Постанова від 21.06.2011 по справі 2а/0570/4724/2011

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2011 р. справа № 2а/0570/4724/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 16 год.40 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Шинкарьової І.В.

при секретарі Заднепровської В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Третього воєнізованого гірничорятувального загону

до Контрольно - ревізійного відділу у Донецької області

третя особа на стороні позивача, без самостійних вимог на предмет позову Центральний штаб Державної воєнізованої гірничорятувальної служби м. Донецька

про скасування вимоги №24-13/529 від 21.03.11 в частині донарахування посадових окладів та тарифних ставок за періоди з жовтня - грудня 2008, 2009, 2010 роки, в наслідок не підвищення розмірів тарифних ставок та посадових окладів при збільшенні розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законами України на загальну суму 1 705 454,88 грн.

за участю представників сторін

від позивача: Медведєва Н.Ю.

від відповідача: Помагаєв А.В.

третя особа: Николаєва Т.Б.

Третій воєнізований гірничорятувальний загін звернувся з позовом до Контрольно - ревізійного відділу у Донецької області про скасування пункту 2 частини 1 вимоги №24-13/529 від 21.03.11 про донарахування посадових окладів та тарифних ставок працівникам за періоди з жовтня - грудня 2008, 2009, 2010 роки, в наслідок не підвищення розмірів тарифних ставок та посадових окладів при збільшенні розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законами України на загальну суму 1 705 454,88 грн.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що він є структурним підрозділом Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості, якій діє на підставі «Положення про Державну воєнізовану гірничорятувальну службу у вугільній промисловості України». Позивач утримується за рахунок коштів держбюджету України, які щорічно виділяє Міністерству вугільної промисловості України, як головному розпоряднику бюджетних коштів за програмою «Гірничорятувальні заходи на вугледобувних підприємствах». Оплата праці працівників загону здійснюється на підставі «Положення по грошове забезпечення особового складу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості України». Дія цього положення поширюється на основний та допоміжний склад ДВГРС і визначає умови та розміри оплати праці її працівників на підставі законодавчих та інших нормативних актів України, генеральної, галузевої угод, колективних договорів у межах бюджетних асигнувань, передбачених планом використання бюджетних коштів та інших доходів. Обсяги фінансування ДВГРС на 2008, 2009, 2010 р. затверджені згідно Законів України «Про державний бюджет». Доведені обсяги фінансування загону не достатні для забезпечення переходу на умови оплати праці працівників, виходячи з коефіцієнтів до мінімальних заробітних плат, які встановлені законами про державний бюджет на відповідні періоди. Так затверджений обсяг фінансування у 2008 році склав 70% від необхідного, у 2009 році - 39 %, у 2010 - 49%. Розрахунки бюджетного фінансування, складені загоном після доведених обсягів фінансування, (у тому числі по фонду оплати праці) затверджуються, а плани погоджуються з Першим заступником міністра вугільної промисловості.

При складанні бюджетного запиту проекту державного бюджету на 2008, 2009, 2010 рік фонд оплати працівників з нарахуваннями розраховувались, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Міністерством фінансів України на відповідні періоди.

Відповідно до ч.2 ст.5 цього Закону «Про оплату праці» суб'єктами організації оплати праці є саме органи державної плати та місцевого самоврядування; власники, об'єднання власників або їх представницькі органи; працівники. Таким чином, командир загону не може самостійно приймати рішення про збільшення тарифних ставок та посадових окладів. Крім того, позивач зазначає, що при змінах розмірів мінімальних заробітних плат, провадилась індексація грошових доходів на підставі «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою КМУ від 10.07.03 №1078. Також при зміні мінімальної заробітної плати працівникам, які мають розмір посадового окладу менший за мінімальний, провадиться доплата до його розміру. Заробітна плата працівникам позивача за 2008 -2010 роки нарахована у відповідності до виділених обсягів фінансування Державного бюджету України. У загоні діє контрактна система оплати праці, а оплата праці є складовою трудових правовідносин відносин, жодних трудових спорів з питань визначеної відповідачем недоплати місця не мало.

Позивач зазначає, також, що відповідач, на відміну від суб'єктів, зазначених у ст.. 35 закону України «Про оплату праці», відповідно до покладених на них завдань та компетенції, позбавлені права нарахування та до рахування сум при перевірці суб'єкта господарювання, пов'язаних з виконанням умов колективного договору та галузевих угод, контрактів ,у зв'язку з чим вважає, визнання протиправними дії відповідача стосовно проведення донарахування посадових окладів, тарифних ставок, які підлягають виплаті на загальну суму 1705454,88 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надали пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просили позовні вимоги задовольнити.

Відповідач позовні вимоги не визнав, надав заперечення, у яких зазначив що відповідно до ст.. 95 КЗпП мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією обов'язковою для підприємств, установ, організацій всіх форм власності. При складанні економічно обґрунтованих розрахунків потреби в бюджетному фінансуванні, а в подальшому - і при складанні штатних розписів керівництво позивача повинно було дотримуватись норм законодавства. А у разі недостатнього фінансування заборгованість з нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, необхідно було відобразити в бухгалтерському обліку позивача по розрахунках з працівниками. Крім того позивачем не враховано можливість використання на оплату праці доходів від господарської діяльності, а п. 1.2. пункту 1 Положення про грошове забезпечення особового складу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості» визначено дотримання встановлених умов та розмірів оплати праці її працівників на підставі законодавчих та інших нормативних актів України, генеральної, галузевої угод, колективних договорів у межах бюджетних асигнувань, передбачених планом використання бюджетних коштів та інших доходів. Через не перегляд тарифних ставок при підвищенні мінімального рівня заробітної плати, позивачем, за період з 01.06.09 по 31.12.09, з 01.05.10 по 31.01.11 працівниками позивача недоотримане посадових окладів та тарифних ставок на суму 1705454,88 грн.

Відповідно до ст..35 Закону України «Про оплату праці», на яку посилається позивач, контроль за додержанням законодавства про оплату праці на підприємствах здійснюють фінансові органи, до яких належать органи державної контрольно - ревізійної служби. Таким чином, посилання на відсутність компетенції відповідача у спірному питанні є необґрунтованим. На підставі викладеного, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Третя особа, Центральний штаб Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості, у свої запереченнях зазначив, оплата праці працівників позивача здійснюється на підставі Положення про грошове забезпечення особового складу ДВГРС, згідно з яким оплата праці працівників здійснюється в межах бюджетних коштів та інших доходів. Протягом періоду, що перевірявся, ЦШ ДВГРС, як орган який керує всіма напрямами діяльності ДВГРС, надавав головному розпоряднику бюджетних коштів (Мінвуглепрому) обґрунтовані розрахунки необхідних обсягів бюджетного фінансування на наступний рік для формування бюджетного запиту, який головний розпорядник потім надає до Міністерства фінансів України. При складанні бюджетного запиту проекту державного бюджету на 2008 рік, 2009, 2010 рік розрахунки формувалися виходячи з вимог законодавства до розміру заробітної плати та інших видатків. Заробітна плати за перевіряє мий період була нарахована у відповідності до виділених обсягів фінансування Державного бюджету України згідно затверджених розрахунків та штатних розписів.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.

Третій воєнізований гірничорятувальний загін є юридичною особою відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія АОО №297685 (а.с.30).

Контрольно - ревізійним відділом в м. Макіївка було проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності позивача за період жовтень - грудень 2008, 2009 ,2010 та завершений звітний період 2011 року. За наслідками перевірки було складно акт від 10.03.11 №24-17/011 (а.с.84).

Під час проведення ревізії були встановлені наступні порушення:

- в порушення п.2.1 «Положення про грошове забезпечення особового складу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості», затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 16.08.02 №484 (далі Положення №484) п. 2.1 Галузевої угоди від 03.07.01, ст..55 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», «Про державний бюджет України на 2010 рік за період з 01.01.2009 по 31.01.11 року не донараховано посадових окладів, тарифних ставок, які підлягали виплаті на загальну суму 1705454,88 грн.;

- в порушення «положення про встановлення надбавок за високі досягнення в праці керівникам, фахівцям та службовцям 3-го ВГРЗ», що є додатком до колективного договору від 29.12.05 №491, ст..1 Закону України «Про оплату праці» за період з 01.01.10 по 31.10.10 загоном проведено завищених витрат з оплати праці внаслідок встановлення надбавки до посадового окладу у завищеному розмірі при невиконанні встановлених показників на суму 23675,05;

- в порушення вищезазначених законодавчих актів на зайво сплачену заробітну плату перераховано внески до державних цільових фондів на загальну суму 8740,83 грн.

На підставі акту ревізії, відповідачем винесено вимогу від 21.03.11 №24-13/529 «Щодо усунення виявлених ревізією порушень». (а.с. 7).

Вказана вимога оскаржується позивачем частково, в частині порушення п.2.1 Положення №484, п. 2.1 Галузевої угоди від 03.07.01, ст..55 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», «Про державний бюджет України на 2010 рік за період з 01.01.2009 по 31.01.11 року не донараховано посадових окладів, тарифних ставок, які підлягали виплаті на загальну суму 1705454,88 грн., у зв'язку з чим вимагається провести донарахування, відобразити в бухгалтерському обліку та виплатити працівникам недоотриману частку заробітної плати.

Судом встановлено, що посадові оклади та тарифні ставки розраховувались виходячи з мінімальної заробітної плати з 01.01.09 - 545,0 грн., з 01.01.10 - 669,0 грн., 01.01.11 - 744,0 грн. Вказане підтверджується Наказами Центрального штабу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби від 27.08.08 №110, від 15.01.10 №8, та наказами позивача від30.09.08 №390, від 22.01.10 №33 штатними розписами (а.с. 69,146,137,135,).

Статтею 55 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008р. №835 встановлено, що з 1 січня 2009 року розмір мінімальної заробітної плати 605 гривень на місяць, з 1 квітня 2009 року - 625 гривень на місяць; з 1 липня 2009 року - 630 гривень, з 1 жовтня 2009 року - 650 гривень, з 1 листопада 2009 року - 744 гривні на місяць. Статтею 53 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.10р. №2154 встановлено, що з 1 січня 2010 року розмір мінімальної заробітної плати 869 гривень на місяць, з 1 квітня 2010 року - 884 гривні, з 1 липня 2010 року - 888 гривень;з 1 жовтня 2010 року - 907 гривень; та з 1 грудня - 922 гривні.

Питання оплати праці у спірних правовідносинах регулюються Кодексом Законів про Працю, Законом України «Про оплату праці», Галузевою угодою та Колективним договором.

Згідно статті 5 Закону України «Про оплату праці» організація оплати праці здійснюється на підставі: законодавчих та інших нормативних актів; генеральної угоди на державному рівні; галузевих, регіональних угод; колективних договорів; трудових договорів. Суб'єктами організації оплати праці є органи державної влади та місцевого самоврядування; власники, об'єднання власників або їх представницькі органи; професійні спілки, об'єднання професійних спілок або їх представницькі органи; працівники. Таким чином керівник підприємства не може самостійно приймати рішення про збільшення тарифних ставок та посадових окладів.

Відповідно до статті 95 Кодексу Законів про працю України мінімальна заробітна плата - це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт). До мінімальної заробітної плати не включаються доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати. Розмір мінімальної заробітної плати встановлюється і переглядається відповідно до статей 9 і 10 Закону України "Про оплату праці" та не може бути нижчим від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 96 Кодексу Законів про працю України встановлено, що основою організації оплати праці є тарифна система оплати праці, яка включає тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і тарифно-кваліфікаційні характеристики (довідники). Тарифна система оплати праці використовується для розподілу робіт залежно від їх складності, а працівників - залежно від їх кваліфікації та за розрядами тарифної сітки. Вона є основою формування та диференціації розмірів заробітної плати. Формування тарифної сітки (схеми посадових окладів) провадиться на основі тарифної ставки робітника першого розряду, яка встановлюється у розмірі, що перевищує законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів).

У відповідності зі статтею 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконаної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

Відповідно до статті 6 цього Закону основою організації оплати праці є тарифна система, яка включає: тарифні сітки, тарифні оклади, схеми посадових окладів і тарифно-кваліфікаційні характеристики (довідники). Тарифна сітка формується на основі: - тарифної ставки робітника першого розряду, яка встановлюється у розмірі, що перевищує законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати; - міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок.

Розділ 9 Галузевої угоди між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (об'єднаннями власників), що діють у вугільній галузі і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 29 грудня 2003 року (надалі - Галузева угода) містить права та обов'язки сторін у сфері нормування та оплати праці, основи організації оплати праці.

Пунктом 9.4.1. Галузевої угоди встановлено, що умови оплати праці, міжкваліфікаційні та міжпосадові співвідношення, розміри тарифних ставок і посадових окладів працівників Підприємств і організацій, включаючи працівників загальних (наскрізних) професій та посад, їхніх структурних підрозділів, що виконують роботи, які відповідають основній діяльності Підприємств вугільної галузі та шахтного будівництва, визначаються Додатком до розділу 9 Угоди (далі Додаток), чинним законодавством і впроваджуються в порядку та терміни, встановлені законодавством під контролем Мінвуглепрому, яке забезпечує реалізацію державної політики щодо оплати праці та соціального захисту працівників вугільної промисловості.

На окремих підприємствах, які по об'єктивним фінансово-економічним причинам не можуть виконувати цю норму Угоди колективним договором може встановлюватися на період не більше ніж на 6 місяців з дня його підписання інший розмір мінімальної тарифної ставки робітника 1-го розряду, який не може бути меншим ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом.

Сторони домовилися забезпечувати щорічно підвищення рівня середньої заробітної плати по галузі не менше ніж на 25 відсотків. Забезпечити зростання витрат на оплату праці у витратах на виробництво.

Згідно до пункту 9.4.5 Галузевої угоди, норми колективного договору, що припускають оплату нижче від норм, визначених генеральною, або галузевою угодами, але не нижче державних норм і гарантій оплати праці, можуть прийматися тільки тимчасово на період подолання фінансових труднощів Підприємства терміном не більше ніж на шість місяців, із повідомленням про це вищого господарського та профспілкового органів.

Крім цього, пунктом 9.4.6 Галузевої угоди передбачено, що роботодавець гарантує мінімальний рівень зарплати працівників галузі при виконанні норм праці (часу) в розмірі встановленої (присвоєної) тарифної ставки (окладу), але не нижче мінімальних гарантій з оплати праці, встановлених цією Угодою. Роботодавець зобов'язується вжити заходів щодо забезпечення рівня середньомісячної заробітної плати працівників по Підприємству не нижче розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатної особи.

Пункт 9.5 Галузевої угоди передбачає, що при підвищенні державного розміру мінімальної заробітної плати, розміри тарифних ставок, посадових окладів і соціальних гарантій підлягають підвищенню в установленому законодавством порядку.

При цьому, відповідно до пункту 4.15. Галузевої угоди, джерелами фінансування положень цієї Угоди є кошти Підприємств, отримані в результаті їхньої фінансово-господарської діяльності, а також кошти державної підтримки, що виділяються з державного бюджету, і позабюджетних джерел на ці цілі. Віднесення витрат з реалізації положень цієї Угоди на собівартість продукції (робіт, послуг) або на прибуток, що залишається в розпорядженні Підприємства, здійснюється відповідно до чинного законодавства. Сторони будуть спільно добиватися забезпечення джерелами фінансування положень Угоди.

Колективного договору з трудових та соціальних гарантій між керівництвом та трудовим колективом позивача на 2006 рік, зареєстрованого в управлінні труда та соціального захисту населення Гірницького району м. Макіївки 29 грудня 2005 року №491 (а.с. 62). Пунктом 2 Колективного договору визначено, що цей договір діє з моменту його підписання до прийняття нового колективного договору. У перевіряємому відповідачем періоді діяв вказаний колективний договір. Пунктом 7 передбачено, що оплата праці працівників здійснюється у відповідності з КЗпП, Законом України «Про оплату праці», Галузевою угодою та іншими нормативними документами.

Аналіз вищенаведених норм законодавства свідчить, що при підвищенні державного розміру мінімальної заробітної плати, розміри тарифних ставок, посадових окладів і соціальних гарантій підлягають підвищенню в установленому законодавством порядку, та винятків законодавством не передбачено.

Відповідно до п.1.3. Положення про грошове забезпечення особового складу Державної воєнізованої гірничорятувальної служби у вугільній промисловості, затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України від 16.08.02 №484 (далі Положення), доплати, надбавки, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати, не передбачені цим Положенням, встановлюються працівникам у контрактах залежно від умов, передбачених нормативно-правовими актами та Галузевою угодою між Міністерством палива та енергетики України, Держвуглепромом і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості України (далі-галузева угода). У контракті встановлюються конкретні розміри доплат, надбавок та винагород.

Пунктом 2.1,2.4, 2.5 Положення передбачено, що розміри тарифних ставок (окладів, посадових окладів) працівників ДВГРС розраховуються, виходячи з розміру коефіцієнта співвідношень до встановленого законодавством України розміру мінімальної заробітної плати. Конкретні розміри тарифних ставок (окладів, посадових окладів) особового складу визначаються в контрактах та відображаються у наказах керівників Центрального штабу ДВГРС, ВГРЗ, Державного підприємства "Механічні майстерні ДВГРС" (далі - ДП "Механічні майстерні ДВГРС"). У разі встановлення законодавством іншого рівня мінімальної заробітної плати розміри тарифних ставок (окладів, посадових окладів) працівників ДВГРС перераховуються за встановленими коефіцієнтами.

Таким чином, позивачем посадові оклади працівників повинні були, бути перераховані при підвищенні державного розміру мінімальної заробітної плати.

В той же час, відповідно до пункту 7 статті 10 Закону України «Про державну контрольно - ревізійну службу в Україні», зазначена служба має право пред'являти керівникам та іншим службовим особам, підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення встановлених порушень законодавства, з питань збереження і використання державної власності та фінансів.

Приписи зазначеної норми, зобов'язують визначати вимогу стосовно кожного порушення, доводити склад цього порушення, а також конкретно вимагати від певної посадової особи усунення встановленого порушення, тобто кожний хто отримує вимогу, повинен розуміти у чому полягає таке порушення, що і як, йому треба зробити для його усунення.

Відповідач у спірній вимозі вимагає від позивача, провести донарахування, відобразити в бухгалтерському обліку та виплатити працівникам недоотриману частку заробітної плати. Відповідачем не враховано, що відповідно до нової редакції Положення про Третій воєнізований гірничорятувальний загін від 04.10.06 №12731050003002666 (а.с. 25), позивач підпорядкований Центральному штабу ДВГРС який керує всіма напрямами діяльності ВГРЗ. Згідно п. 4 цього положення джерелами формування майна позивача, є кошти Державного бюджету України виділені на утримання ВГРЗ у встановленому чинним законодавством порядку, майно передане йому органами державного управління, доходи, одержані від виконання робіт та надання послуг, а також від інших видів фінансово - господарської діяльності, безоплатні та благодійні внески, пожертвування організацій, підприємств та громадян, кредити банків та інших кредиторів, інші джерела, не заборонені законодавством України. Пунктом 6 вказаного положення визначено, що штатний розпис ВГРЗ затверджується Центральним штабом ДВГРС.

Відповідно звітів про касове використання бюджетних коштів за 2008, 2009, 2010 роки витрати здійснювались в межах бюджетного фінансування.

Як вже зазначалось, що п 9.4.1. Галузевої угоди встановлено, що умови оплати праці, міжкваліфікаційні та міжпосадові співвідношення, розміри тарифних ставок і посадових окладів працівників Підприємств і організацій, включаючи працівників загальних (наскрізних) професій та посад, їхніх структурних підрозділів, що виконують роботи, які відповідають основній діяльності Підприємств вугільної галузі та шахтного будівництва, визначаються Додатком до розділу 9 Угоди (далі Додаток), чинним законодавством і впроваджуються в порядку та терміни, встановлені законодавством під контролем Мінвуглепрому, яке забезпечує реалізацію державної політики щодо оплати праці та соціального захисту працівників вугільної промисловості. Головним розпорядником державних коштів у перевіряємий період був Мінвуглепром.

Вимагаючи від позивача, провести донарахування, відображення в бухгалтерському обліку та виплати працівникам недоотриману частку заробітної плати, відповідач не зазначає механізм виконання цієї вимоги, не зазначає яким чином, позивач повинен сплатити вказані у вимозі кошти, не враховує встановленого законодавством механізму отримання коштів з державного бюджету, та повноважень органів до обов'язків яких це входить.

Як вже зазначалось, відповідач має право пред'являти керівникам та іншим службовим особам, підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення встановлених порушень законодавства, з питань збереження і використання державної власності та фінансів, а в спірна вимога, направлена на отримання додаткового фінансування з держаного бюджету, що виходить за межі наданих законодавством прав відповідачу.

Позивачем зазначено, що жодного позову з питання нарахування та сплати заробітної плати від працівників до позивача не надходило. Вказане твердження, відповідачем не спростовано.

При проведені ревізії працівники органів, що здійснюють нагляд за додержанням законодавства про працю відповідачем не залучались.

Статтею 259 КЗпПУ передбачено, що нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю здійснюють спеціально уповноважені на те органи та інспекції, які не залежать у своїй діяльності від власника або уповноваженого ним органу. Центральні органи державної виконавчої влади здійснюють контроль за додержанням законодавства про працю на підприємствах, в установах і організаціях, що перебувають у їх функціональному підпорядкуванні. Вищий нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів про працю здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами. Громадський контроль за додержанням законодавства про працю здійснюють професійні спілки та їх об'єднання.

Статтею 35 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року N 108/95-ВР, контроль за додержанням законодавства про оплату праці на підприємствах здійснюють:

- Міністерство праці України та його органи;

- фінансові органи;

- органи Державної податкової інспекції;

- професійні спілки та інші органи (організації), що представляють інтереси найманих працівників.

Вищий нагляд за додержанням законодавства про оплату праці здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому прокурори.

Положенням «Про Державний департамент нагляду за додержанням законодавства про працю», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2003 р. N 50 ( діяло у перевіряємому періоді та на час проведення ревізїї) передбачено, що Державний департамент нагляду за додержанням законодавства про працю (Держнаглядпраці) є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінпраці і підпорядковується йому. Основними завданнями Держнаглядпраці у тому числі є забезпечення захисту прав працівників шляхом здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю (крім питань охорони праці) на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності та у фізичних осіб, які використовують найману працю, при цьому відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль додержання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині забезпечення реалізації прав і гарантій працівників шляхом проведення перевірок роботодавців та робочих органів виконавчих дирекцій фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Таким чином, як убачається з вищевикладених правових норм, органи Державної контрольно-ревізійної служби в Україні, на відміну від суб'єктів, зазначених у ст..35 Закону України «Про оплату праці», відповідно до покладених на них завдань та компетенції, позбавлені права перевірки питань, пов'язаних із забезпечення захисту прав працівників шляхом здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю, в частині забезпечення реалізації прав і гарантій працівників.

Судом встановлено, що позивачем обрано неналежний спосіб захисту порушеного права. За змістом статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час прийняття рішення про скасування незаконного рішення суб'єкта владних повноважень має право визначити, з якого моменту відповідне рішення втрачає чинність.

Скасування акта суб'єкта владних повноважень означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням. Визнання акта суб'єкта владних повноважень протиправним як способу захисту порушеного права позивача застосовується у тих випадках, коли спірний акт не породжує жодних правових наслідків від моменту прийняття такого акта.

Оскільки на підставі спірних частин вимоги відповідача не виникли правовідносини, які доцільно зберегти, суд, на підставі частини другої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України виходить за межі позовних вимог та застосовує той спосіб захисту порушеного права позивача, який відповідає фактичним обставинам справи і відновлює порушене право особи, а саме визнає спірні частини вимоги відповідача протиправними.

Відповідно до ст.ст. 87, 94 КАС України підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України судові витрати, пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

Позовні вимоги, Третього воєнізованого гірничорятувального загону до Контрольно - ревізійного відділу у Донецької області третя особа на стороні позивача, без самостійних вимог на предмет позову Центральний штаб Державної воєнізованої гірничорятувальної служби м. Донецька про скасування №24-13/529 від 21.03.11 в частині донарахування посадових окладів та тарифних ставок працівникам за періоди з жовтня - грудня 2008, 2009, 2010 роки, в наслідок не підвищення розмірів тарифних ставок та посадових окладів при збільшенні розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законами України на загальну суму 1 705 454,88 грн., задовольнити.

Визнати протиправними вимогу №24-13/529 від 21.03.11 в частині донарахування, відображення в бухгалтерському обліку та виплати недоотриманої частки заробітної плати періоди з жовтня - грудня 2008, 2009, 2010 роки, в наслідок не підвищення розмірів тарифних ставок та посадових окладів при збільшенні розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законами України на загальну суму 1 705 454,88 грн.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 21 червня 2011 року в присутності представників сторін.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Третього воєнізованого гірничорятувального загону витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 гривня 40 копійок.

Постанову у повному обсязі буде складено протягом п'яти днів, після закінчення судового розгляду справи.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Шинкарьова І.В.