 коп. є безпідставним і підлягає скасуванню.

Відносно порушень позивачем вимог п. 13 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР, що полягало у невідповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, на суму 10 грн. 18 коп. (згідно акту перевірки).

Як зазначалось вище, у судовому засіданні 13.01.2011 представник позивача відмовився від позовних вимог в цій частині.

Відповідальність за порушення вимог 13 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР передбачена ст. 22 Закону України № 265/95-ВР, а саме у вигляді фінансової санкції у розмірі у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Таким чином, податковий орган, виявивши порушення відповідачем вимог п. 13 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР, обґрунтовано застосував до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фора»фінансову санкцію у розмірі, відповідно, 50 грн. 90 коп. (10 грн. 18 коп. x 5 = 50 грн. 90 коп.).

За таких обставин, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частоково.

Керуючись статтями 11, 14, 70-72, 86, 87, 159-163, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області від 17 червня 2010 року № 0025032302 в частині застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «Фора» штрафної (фінансової) санкції за порушення ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР за неведення обліку товарів за місцем реалізації у загальній сумі 3 662 (три тисячі шістсот шістдесят дві) грн. 46 коп.

У задоволені решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Спиридонова В.О.

Постанова у повному обсязі виготовлена 18 січня 2011 року.