Справа № 2-а-2064/11
20.06.2011 м.Корсунь-Шевченківський
Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області ОСОБА_1 в складі:
головуючого - судді Свитки С.Л.,
за участю секретаря Таран О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Корсунь-Шевченківської райдержадміністрації Черкаської області про визнання дій відповідача неправомірними, зобов”язання виплатити компенсацію на оздоровлення,
Позивач звернувся до суду з позовом про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік відповідно до статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з розрахунку чотири мінімальні заробітні плати.
В обгрунтування своїх вимог позивач вказав, що відповідач всупереч вимогам ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»не повністю виплатив допомогу на оздоровлення, безпідставно застосувавши при цьому норми підзаконного акта, тобто постанови Кабінету Міністрів України.
Відповідач вказані позовні вимоги не визнав та пояснив, що виплата проведена відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року та № 562 від 12.07.2005 року
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що даний позов підлягає до часткового задоволення.
Судом встановлено, що позивач є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи, тобто учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії, та перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Корсунь-Шевченківської районної державної адміністрації /ОСОБА_3/, де отримує допомогу відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
07.12.2010 року ОСОБА_3 позивачу виплачено допомогу на оздоровлення як ліквідатору аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії в розмірі 75,00 грн.
Разом з тим, статтею 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(у відповідній редакції, з урахуванням рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008р. від 22 травня 2008року, далі по тексту - Закон № 796-ХІІ) передбачена щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії - три мінімальні заробітні плати.
Проте, всупереч статті 48 Закону № 796-ХІІ позивачу щорічна допомога на оздоровлення виплачувалась відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562.
Між тим, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру щорічної допомоги на оздоровлення позивачеві застосуванню підлягає стаття 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не Постанова Кабінету Міністрів України, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Наявність такого права у позивача є визначальним для вирішення вказаного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (частина друга статті 46 Конституції України).
З огляду на викладене, суд приходить до висновку,що право позивача на отримання належних йому виплат на підставі статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»було порушено та що до спірних правовідносин підлягають застосуванню норми Закону, а не Постанова КМУ, оскільки норми підзаконних нормативних актів не можуть суперечити нормам законів, а тим більше змінювати їх.
За таких обставин суд приходить до висновку про часткове задоволення позову шляхом визнанння неправомірними дій щодо часткового нарахування допомоги на оздоровлення та зобов*язання відповідача провести перерахунок вказаної допомоги у відповідності до вимог ст.48 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням проведених виплат.
На підставі ст.ст.19, 46 Конституції України; ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, керуючись ст.ст. 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
суд
Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Корсунь-Шевченківської райдержадміністрації Черкаської області про визнання дій відповідача неправомірними, зобов”язання виплатити компенсацію на оздоровлення задовольнити частково
Визнати протиправними дії управління праці і соціального захисту населення Корсунь-Шевченківської районної державної адміністрації щодо часткової виплати ОСОБА_2 допомоги на оздоровлення за 2010 рік.
Зобов*язати управління праці і соціального захисту населення Корсунь-Шевченківської районної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, жит. ІНФОРМАЦІЯ_2 щорічної соціальної допомоги на оздоровлення в розмірі 3 мінімальних заробітних плат відповідно до ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи»з урахуванням проведеної виплати.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана сторонами до Київського апеляційного адміністративного суду через Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області протягом 10 днів з дня одержання її копії.
Суддя:ОСОБА_1