Рішення від 11.07.2011 по справі 2/5007/69/11

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "11" липня 2011 р. Справа № 2/5007/69/11

Господарський суд Житомирської області у складі:

Головуючого - судді Тимошенка О.М.

при секретарі Кудряшовій М.І.

за участю представників сторін

від позивача ОСОБА_1 (довіреність №03/15 від 05.01.11)

від відповідача Жидецький І.Р. (виконуючий обов'язки голови правління)

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області (м. Житомир)

до Відкритого акціонерного товариства "Коровинецьке" (смт.В.Коровинці Чуднівський район)

про стягнення 12456,53 грн. збитків

Позивачем пред'явлено позов про стягнення з відповідача на користь державного бюджету 12456,53грн. збитків. При цьому, позивач посилається на те, що балансоотримувач, відповідно до положень чинного законодавства несе відповідальність за втрату, нестачу або пошкодження державного майна, яке перебуває у нього на балансі, а тому ВАТ"Коровинецьке" як балансоотримувач несе відповідальність за відсутність державного майна, яке перебуває у нього на балансі.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, подав відзив на позовну заяву в якому просить відмовити в задоволенні позову, у зв'язку із пропуском строку позовної давності та подав заяву про застосування строку позовної давності.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

18 серпня 2010 року регіональним відділенням ФДМУ по Житомирській області була проведена перевірка утримання, зберігання та використання державного майна, яке при приватизації не увійшло до статутного капіталу, але залишилось на балансі ВАТ «Коровинецьке». Перевірка проводилась на виконання наказу Фонду державного майна України від 16.12.2009 № 1998 «Про забезпечення збереження, контролю за використанням та реалізацією пропозицій інвентаризаційних комісій щодо державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але залишилися у них на балансі» (а.с.5-6).

Перевіркою встановлено, що приватизація підприємства проводилась відповідно до Закону України "Про приватизацію майна державних підприємств" та Декрету Кабінету Міністрів України № 51-93 від 17.05.1993 р. «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі».

Наказом регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області від 30.05.1994 року № 25 - ДП було надано дозвіл на приватизацію державного майна Коровинецького бурякорадгоспу за адресою: Житомирська область, Чуднівський район, смт. В. Коровинці, провул. Піонерський, 1.

Під час приватизації Коровинецького бурякорадгоспу відповідно до наказу регіонального відділення від 31.05.1994 № 25-ПК було затверджено комісію з приватизації даного підприємства.

Інвентаризація проводилась згідно Положення про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання) затвердженого постановою КМ України № 158 від 02.03.1993, згідно якої інвентаризації підлягає все майно державних підприємств, що приватизуються, а також майно державних підприємств та організацій, яке передається в оренду, чи їх окремих структурних підрозділів, включаючи об'єкти невиробничого призначення, діючі об'єкти, об'єкти та предмети, що передані у прокат, оренду або перебувають на реконструкції, модернізації, консервації, у ремонті, запасі або резерві незалежно від технічного стану, а також зараховані чи не зараховані з різних причин на баланс.

Наказом регіонального відділення ФДМУ по Житомирській області від 28.07.1994 р. № 25-АО затверджено Акт оцінки вартості майна державного підприємства Коровинецький бурякорадгосп (а.с.8-10).

Згідно з актом оцінки вартість цілісного майнового комплексу зменшена на вартість майна:

- для якого встановлено особливий режим приватизації - 2247482 тис. крб.;

- державного житлового фонду - 166043 тис. крб.

Пунктом 42 Методики оцінки вартості об'єктів приватизації, затвердженої Постановою КМУ 08.09.1993 року № 717, на підставі якої здійснювалась оцінка вартості майна підприємства, передбачені умови зміни вартості майна. Так, вартість майна цілісного майнового комплексу зменшується на вартість майна державного житлового фонду, який приватизується відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду". Відповідно до ст. 3 Закону України "Про приватизацію державного майна" у редакції, що діяла на момент приватизації державного підприємства, не підлягають приватизації об'єкти державного земельного та житлового фондів, а також об'єкти соціально-культурного призначення, за винятком тих, які належать підприємствам, що приватизуються.

Тобто, житловий фонд відповідно до чинного законодавства було вилучено із статутного капіталу ВАТ «Коровинецьке».

Отже, в процесі приватизації до статутного капіталу ВАТ «Коровинецьке» не увійшов житловий одноквартирний будинок 1962 р. за адресою с. Михайленки, вул. Центральна, але залишився на балансі як об'єкт державної власності та рахується у Реєстрі державного майна за Державою в особі регіонального відділення ФДМУ по Житомирській області.

За результатами проведеної регіональним відділенням ФДМУ по Житомирській області 18.08.2010 року перевірки виявлено, що житловий одноквартирний будинок 1962 р., що знаходиться за адресою: с. Михайленки, вул. Центральна зруйнований під впливом природних явищ.

Тимчасовим Положенням про Фонд державного майна України, затвердженого Постановою ВР України від 07.07.1992 № 2558-ХІІ та Положенням про регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого Постановою КМ України від 15.06.1994. № 412 передбачено, що ФДМУ його регіональні відділення виступають органом управління щодо майна, яке в процесі приватизації не увійшло до статутних капіталів підприємств та залишилося у них на балансі, як об'єкти державної власності.

Згідно із пунктом 3 наказу ФДМУ та Міністерства економіки України від 19.05.99р. №908/68 «Про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі» господарські товариства, на балансі яких перебуває державне майно, яке не увійшло до статутних капіталів у процесі приватизації, несуть відповідальність за збереження такого майна відповідно до Цивільного кодексу України.

Балансоутримувач, відповідно до положень чинного законодавства несе відповідальність за втрату, нестачу або пошкодження державного майна, яке перебуває у нього на балансі. А отже, ВАТ «Коровинецьке» як балансоутримувач несе відповідальність за відсутність державного майна, яке перебуває у нього на балансі.

Так, відповідно до ст.386 ЦК України власник права якого порушені, має право на відшкодування завданої йому майнової шкоди.

Відповідно до ст.611 ЦК України у разі порушення зобов'язань настають правові наслідки, зокрема, відшкодування збитків.

В даному випадку відшкодуванню підлягають збитки нанесені державі, в зв'язку з незбереженням балансоутримувачем ВАТ «Коровинецьке» державного майна.

Відповідно до ст.224 ГК України збитки - це витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

З метою врегулювання спору в досудовому порядку регіональне відділення 27.04.2011 року направило на адресу Відповідача претензію від 26.04.2011 за № 03/1042 з вимогою в добровільному порядку сплатити збитки в розмірі 12456,53 грн., однак відповідач залишив її без відповідід та задоволення.

Таким чином, наявні достатні підстави для стягнення з відповідача збитків за шкоду завдану державі.

Разом з тим, господарський суд відмовляє в задоволенні вимоги про стягнення 12456,53грн. збитків за спливом позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, що є самостійною підставою для відмови в позові відповідно до ст.267 ч.4 ЦК України.

При цьому господарський суд враховує, що:

- Відповідно до ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

- Відповідно до ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

- Відповідно до ст.261 ч.1 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

- Позивач дізнався про порушене право 20.09.06 про що свідчить Акт Перевірки утримання, зберігання та використання державного майна, яке не увійшло до статутного фонду ВАТ"Коровинецьке" від 20.09.06 (а.с.17,18).

- За результатами проведеної регіональним відділенням Фонду державного майна України по Житомирській області 20.09.06 перевірки було встановлено, що житловий будинок 1962 року будівництва на 1 квартиру в с.Михайленки зруйнувався внаслідок впливу природних сил.

- До господарського суду позов пред'явлений 21.06.11, тобто поза межами строку позовної давності.

- Позивачами не надано доказів, які б свідчили про поважність причин пропущення позовної давності.

- Вимога позивача не входить до переліку вимог, на які позовна давність не поширюється.

Відповідно до вимог ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Керуючись ст.ст. 49, 82 - 85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Дата підписання 11.07.11

Суддя Тимошенко О.М.

Віддрукувати:

1- в справу