Україна
17 червня 2011 р. справа № 2а/0570/7476/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10.20
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шинкарьової І.В.
при секретарі Заднепровській В.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Меркурій» до Східної митниці, Головного управління державного казначейства України в м. Києві про скасування картки відмови №700000005/2009/200014 від 10.06.2009 року, зобов'язання відповідача 2 повернути ТОВ «Меркурій» зайво сплачені платежі на загальну суму 18423,41грн. та визнати дії Східної митниці протиправними, з порушенням ст.264, ст.40 Митного кодексу України,
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача 1: Головін О.М.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Меркурій», звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Східної митниці, Головного управління державного казначейства України в місті Києві про скасування картки відмови №700000005/2009/200014 від 10.06.2009 року, зобов'язання відповідача 2 повернути ТОВ «Меркурій» зайво сплачені платежі на загальну суму 18423,41грн. та визнати дії Східної митниці протиправними, з порушенням ст.264, ст.40 Митного кодексу України.
За результатами розгляду справи постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23 липня 2009 року по справі №2а-9706/09/0570 у задоволені позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Меркурій” до Східної митниці про скасування картки відмови, відмовлено (ухвалою суду позовні вимоги до ГУДКУ у місті Києві залишені без розгляду). Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2009 року по даній справі апеляційна скарга ТОВ «Меркурій» залишена без задоволення, а постанова суду першої інстанції залишена без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 14 квітня 2011 року по справі №к-52195/09 касаційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Меркурій» задоволена частково та скасовані постанова Донецького окружного адміністративного суду від 23 липня 2009 року та ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2009 року, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13.05.2011 року призначено справу №2а/0570/7476/2011 до судового розгляду.
Позовні вимоги, позивач обґрунтовує тим, що 10.06.09 у ВМСО №3 для здійснення митного оформлення парафіну нафтового твердого Т-2, що надійшов за контрактом від 08.04.09 №09КСО16-1 було надано ВМД від 10.06.09, та комплект документів. До пакету документів не було надано рішення митного органу про визначення митної вартості раніше ввезених товарів, якщо воно прийняте за цим же контрактом, з підстав що воно не існувало. У зв'язку з викладеним просить задовольнити позовні вимоги , щодо скасування картки відмови.
Відповідач у судове засідання не з'явився надав клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача Східної митниці в судовому засіданні позовні вимоги не визнав посилаючись на Митний кодекс України, Порядок декларування митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України та подання відомостей для її підтвердження, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.2006р. №1766, Порядок роботи посадових осіб митного органу при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості товарі, які переміщуються через митний кордон України, зареєстрованого наказом Держмитслужби від 24.06.2009р. №602 вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Меркурій» є юридичною особою, зареєстровано Виконавчим комітетом Донецької міської ради від 14.09.2005 року №12661050001010088.
08.04.2009 року позивач ТОВ «Меркурій» придбав у ЗАТ «Сінтез Петролеум» Росія парафін марки Т-2, згідно контракту № 09КС016-1 від 08.04.2009 року.
Відповідно до декларації від 10.06.2009 року, декларантами ТОВ «Меркурій», була подана та прийнята Східною митниці до митного оформлення вантажно-митна декларація (далі ВМД) №700000005/9/005736 за встановленою формою для оформлення експорту вантажу - парафіну нафтового твердого Т-2, вартістю 270430,84 грн. Митну вартість товару декларантом було визначено відповідно до Рішення митного органу № 700000024/2009/000200/1 від 08.05.2009 року про визначення митної вартості товарів до ВМД № 700000005/2009/004393 Східної митниці, яким було визначено митну вартість товару «парафін нафтовий твердий марки Т-2» за цим же контрактом.
Відповідачем було відмовлено в митному оформленні позивачу, та прийнято картку відмови № 70000000/2009/000014 від 10.06.2009 року у зв'язку із неподанням до митного органу документів згідно п.7 Порядку декларування митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, та подання відомостей для її підтвердження, затвердженого Постановою КМУ від 20.12.2006 року № 1766, та п.2 Порядку здійснення митного контрою й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації, затвердженого заказом ДСМУ від 20.04.2005 року № 314, а саме рішення митного органу про визначення митної вартості товару від 08.05.2009 року № 700000024/2009/000200/1.
Подальше оформлення товару за вантажно - митною декларацією від 10.06.2009 року №700000005/9/005736 позивачем не проводилось, у зв'язку з чим рішення про визначення митної вартості відповідачем не приймалось.
Спірним в справі є питання визначення митної вартості вантажу.
Статтею 45 Митного кодексу України встановлено, що особи, які переміщують товари і транспортні засоби через митний кордон України чи провадять діяльність, контроль за якою цим Кодексом покладено на митні органи, зобов'язані подавати митним органам документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю. Перелік документів та відомостей, необхідних для здійснення митного контролю, порядок їх подання визначаються Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Кодексу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01 лютого 2006 р. №80 затверджений Перелік документів, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, в якому, зокрема, зазначено, що для митного контролю подаються документи, які відповідно до законодавчих актів видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України. Відповідно до ч.1 ст.72 МК України митне оформлення розпочинається після подання митному органу митної декларації, а також усіх необхідних для здійснення митного контролю та оформлення документів, відомостей щодо товарів і транспортних засобів, які підлягають митному оформленню. Засвідчення митним органом прийняття товарів, транспортних засобів та документів до митного контролю та митного оформлення здійснюється шляхом поставлення відповідних відміток на митній декларації та товаросупровідних документах.
У відповідності до ст.81 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари і транспортні засоби, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Згідно із п.2 Порядку здійснення митного контролю й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації, затвердженого Наказом ДМС України 20.04.2005 року N 314, для здійснення митного контролю й митного оформлення товарів декларант подає до підрозділу митного органу, посадові особи якого здійснюють митний контроль і митне оформлення товарів із застосуванням ВМД ( 574-97-п ) і пропуск їх через митний кордон України, ВМД, заповнену згідно з обраним митним режимом, її електронну копію й повний комплект документів, необхідних для здійснення митного оформлення товарів:
а) документи, що підтверджують повноваження декларанта на декларування товарів;
б) товаросупровідні документи;
в) дозволи й сертифікати вповноважених державних органів (у встановлених законодавством випадках) та інші документи, зазначені в графі 44 ВМД (574-97-);
г) документи, зазначені в графі 40 ВМД ( 574-97-п );
ґ) декларацію митної вартості (у встановлених законодавством випадках) та її електронну копію;
д) документи, що підтверджують заявлені декларантом відомості про митну вартість товарів.
На вимогу митного органу декларантом подаються й інші документи, потрібні для здійснення митного контролю та митного оформлення, подання яких визначено законодавством України.
На підставі п.7 Порядку декларування митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, та подання відомостей для її підтвердження, затвердженого Постановою КМУ від 20.12.2006 року №1766 (зі змінами та доповненнями) для підтвердження заявлених відомостей про митну вартість товарів декларант зобов'язаний подати: зовнішньоекономічний договір (контракт) і додатки до нього; рахунок-фактуру (інвойс) або рахунок-проформу; банківські платіжні документи (якщо рахунок сплачено), а також інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; рішення митного органу про визначення митної вартості раніше ввезених ідентичних та/або подібних (аналогічних) товарів, якщо воно прийнято за одним договором (контрактом); пакувальні листи; копію ліцензії на ввезення (вивезення) товарів, імпорт (експорт) яких підлягає ліцензуванню.
Згідно до вимог ст.88 МК України декларант зобов'язаний надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних процедур.
Згідно із Порядком здійснення контролю за правильністю визначення митної вартості , затвердженого Постановою КМУ від 09.04.1998 року № 339, контроль за правильністю визначення митої вартості товарів під час проведення операцій їх митного контролю і митного оформлення здійснюється митним органом відповідно до ст.41 МК України, шляхом перевірки документів поданих для підтвердження заявленої митної вартості товарів, і відомостей, що необхідні для здійснення митного контролю, згідно з Порядком декларування митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, та подання відомостей для їх підтвердження, затвердженим Постановою КМУ від 20.12.2006 року № 1766, порівняння рівня заявленої митної вартості товарів з рівнем митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, митне оформлення яких вже здійснено, наявною у митного органу інформацією про рівень цін на такі товари або витрати прямих витрат на їх виробництво, у тому числі сировини та/або комплектувальних виробів, які входять до складу товарів.
Відповідно до п.п.5.1- 5.3. Інструкції про порядок заповнення вантажної митної декларації, затвердженої наказом ДМСУ від 09.07.1997 року № 307, зареєстрованої в Мін'юсті України 24.09.1997 року № 443/2247(зі змінами і доповненнями), ВМД заповнюється декларантом за допомогою комп'ютера та не повинна містити підчисток і помарок. Відомості, заявлені декларантом у ВМД, є відомостями, необхідними для митних цілей. Графи А, С, В/5, Е/5, О, Н, І, Р ВМД заповнюються посадовими особами митних органів. Інші графи ВМД заповнюються декларантом.
Згідно ч.4 ст. 90 МК України посадові особи митних органів не мають права заповнювати митну декларацію, змінювати чи доповнювати відомості, зазначені в митній декларації, за винятком внесення до неї відомостей, що належать до компетенції митних органів.
Статтею 86 МК України визначено, що митна декларація приймається митним органом, якщо встановлено, що в ній містяться всі необхідні відомості і до неї додано всі необхідні документи. З моменту прийняття митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення.
Таким чином, лише декларант вносить відомості до митної декларації і несе відповідальність за достовірність внесених ним відомостей.
У разі подання декларантом вантажної митної декларації на такі товари без надання копії Рішення, тобто з порушенням вимог ст. 88 МК України, стосовно надання митному органу передбачених законодавством документів і відомостей, необхідних для виконання митних процедур, згідно п. 4 Положення про вантажну митну декларацію, затвердженого постановою КМУ від 09.06.97 № 574, та Порядку здійснення митного контролю й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації, затвердженого наказом Держмитслужби України від 20.04.05 № 314 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.04.05 за № 439/10719, вантажна митна декларація до оформлення не приймається та, у відповідності до Порядку оформлення й використання картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України, затвердженого наказом Держмитслужби України від 12.12.05 № 1227 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.12.05 за № 1562/11842, оформлюється картка відмови в її прийнятті.
При здійсненні митного оформлення, суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності, забезпечує внесення, у разі наявності, до графи 44 ВМД, реквізитів Рішення з відповідним кодом згідно Класифікатора документів, затвердженого наказом Держмитслужби України «Про затвердження відомчих класифікаторів з питань митної статистики, які використовуються в процесі оформлення митних декларацій, і порядку їх ведення» від 12.12.07 № 1048, та долучати до документів, що супроводжують ці товари, завірену копію зазначеного рішення.
Статтею 80 МК України встановлені обов'язки митного органу щодо роз'яснення вимог, виконання яких забезпечує можливість митного оформлення, а саме, у разі відмови у митному оформленні та пропуску через митний кордон України товарів і транспортних засобів митний орган обов'язаний видавати заінтересованим особам письмове повідомлення із зазначенням причин відмови та вичерпним роз'ясненням вимог, виконання яких забезпечує можливість митного оформлення та пропуску цих товарів і транспортних засобів через митний кордон України.
Таким письмовим повідомленням, урозумінні п.1 Порядку заповнення й використання Картки відмови у пропуску на митну територію України чи митному оформленні товарів та інших предметів, затвердженого Наказом Державної митної служби України від 24.04.1999 року № 239 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.05.1999 року за № 300/3593, є Картка відмови у митному пропуску на митну територію України чи митному оформленні товарів та інших предметів.
Суд не приймає посилання позивача на не існування Рішення митного органу № 700000024/2009/000200/1 від 08.05.2009 року, оскільки відповідачем воно було надано до матеріалів справи.
Не надання декларантом додаткових документів, а саме рішення митного органу, яке б підтверджувало митну вартість товару, є порушенням ст.ст.88, 264 МК України, Постанови КМУ від 20.12.2006 року № 1766, що стало підставою для надання посадовим особам ТОВ «Меркурій» картки відмови в митному оформленні.
З урахуванням вищевикладеного, вимоги заявника не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 122-143, 158, 167, 165, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні позовних вимог Товариству з обмеженою відповідальністю «Меркурій» до Східної митниці, про скасування картки відмови №700000005/2009/200014 від 10.06.2009 року, відмовити.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 17 червня 2011 року в присутності представника відповідача.
Постанову у повному обсязі складено 22 червня 2011 року..
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Суддя Шинкарьова І.В.