Україна
09 червня 2011 р. справа № 2а/0570/4815/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Голуб В.А.
при секретарі Пітель В.М.
за участю:
представника позивача Александрової І.В.,
представника відповідача не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області до прокуратури Гірницького району м. Макіївки Донецької області про скасування припису,-
Позивач Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області звернувся до суду з позовною заявою до прокуратури Гірницького району м. Макіївки Донецької області про скасування припису. В обґрунтування позову зазначив, що на адресу Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області 16.03.2011 року надійшов припис від 15.03.2011 року № 87-852вих11, відповідно до якого необхідно було вжити заходи щодо усунення порушень вимог законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та провести перерахунок призначеної ОСОБА_3 пенсії. Позивач вказує, що ОСОБА_3 проведено перерахунок пенсії по стажу відповідно до ст. 42 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Перерахунок пенсії по заробітній платі є недоцільним, оскільки розмір пенсії зменшувався. Вимоги щодо проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, на думку позивача, не відповідають нормам Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виключно цим Законом визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнані неконституційними зміни, внесені до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з чим з 22.05.2008 року відновилася попередня редакція ч. 4 цієї норми, яка передбачає, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.
Частина 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Положення щодо застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, міститься у ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на яку ст. 42 вказаного Закону містить посилання.
Як зазначає позивач, згаданий показник застосовується при призначенні пенсії, а не при її перерахунку.
Крім того позивач вказує, що відповідно до ст. 22 Закону України «Про прокуратуру» письмовий припис вноситься у випадках, коли порушення закону має очевидний характер і може завдати істотної шкоди інтересам держави, підприємства, установи, організації, а також громадянам, якщо не буде негайно усунуто.
Питання, що порушене у приписі прокурора про проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, є спірним. Судові рішення із зазначеної категорії справ ухвалюються як на користь пенсіонера, так і на користь органів ПФУ.
Таким чином, у даному випадку, на думку позивача, порушення не має очевидного характеру, а тому припис від 15.03.2011 року за № 87-852вих11 винесено з порушенням ст. 22 Закону України "Про прокуратуру".
Тому позивач просить суд скасувати припис прокуратури Гірницького району м. Макіївки Донецької області від 15.03.2011 року за № 87-852вих11.
Представник позивача у судовому засіданні надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві, позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи за його відсутністю.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази, судом встановлено наступне.
Прокуратурою Гірницького району м. Макіївки Донецької області проведена перевірка за заявою ОСОБА_3 щодо додержання вимог законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За результатами перевірки 15 березня 2011 року прокурором Гірницького району м. Макіївки Донецької області винесений припис про усунення порушень законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до якого начальнику Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області необхідно негайно вжити заходів щодо усунення порушень вимог законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, провести перерахунок призначеної ОСОБА_3 пенсії та повідомити прокуратуру про вжиті заходи у 10 денний строк.
Відповідно до ч. 1 ст.19 Закону України «Про прокуратуру» предметом нагляду за додержанням і застосуванням законів є: відповідність актів, які видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, вимогам Конституції України та чинним законам; додержання законів про недоторканність особи, соціально-економічні, політичні, особисті права і свободи громадян, захист їх честі і гідності, якщо законом не передбачений інший порядок захисту цих прав; додержання законів, що стосуються економічних, міжнаціональних відносин, охорони навколишнього середовища, митниці та зовнішньоекономічної діяльності.
Частиною 1 ст. 105 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що застраховані особи та члени їхніх сімей мають право на оскарження дій (бездіяльності) виконавчих органів Пенсійного фонду та їх посадових осіб відповідно до законодавства про звернення громадян, а також у судовому порядку.
За приписами п. 4 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про прокуратуру» при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право давати приписи про усунення очевидних порушень закону.
Відповідно до ст.22 Закону України «Про прокуратуру» письмовий припис вноситься у випадках, коли порушення закону має очевидний характер і може завдати істотної шкоди інтересам держави, підприємства, установи, організації, а також громадянам, якщо не буде негайно усунуто.
Частиною 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (з урахуванням змін, внесених Законом України N 107-УІ від 28.12.2007 року) було встановлено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати, за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом 3 ч. 1 ст. 40 цього Закону.
Рішенням Конституційного Суду України N 10-рп/2008 від 22.05.2008 року наведену зміну було визнано неконституційною. Отже, з 22.05.2008 рок ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» діє в редакції станом на 09.07.2007 року, згідно до якої у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.
Тобто, наведеною нормою встановлена можливість вибору при здійсненні перерахунку пенсії: або із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.
Частиною 1 ст. 40 наведеного Закону встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Таким чином, за правилами ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії може бути здійснений за вибором пенсіонера за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Окремого порядку обчислення пенсії при її перерахунку Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не встановлено.
Згідно із Листом Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09/039 та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року № 4096/02/01 зазначено, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до пп. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.
Конституцією України у ст. 124 встановлено, що правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.
Статтею 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що спори, які виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами пенсійного фонду та в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій і відповідно до п. 4 ст. 18 цього ж Кодексу спори фізичних осіб із суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, пенсійних виплат підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
З огляду на встановлені обставини, суд вважає, що прокурором при винесенні оскаржуваного припису не враховано, що дані спірні правовідносини, які виникли між фізичною особою та суб'єктом владних повноважень, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» можуть бути врегульовані вищестоящим пенсійним органом по відношенню до позивача або в судовому порядку.
Суд вважає, що прокурор вніс припис, зміст якого підміняє собою судове рішення, оскільки прокурор не вправі давати оцінку правильності застосування норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при здійсненні владних управлінських функцій управлінням Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області щодо перерахунку пенсії конкретній фізичній особі з огляду на ст. 23 цього Закону, якою передбачений порядок вирішення таких спорів.
Суд зазначає, що Закон України «Про прокуратуру» у ст. 36-1 передбачає право звернення прокурора з позовом до суду для захисту інтересів громадян.
Таким чином, встановлене під час проведення перевірки звернення ОСОБА_3 порушення позивачем Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не носить очевидний характер, у відповідача були відсутні правові підстави для винесення письмового припису, тому вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111,112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області до прокуратури Гірницького району м. Макіївки Донецької області про скасування припису - задовольнити повністю.
Скасувати припис прокуратури Гірницького району м. Макіївки Донецької області від 15.03.2011 року за № 87-852вих11.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частину постанови у судовому засіданні 09 червня 2011 року. Постанова виготовлена у повному обсязі 14 червня 2011 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Голуб В. А.