Постанова від 17.06.2011 по справі 2а/0570/8250/2011

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2011 р. справа № 2а/0570/8250/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Буряк І. В.

при секретарі Беспалько Г.Г.

за участю представників сторін:

позивача: ОСОБА_1 (дов.)

відповідача: ОСОБА_2 (дов.)

розглянувши у відкритому судовому засіданні

позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «Донбасаеро»

до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку

про скасування податкового повідомлення-рішення від 12.05.2011р. №0000161321/19351/10/15-16-23/4

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «Донбасаеро» (надалі - позивач, ТОВ «Авіакомпанія «Донбасаеро») звернулось до суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку (надалі - відповідач, СДПІ у м. Донецьку) про скасування податкового повідомлення-рішення від 12.05.2011р. №0000161321/19351/10/15-16-23/4.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається необґрунтований висновок відповідача про невідповідність платіжних доручень вимогам п. 3.8 Інструкції «Про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті», внаслідок чого останній дійшов до висновку щодо відсутності підтверджень сплати позивачем від'ємного значення податку на додану вартість постачальникам товарів.

В судовому засіданні від 17.06.2011р. представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідач надав заперечення на позовну заяву за змістом яких проти вимог позивача заперечував вважаючи, що згідно наданих до перевірки документів не є можливим встановити факт сплати спірної частини від'ємного значення з податку на додану вартість та встановити факт участі у розрахунках бюджетного відшкодування протягом попередніх податкових періодів.

У судовому засіданні від 17.06.2011р. представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.

ТОВ «Авіакомпанія «Донбасаеро» зареєстровано Виконавчим комітетом Донецької міської ради у якості юридичної особи, ідентифікаційний код: 32329513, місцезнаходження: 83021, м.Донецьк, вул. Взльотна, б. 1 «В», про що зазначено у відповідному свідоцтву серія А00 №740349, знаходиться на обліку у СДПІ у м. Донецьку, про що зазначено у відповідній довідці від 15.06.2010р. №84/10/29-14-3, та зареєстроване у якості платника податку на додану вартість з 20.12.2007р., про що зазначено у відповідному свідоцтві №100262714.

18 лютого 2011р. позивач подав до СДПІ у м. Донецьку податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2011р., у якій визначив суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку у розмірі 677 854,00 грн. та додатки 1 - 5 до податкової декларації, у тому числі відповідну заяву про повернення суми бюджетного відшкодування.

СДПІ у м. Донецьку проведена документальна позапланова виїзна перевірка позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за січень 2011р., яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період за липень 2010р., листопад 2010р., грудень 2010р., за наслідками якої складений відповідний акт перевірки від 21.04.2011р. №250/15-16-23/4-32329513.

Згідно висновку вказаного акту зазначено, що: відповідно до п. 200.4, ст. 200 Податкового кодексу України ТОВ «Авіакомпанія «Донбасаеро» не мало права на отримання бюджетного відшкодування; за результатами перевірки не можливо підтвердити заявлену суму бюджетного відшкодування за січень 2011 року на суму 677 854,00 грн., що пов'язано з тим, що не підтверджено ТОВ «Авіакомпанія «Донбасаеро» факт сплати частини залишку від'ємного значення саме липня 2010р. у сумі 28 259,00 грн., листопада 2010 року у сумі 450 554,00 грн. та грудня 2010 року у сумі 199 041,00 грн. та що пов'язано з неотриманням відповідей, які підтверджують дані обліку ТОВ «Авіакомпанія «Донбасаеро»; та встановлено порушення:

- п. 200.4 ст.200 Податкового кодексу України;

- п. 2, п. 3 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»;

- абзац «е» п. 7.2, пп. 7.2.6 п. 7.2, пп. 7.4.1, пп. 7.4.5 п. 7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»;

- п. 198.6 ст. 198, п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України - ТОВ «Авіакомпанія «Донбасаеро» завищено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту за січень 2011р. на загальну суму 156 000,00 грн.

Заперечення від 27.04.2011р. до акту перевірки від 21.04.2011р. №250/15-16-23/4-32329513 залишені без задоволення.

На підставі акту перевірки від 21.04.2011р. №250/15-16-23/4-32329513, СДПІ у м. Донецьку прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.05.2011р. №0000161321/19351/10/15-16-23/4, яким позивачу відмовлено у наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за декларацією з податку на додану вартість за січень 2011р. №9000549498 від 18.02.2011р. на суму 677 854,00 грн.

Із акту перевірки від 21.04.2011р. №250/15-16-23/4-32329513 вбачається, що підставою для відмови у наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість стала неможливість, на думку перевіряючих, згідно наданих документів встановити факт сплати саме цієї частини від'ємного значення та встановити факт участі у розрахунках бюджетного відшкодування протягом попередніх податкових періодів. Зазначено, що у платіжних дорученнях не вказані періоди, за які саме здійснювалась оплата, про що наведено на 42 сторінці вказаного акту перевірки.

Таким чином, відповідачем відмовлено у наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, у зв'язку із не зазначенням у платіжних дорученнях періодів, за які саме здійснювалась оплата.

Як вбачається із акту перевірки від 21.04.2011р. №250/15-16-23/4-32329513 перевіряючими при проведені перевірки використані у тому числі рахунки-фактури, угоди товарно-транспортні накладні, видані податкові накладні, акти виконаних робіт.

Позивачем до матеріалів справи надані копії платіжних доручень на суму 4 070 534,74 грн., у тому числі 678 422,46 грн. ПДВ, які на думку відповідача не дають можливість підтвердити факт здійснення розрахунків за певні періоди, копії відповідних рахунків (рахунків-фактур) за якими здійснена оплата вказаними платіжними дорученнями та відповідні податкові накладні /а.с. 81 - 149/.

У платіжних дорученнях позивач у призначенні платежу зазначав товар (роботу, послугу) за який здійснюється платіж та відповідні рахунки (рахунки-фактури).

У відповідних рахунках (рахунках-фактурах) від ТОВ «Паливно-заправна компанія» зазначені дані щодо найменування товару та його кількості. У відповідних рахунках від ТОВ «Авіакомпанія «Аеросвіт» зазначені дані щодо найменування послуг (робіт) та відповідні періоди. У рахунку (№1018) від Державного підприємства обслуговування повітряного руху України зазначені дані щодо найменування послуги (роботи) та відповідний період.

У відповідності до п. 3.8 Інструкції «Про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті», затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 р. N 22 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 р. за N 377/8976, встановлено, що реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України.

Із наданих до суду платіжних доручень вбачається, що реквізит "Призначення платежу" має посилання про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів.

Крім того, до перевірки були надані рахунки (рахунки-фактури) із яких вбачається також періоди за які здійснювались платежі за надані послуги (роботи) та кількість і одиниця виміру придбаного товару.

Згідно пп. «а» п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України встановлено, що право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.

Пунктом 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України передбачено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу).

У разі якщо на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, які попередньо віднесені до податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до закону.

Таким чином, судом встановлено, що наявність податкової накладної, яка оформлена згідно вимог п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України є виключною підставою для виникнення у суб'єкта господарювання права на формування податкового кредиту.

У ході судового розгляду справи встановлено, що фактів відсутності належним чином оформлених податкових накладних щодо спірних господарських відносин позивача з ТОВ «Паливно-заправна компанія», ТОВ «Авіакомпанія «Аеросвіт», Державним підприємством обслуговування повітряного руху України при перевірці податковим органом не виявлено.

Згідно п. 200.1 та п. 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України встановлено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Пунктом 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України встановлено, що якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

У відповідності до п. 200.7 ст. 200 Податкового кодексу України, платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Відповідно до п. 200.14 ст. 200 Податкового кодексу України встановлено, що якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:

а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах;

б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;

в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.

Пунктом 200.5 ст. 200 Податкового кодексу України встановлено, що не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, які:

- були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів);

- мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів).

Згідно п. 2.5.1 акту перевірки від 21.04.2011р. №250/15-16-23/4-32329513 протягом останніх 12 місяців позивач мав обсяги оподатковуваних операцій, які більше заявленої суми бюджетного відшкодування.

У податковому повідомленні-рішенні від 12.05.2011р. №0000161321/19351/10/15-16-23/4 відповідач повідомив про виявлення відсутності права на отримання бюджетного відшкодування та зазначив суму, на яку відмовлено у наданні бюджетного відшкодування, але не зазначив певні підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування, тобто факту, за яким законодавство позбавляє платника податку на отримання бюджетного відшкодування.

В акті перевірки від 21.04.2011р. №250/15-16-23/4-32329513 та у судовому засіданні відповідачем не наведено підстав вважати ТОВ «Авіакомпанія «Донбасаеро» таким, що не має право на отримання бюджетного відшкодування.

Суд вважає, що у разі якщо на думку відповідача позивач не мав документального підтвердження правомірності включення 677 854,00 грн. до податкового кредиту та відповідно бюджетного відшкодування, СДПІ у м. Донецьку мало зменшити розмір бюджетного відшкодування на відповідну суму, а не визнавати позивача таким, що не має права на бюджетне відшкодування.

При цьому, Суд зазначає, що п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу України передбачаються наслідки у разі, якщо сума, що розрахована за правилами п. 200.1 ст. 200 цього Кодексу, буде мати від'ємне значення, а не встановлює або скасовує право платника податку на додану вартість на отримання бюджетного відшкодування.

Таким чином, Суд приходить до висновку, що відповідачем не надано належних і допустимих доказів того, що ТОВ «Авіакомпанія «Донбасаеро» не має право на отримання бюджетного відшкодування у розмірі 677 854,00 грн. за податковою декларацією з податку на додану вартість за січень 2011р., а позивачем спростоване твердження відповідача щодо неможливості за наданими до перевірки документами встановити факт сплати відповідних платежів, у тому числі з податку на додану вартість, за відповідні періоди.

На підставі наведеного, Суд вбачає наявність підстав для скасування спірного рішення, як такого, що прийнято необґрунтовано та нерозсудливо.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «Донбасаеро» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку задовольнити повністю.

Скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.05.2011р. №0000161321/19351/10/15-16-23/4 Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку.

2. Стягнути з Державного бюджету України (рахунок № 31112095700005 Державний бюджет Калінінського району м. Донецька, ЄДРПОУ - 34687090, МФО - 834016, банк - Головне управління Державного Казначейства України у Донецькій області) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «Донбасаеро» (ідентифікаційний код: 32329513, місцезнаходження: 83021, м.Донецьк, вул. Взльотна, б. 1 «В») 3 (три) гривні 40 (сорок) копійок судового збору.

3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

4. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 17 червня 2011 року, повний текст виготовлено 23 червня 2011 року.

5. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Буряк І. В.