Постанова від 17.06.2011 по справі 2а/0570/7733/2011

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2011 р. справа № 2а/0570/7733/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 13 год. 00 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Папазової Г.П.

при секретарі Нетреба А.Ю.

за участю

представника позивача ОСОБА_1 за дов. від 19.01.11р.

представника відповідача ОСОБА_2 за дов. від 03.09.10р.

представника третьої особи ОСОБА_3 за дов. від 10.06.11р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Покровської сільської ради Артемівського району Донецької області до Артемівської районної державної адміністрації, Управління Держкомзему в Артемівському районі Донецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів ОСОБА_4 про скасування розпоряджень від 11.10.2010р. № 467 і від 22.11.2010р. № 541 та скасування реєстрації договору оренди земельної ділянки,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Артемівської районної державної адміністрації, Управління Держкомзему в Артемівському районі Донецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів ОСОБА_4 про скасування розпоряджень від 11.10.2010р. № 467 і від 22.11.2010р. № 541, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та скасування його реєстрації.

В обґрунтування позову позивач посилається на наступне. Листом від 20.12.2010р. ОСОБА_4 звернулась до Покровської сільської ради, в якому просила погодити їй акти приймання - передачі земельних ділянок і акти встановлення меж в натурі з погодженням сумісних землекористувачів, які до листа додавались. Із вказаних актів вбачалось, що на підставі розпоряджень Артемівської районної державної адміністрації від 11.10.2010р. № 467 і від 22.11.2010р. № 541 ОСОБА_4 передається в оренду земельна ділянка в межах території Покровської сільської ради площею 201,96 га для ведення фермерського господарства. Позивач своїм листом від 04.01.2011р. 01/02-19 відмовив ОСОБА_4 у підписані зазначених актів. Таким чином, лише 20.12.2010р. позивач вперше дізнався про існування розпоряджень Артемівської районної державної адміністрації, які після звернення ОСОБА_4 позивач отримав в адміністрації у копіях.

Земельну ділянку було передано ОСОБА_4 в оренду для ведення фермерського господарства розпорядженням Артемівської районної державної адміністрації від 11.10.2010р. № 467, а розпорядженням від 22.11.2010р. № 541 до розпорядження від 11.10.2010р. № 467 лише було внесено зміни технічного характеру, тому позивач вважає, що обидва розпорядження пов'язані між собою одним предметом регулювання, тому можуть бути оскаржені в межах одного адміністративного позову.

Вивчивши вказані розпорядження, позивач вважає, що з них незрозуміло, чи виконані всі необхідні дії для передачі в оренду земельної ділянки, чи передувало виданню розпоряджень надання висновку професійної комісії з питань створення фермерських господарств в Артемівському районі про наявність у ОСОБА_4 достатнього досвіту роботи у сільському господарстві або необхідної сільськогосподарської кваліфікації. Для з'ясування цього питання позивач звертався до Артемівської районної ради Донецької області, яка своїм листом від 20.04.2011р. № 110 повідомила позивача про те, що питання щодо створення фермерського господарства ОСОБА_4 на засіданні професійної комісії з питань створення фермерських господарств в Артемівському районі не розглядалося і буде розглядатися лише 27.04.2011р.

Таким чином, станом на момент прийняття розпоряджень був відсутній відповідний висновок професійної комісії з питань створення фермерських господарств в Артемівському районі про наявність у ОСОБА_4 достатнього досвіду роботи у сільському господарстві або необхідної сільськогосподарської кваліфікації, що є грубим порушенням чинного законодавства.

Крім того, позивач зазначає, що на їх запит Артемівська районна державна адміністрація своїм листом від 10.05.2011р. офіційно повідомила про те, що на виконання розпоряджень вже укладено з ОСОБА_4 відповідний договір оренди, який зареєстровано Управлінням Держкомзему в Артемівському районі Донецької області 18.03.2011р. за № 142090004000001.

Позивач просив скасувати розпорядження голови Артемівської районної державної адміністрації від 11.10.2010р. № 467 та від 22.11.2010р. № 541; визнати недійсним договір оренди земельної ділянки, який укладено між Артемівською районною державною адміністрацією та ОСОБА_4 на підставі розпоряджень голови Артемівської районної державної адміністрації від 11.10.2010р. № 467 та від 22.11.2010р. № 541, який зареєстровано відділом Держкомзему у Артемівському районі Донецької області 18.03.2011р. за № 142090004000001; скасувати реєстрацію договору оренди земельної ділянки, який укладено між Артемівською районною державною адміністрацією та ОСОБА_4 на підставі розпоряджень голови Артемівської районної державної адміністрації від 11.10.2010р. № 467 та від 22.11.2010р. № 541 і зареєстровано відділом Держкомзему в Артемівському районі Донецької області 18.03.2011р. за № 142090004000001.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача - Артемівської районної державної адміністрації та представник третьої особи в судовому засіданні проти задоволення позову заперечували з підстав, наведених ними у письмових запереченнях. Просили у задоволені позову відмовити.

Ухвалою суду від 17 червня 2011р. було закрито провадження у даній справі в частині визнання недійсним договору оренди земельної ділянки.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача - Артемівської районної державної адміністрації, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 9 цього Кодексу, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

15.03.2010 року Покровською сільською радою прийнято рішення № 5/51-417, яким вирішено клопотати перед Артемівською райдержадміністрацією про надання ОСОБА_4 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання в оренду терміном на 49 років земельних ділянок площею 164,86 га ріллі всього, в тому числі 77,36 га із земель резервного фонду та 87,5 га із земель запасу Покровської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і подальшого створення фермерського господарства.

Розпорядженням голови районної державної адміністрації Артемівської державної адміністрації від 25.03.2010р. № 115 ОСОБА_4 наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо надання в оренду терміном на 49 років земельних ділянок площею 164,86 га ріллі всього, в тому числі 77,36 га із земель резервного фонду та 87,5 га із земель запасу Покровської сільської ради.

27.05.2010 року Покровською сільською радою прийнято рішення № 5/53-431 щодо внесення змін в рішення № 5/51-417 в частині площі земельної ділянки (201,96 га ріллі всього, в тому числі 77,36 га із земель резервного фонду та 124,6 га із земель запасу Покровської сільської ради).

Згідно розпорядження голови районної державної адміністрації Артемівської державної адміністрації від 04.06.2010р. № 217 ОСОБА_4 наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо надання в оренду земельних ділянок площею 201,96 га ріллі.

Розпорядженням голови районної державної адміністрації Артемівської державної адміністрації від 11.10.2010р. № 467 був затверджений проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу земельних ділянок в оренду гр. ОСОБА_4 для ведення фермерського господарства.

Розпорядженням голови районної державної адміністрації Артемівської державної адміністрації від 22.11.2010р. № 541 були внесені зміни до розпорядження голови райдержадміністрації від 11.10.2010р. № 467 в частині встановлення орендної плати за земельні ділянки.

Листом від 20 грудня 2010р. ОСОБА_4 звернулась до голови Покровської сільської ради щодо узгодження актів приймання - передачі земельних ділянок та актів встановлення меж в натурі з узгодженням суміжних землекористувачів.

04 січня 2011 року Покровський сільський голова надав відповідь на звернення ОСОБА_4, зазначивши те, що ні він, як Покровський сільський голова, ні землємевпорядник Покровської сільської ради Галушко О.П., не мають правових підстав для підписання наданих нею актів прийому - передачі земельних ділянок в натурі та актів встановлення меж в натурі з узгодженням суміжних землекористувачів.

Відповідно до ст. 1 «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999р. № 586 (далі - Закон № 586) виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.

Відповідно до ст. 5 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні ” від 21.05.1997 року № 280 (далі Закон № 280) система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, міст; органи самоорганізації населення.

Згідно зі ст. 6 Закону № 586 на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази.

Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

У відповідності зі ст.21 Закону № 586 місцева державна адміністрація, зокрема, розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.

Статтею 12 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно.

Згідно зі ст. 17 Земельного кодексу до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить:

а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом;

б) участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель;

в) координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель;

г) підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок;

ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених законом;

д) підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст;

е) здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок;

є) координація діяльності державних органів земельних ресурсів;

ж) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

За приписами ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів, зокрема, для сільськогосподарського використання.

Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

При цьому пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

В Прикінцевих положеннях Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року № 161 також передбачено, що до розмежування відповідно до закону земель державної і комунальної власності орендодавцями земельних ділянок у межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, є відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади в межах повноважень, визначених Земельним кодексом України.

З аналізу наведених норм вбачається, що саме Артемівська райдержадміністрація в даних правовідносинах є повноважним органом, який приймає рішення про передачу земельної ділянки в оренду, оскільки земельна ділянка, яка передана ОСОБА_4 знаходиться за межами населеного пункту.

Покровська сільська рада та Артемівська райдержадміністрація у відповідності до їх статусу, визначеного нормами Законів № 280 та № 586, в розумінні приписів Кодексу адміністративного судочинства України є суб'єктами владних повноважень.

Згідно п. 3 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.

Разом з тим, в даних правовідносинах у позивача відсутня компетенція втручатися в прийняття райдержадміністрацією рішень, які вона має приймати, виходячи з повноважень наданих їй законом.

Крім того, оскаржувані позивачем рішення є актами індивідуальної дії (стосуються лише прав та інтересів ОСОБА_4.), а не нормативно-правовим актом і не порушують права, свободи чи інтереси позивача. Тобто, особа (позивач) повинна довести факт застосування до неї оскаржуваних рішень або те, що вона є суб'єктом відповідних відносин, на які поширюється дія цих рішень.

З огляду на вищевказані норми законодавства, суд не вважає посилання позивача на порушення його прав обґрунтованим, оскільки ним не наведено доводів цього та доказів, які це підтвердили.

На підставі викладеного, суд відмовляє в задоволенні вимог Покровської сільської ради про скасування розпоряджень від 11.10.2010р. № 467 і від 22.11.2010р. № 541.

Стосовно вимоги позивача про скасування реєстрації договору оренди земельної ділянки, укладеному між Артемівською райдержадміністрацією та ОСОБА_4, суд також прийшов до висновку про відмову в її задоволенні з наступних підстав.

10 грудня 2010 року між Артемівською райдержадміністрацією та ОСОБА_4 укладений договір оренди землі, згідно якого ОСОБА_4 набула в строкове платне володіння і користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення в межах території Покровської сільської ради загальною площею 201,96 га.

Даний договір зареєстрований у відділі Держкомзему у Артемівському районі 18 березня 2011 року за № 142090004000001.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998р. № 161-ХІУ встановлено, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.

Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Згідно з ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до ст. 624 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

В судовому засіданні з пояснень представників сторін та третьої особи встановлено, що договір між Артемівською райдержадміністрацією та ОСОБА_4 про оренду земельних ділянок на теперішній дійсний, домовленості про його розірвання між сторонами договору не було, будь-які відомості щодо визнання угод недійсними в судовому порядку відсутні, відтак відсутні і підстави для скасування державної реєстрації цього договору.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що в позовних вимогах Покровської сільської ради про скасування розпоряджень від 11.10.2010р. № 467 і від 22.11.2010р. № 541 та скасування реєстрації договору оренди земельної ділянки слід відмовити за безпідставністю.

На підставі викладеного та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволені позовних вимог Покровської сільської ради Артемівського району Донецької області до Артемівської районної державної адміністрації, Управління Держкомзему в Артемівському районі Донецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів ОСОБА_4 про скасування розпоряджень від 11.10.2010р. № 467 і від 22.11.2010р. № 541 та скасування реєстрації договору оренди земельної ділянки - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 17 червня 2011 року, повний текст постанови виготовлений 22 червня 2011 року.

Суддя Папазова Г.П.