Україна
22 червня 2011 р. справа № 2а/0570/9266/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Грищенка Є.І.
при секретарі Черніковій О.Є.за участю представників сторін
від позивача не з'явився
від відповідача Юсєєва Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську до Дочірнього підприємства «Спеціалізоване управління № 451 акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» про стягнення заборгованості на загальну суму 291852,59 грн., -
Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську звернулось до суду з позовом до Дочірнього підприємства «Спеціалізоване управління № 451 акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж » про стягнення заборгованості на загальну суму 291852,59 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що у порушення Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» своєчасно не сплатив страхові внески та єдиний внесок до пенсійного фонду, у зв'язку з чим за період з грудня 2010 року по квітень 2011 року має прострочену заборгованість у розмірі 291852,59 грн. Оскільки відповідач суму заборгованості не сплачує, просив у відповідності до Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» стягнути з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську заборгованість по сплаті страхових внесків у зазначеному вище розмірі.
Представник позивача до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином. Причин неявки до судового засідання суду не повідомив. Клопотання про відкладення судового розгляду до суду не надходило.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що відповідач Дочірнє підприємство «Спеціалізоване управління № 451 акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж » зареєстровано Виконавчим комітетом Краматорської міської ради 29.08.2005 року, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 33702788.
Відповідно до п. 2.1.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно повідомлення в управлінні Пенсійного фонду України у м. Краматорську відповідача взято на облік 29.08.2005 року за № 05-31-04-4903.
Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески до Пенсійного фонду України є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Невиконання цього обов'язку платниками страхових внесків приводить до неповного формування коштів Пенсійного фонду України, і як наслідок, до несвоєчасних виплат пенсій пенсіонерам, що є порушенням ст. 46 Конституції України.
Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.
Частиною 6 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Як вбачається з розрахунку суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті, заборгованість підприємства перед УПФУ у м. Краматорську становить 66010,47 грн., з яких: страхові внески - 11408,89 грн., фінансові санкції та пеня - 54601,58 грн.
Сума визначена в розрахунках суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідачем сплачена не була.
Частиною 2 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
На виконання зазначеної норми закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків до ДП «СУ № 415 АТЗТ «Донбаспромелектромонтаж» застосовані фінансові санкції, а саме:
· рішенням від 19.01.2011 року № 80 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені - 8703,74 грн. (4757,83 грн. - штраф, 3945,91 грн. - пеня) (отримано 19.01.2011 р.) (а.с. 21);
· рішенням від 19.01.2011 року № 81 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені - нарахована пеня 553,93 грн. (отримано 19.01.2011 р.) (а.с. 22);
· рішенням від 19.01.2011 року № 82 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені - нарахована пеня 433,05 грн. (отримано 19.01.2011 р.) (а.с. 23);
· рішенням від 14.03.2011 року № 319 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені - 662,10 грн. (296,22 грн. - штраф, 365,88 грн. - пеня) (отримано 22.03.2011 р.) (а.с. 24);
· рішенням від 14.03.2011 року № 320 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені - нарахована пеня 50,76 грн. (отримано 22.03.2011 р.) (а.с. 25);
· рішенням від 14.03.2011 року № 321 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені - нарахована пеня 34,39 грн. (а.с. 26);
· рішенням від 14.03.2011 року № 322 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені - 9687,98 грн. (5246,57 грн. - штраф, 4441,41 грн. - пеня) (отримано 22.03.2011 р.) (а.с. 27);
· рішенням від 14.03.2011 року № 323 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені - 11783,60 грн. (6226,26 грн. - штраф, 5557,34 грн. - пеня) (отримано 22.03.2011 р.) (а.с. 28);
· рішенням від 14.03.2011 року № 319 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені - 662,10 грн. (296,22 грн. - штраф, 365,88 грн. - пеня) (отримано 22.03.2011 р.) (а.с. 29);
· рішенням від 12.05.2011 року № 665 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені - 13940,71 грн. (6348,35 грн. - штраф, 7592,36 грн. - пеня) (отримано 12.05.2011 р.) (а.с. 31);
· рішенням від 12.05.2011 року № 666 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені - 10879,13 грн. (5281,13 грн. - штраф, 5598,00 грн. - пеня) (отримано 12.05.2011 р.) (а.с. 32).
Так, згідно із ч. 3 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.
Про оскарження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки до виконавчої дирекції Пенсійного фонду або в судовому порядку страхувальник зобов'язаний письмово повідомити відповідний територіальний орган Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів із дня звернення до виконавчої дирекції Пенсійного фонду чи суду.
Узгодження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки здійснюється на підставі заяви страхувальника, яка розглядається територіальним органом Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів після її отримання, та поданих страхувальником документів, що свідчать про неправильність обчислення сум недоїмки, зазначених у вимозі.
У разі узгодження страхувальником вимоги про сплату недоїмки з територіальним органом Пенсійного фонду цей орган зобов'язаний у строк, визначений для розгляду заяви страхувальника про узгодження вимоги, надіслати йому узгоджену вимогу про сплату недоїмки, а страхувальник зобов'язаний сплатити узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги.
У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки. У разі звернення органу Пенсійного фонду з позовом про стягнення недоїмки до господарського суду передбачені законодавством заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються.
Як встановлено у судовому засіданні, на виконання вказаної норми Закону позивачем було направлено на адресу відповідача вимогу від 01.02.2011 року № Ю-6 на суму 197010,10 грн., яка була вручена відповідачу 11.02.2011 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, та вимога від 28.02.2011 року № Ю-6У на суму 56122,18 грн. Вказані вимоги до Державної виконавчої служби до виконання не передавались. До того ж, вони не оскаржувались та є невиконаними на дату розгляду справи (а.с.20).
З 01.01.2011 року набув чинності Закон України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі Закон № 2464 - VI). Відповідно до ч. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464 - VI з дня набрання чинності цим законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування вважаються платниками єдиного внеску.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 - VI та підпункту 4.3.6. пункту 4.3 розділу IV «Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 за № 994/18289 (Далі інструкція № 21-5) платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, а ч. 8 ст. 9 того ж Закону зобов'язує сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Згідно розрахунків , поданих відповідачем, до сплати підлягала сума єдиного внеску:
за січень 2011 року - 71470,30 грн. (а.с. 47-49);
за лютий 2011 року - 61988,10 грн. (а.с. 52-54);
за березень 2011 року - 63471,13 грн. (а.с. 57-59);
за квітень 2011 року - 64951, 76 грн. (а.с. 62-64).
Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону № 2464 - VI територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
На адресу відповідача були направлені вимоги про сплату боргу:
· Ю-84 від 04.03.2011 р. на суму 69144,82 грн. (отримана 22.03.2011 р.) (а.с. 67);
· Ю -84 від 06.04.2011 р. на суму 129517,75 грн. (отримана 12.04.2011 р.) (а.с. 68);
· Ю - 84 від 05.05.2011 р. на суму 173945,58 грн. (отримана 16.05.2011 р.) (а.с. 69).
Зазначені вимоги оскаржені не були та до державної виконавчої служби не подавались.
Вимоги Ю-84У від 06.04.2011 р. на суму 67529,65 грн. (а.с. 80) та Ю-84У від 28.04.2011 р. на суму 61988,10 грн. (а.с. 81) були узгоджені та направлені на виконання до Державної виконавчої служби.
Крім того, суд зазначає, що відповідачем підписано акти звірки розрахунків з Управлінням Пенсійного фонду України в м. Краматорську: № 203 за грудень 2010 року на суму 71688,33 грн. (а.с. 15) та № 202 за період з січня по квітень 2011 року на суму 225842,12 грн.
Вказана сума заборгованості станом на момент розгляду справи відповідачем у добровільному порядку сплачена не була.
За таких обставин, оскільки відповідач своєчасно не сплатив страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та суму єдиного внеску, то відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з нього підлягає стягненню у рахунок погашення заборгованості сума у розмірі 291852,59 грн. на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорська.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську до Дочірнього підприємства «Спеціалізоване управління № 451 акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж » про стягнення заборгованості на загальну суму 291852,59 грн., - задовольнити.
Стягнути з Дочірнього підприємства «Спеціалізоване управління № 451 акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» (ЄДРПОУ 33702788) на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську (р/р 256033012026 у ДОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 335106, ЄДРПОУ 23346487), заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 11408 (одинадцять тисяч чотириста вісім) гривень 89 коп.
Стягнути з Дочірнього підприємства «Спеціалізоване управління № 451 акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» (ЄДРПОУ 33702788) на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську (р/р 256033012026 у ДОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 335106, ЄДРПОУ 23346487), фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків у розмірі 26744 (двадцять шість тисяч сімсот сорок чотири) гривні 07 коп.
Стягнути з Дочірнього підприємства «Спеціалізоване управління № 451 акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» (ЄДРПОУ 33702788) на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську (р/р 256033012026 у ДОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 335106, ЄДРПОУ 23346487), фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків у розмірі 27857 (двадцять сім тисяч вісімсот п'ятдесят сім) гривень 51 коп.
Стягнути з Дочірнього підприємства «Спеціалізоване управління № 451 акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж» (ЄДРПОУ 33702788) на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську (р/р 256033012026 у ДОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 335106, ЄДРПОУ 23346487), заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 225842 (двісті двадцяти п'ять тисяч вісімсот сорок дві ) гривні 12 коп.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину у судовому засіданні 22 червня 2011 року в присутності представника відповідача.
Повний текст постанови складено 29 червня 2011 року
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Грищенко Є.І.