Постанова від 17.05.2011 по справі 2а-1334/11/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2011 року 2а-1334/11/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спиридонової В.О., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Києві адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Екобуд»про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області (надалі - позивач) звернулось до суду з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Екобуд»(надалі - відповідач) заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, штрафних санкцій та пені в розмірі 370 992 грн. 91 коп. за період з січня 2008 року по серпень 2010 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач має перед Управлінням Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, штрафних санкцій та пені, яка підтверджується розрахунками сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті Товариством з обмеженою відповідальністю «Екобуд»в період за січень 2008 - серпень 2010 років, відповідними рішеннями Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків.

Відповідач жодних заяв та заперечень стосовно позовних вимог суду не подав.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принципи рівності сторін, суд дійшов наступних висновків.

Територіальні органи Пенсійного фонду України в силу закону здійснюють функції з контролю за правильністю, повнотою нарахування і своєчасністю сплати страхувальниками внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також, стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків, штрафних санкцій та пені, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача суми вказаної заборгованості.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон України № 1058-IV).

Згідно з частиною першою статті 15 Закону України № 1058-IV, платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону. Частинами третьою та четвертою цієї статті встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду.

Частиною першою статті 14 зазначеного Закону передбачено, що страхувальниками є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи -суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб -суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, -для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Екобуд»(місцезнаходження: 09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Молодіжна, 34) зареєстроване виконавчим комітетом Білоцерківської міської ради Київської області як юридична особа 23 березня 1999 року, про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ (копія свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності юридичної особи.

Судом встановлено, що відповідач зареєстрований як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за № 0101314, що підтверджується відомостями, наведеними у картках особового рахунку, а отже є страхувальником у розумінні положень Закону України № 1058 - IV.

Відповідно до пункту 6 частини другої статті 17 та частини шостої статті 20 Закону України № 1058-IV, страхувальник, яким є відповідач, зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати страхові внески в установлені строки та в повному обсязі.

Обчислення страхових внесків здійснюється щомісячно за ставками, визначеними пунктами 4.1, 4.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 та статтею 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з частинами шостою та дванадцятою статті 20 Закону України № 1058, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду; страхові внески сплачуються незалежно від фінансового стану платника.

Судом встановлено, що відповідачем до Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області були самостійно визначені та подані розрахунки сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в період із січня 2008 по серпень 2010 років, що підлягають сплаті, а саме: за січень 2008 року - у сумі 33995 грн. 86 коп.; за лютий 2008 року - у сумі 53084 грн. 9721 коп.; за березень 2008 року - у сумі 51 200 грн. 86 коп.; за квітень 2008 року - у сумі 58 580 грн. 89 коп.; за травень 2008 року - у сумі 55 433 грн. 99 коп.; за червень 2008 року - у сумі 53 491 грн. 13 коп.; за липень 2008 року - у сумі 62 201 грн. 56 коп.; за серпень 2008 року - у сумі 50 032 грн. 11 коп.; за вересень 2008 року - у сумі 42 256 грн. 95 коп.; за жовтень 2008 року - у сумі 29 983 грн. 09 коп.; за листопад 2008 року - у сумі 20 561 грн. 52 коп.; за січень 2009 року - у сумі 569 грн. 73 коп.; за лютий 2009 року - у сумі 563 грн. 7378 коп.; за березень 2009 року - у сумі 485 грн. 86 коп.; за квітень 2009 року - у сумі 560 грн. 51 коп.; за травень 2009 року - у сумі 616 грн. 45 коп.; за червень 2009 року - у сумі 537 грн. 62 коп.; за липень 2009 року - у сумі 458 грн. 26 коп.; за серпень 2009 року - у сумі 524 грн. 48 коп.; за вересень 2009 року - у сумі 471 грн. 82 коп.; за жовтень 2009 року - у сумі 17 051 грн. 70 коп.; за листопад 2009 року - у сумі 30 693 грн. 84 коп.; за грудень 2009 року - у сумі 61 674 грн. 08 коп.; за січень 2010 року - у сумі 17 395 грн. 54 коп.; за лютий 2010 року - у сумі 10 418 грн. 91 коп.; за березень 2010 року - у сумі 8 928 грн. 10 коп.; за квітень 2010 року - у сумі 0 грн. 0 коп.; за травень 2010 року - у сумі 0 грн. 0 коп.; за червень 2010 року - у сумі 0 грн. 0 коп.; за липень 2010 року - у сумі 0 грн. 0 коп.; за серпень 2010 року - у сумі 0 грн. 0 коп., що в загальному розмірі становить -661 773 грн. 61 коп.

Вказане вище підтверджується завіреними та наявними у справі копіями розрахунків сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за визначений період.

Відповідно до наявних у справі матеріалів відповідачем фактично сплачено за вказаний період внесків на суму 418 095 грн. 39 коп.

Відповідно до частини другої статті 106 Закону України № 1058-IV, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафних санкцій.

Пунктом 2 частини дев'ятої статті 106 зазначеного Закону передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

В той же час, на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Частиною тринадцятою статті 106 Закону України № 1058встановлено, що про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою та десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом 3 робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсії.

Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою, десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято рішення.

Судом встановлено, що на підставі пункту 2 частини дев'ятої статті 106 Закону України № 1058начальником Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області до ТОВ «Екобуд»за період з лютого 2008 року по серпень 2010 року застосовано фінансових санкцій (штраф та пеня) на загальну у сумі 132 611 грн. 48 коп., що підтверджується рішеннями про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду(копії рішень наявні в матеріалах справи). Вказані рішення вручались відповідачеві у встановленому законом порядку.

У зв'язку з порушенням відповідачем платіжної дисципліни, позивачем, на підставі частини третьої статті 106 Закону України № 1058 -IV, відповідачу направлена вимога про сплату боргу за № Ю-2001 від 01 червня 2010 року.

Вказані рішення та вимога протягом 10 робочих днів після їх отримання відповідачем оскаржені не були, заборгованість не погашена, отже борг вважається узгодженим.

Згідно з абзацом 8 частини третьої статті 106 Закону України № 1058 -IV, у разі, якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.

Частиною чотирнадцятою статті 106 Закону України № 1058 -IV передбачено, що суми пені та фінансових санкцій застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків.

Таким чином, загальна сума заборгованості по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та фінансових санкціях, що підлягає сплаті відповідачем, становить 370 992 грн. 91 коп.

Зазначений факт підтверджується доказами, наявними у матеріалах справи. Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

На час розгляду справи та винесення рішення по суті заявлених позовних вимог доказів про сплату зазначеної суми відповідачем не надано.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ті обставини, що суму заборгованості до Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області у розмірі 370 992 грн. 91 коп. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, наявними у матеріалах справи; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості на день винесення рішення не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 11, 14, 70-72, 86, 159-163, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКОБУД» на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві заборгованість зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, штрафних санкцій та пені в загальному розмірі 370 992 (триста сімдесят тисяч дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 91 коп.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.

Суддя Спиридонова В.О.