Україна
21 червня 2011 р. справа № 2а-29100/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Михайлик А.С.
при секретарі Мороз Н.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Foods and Goods»
про стягнення суми штрафних (фінансових) санкцій
у розмірі 74793,50 гривень
за участю сторін
від позивача: ОСОБА_1 (за дов. № 44906/10/10-013 від 15.10.2010 року)
від відповідача: не з'явився,
Державна податкова інспекція у Калінінському районі м. Донецька звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Foods and Goods» про стягнення суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 74793,50 гривень. В обґрунтування заявлених вимог позивачем було зазначено, що за відповідачем обліковується сума боргу за штрафними (фінансовими) санкціями, нарахованими рішеннями № 0001372342 від 21 квітня 2010 року та № 0001362342 від 21 квітня 2010 року. На час подання позовної заяви суму штрафу відповідачем добровільно сплачено не було, що стало підставою для звернення позивача до суду із позовом про стягнення з відповідача наявної суми штрафних санкцій.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі, надав пояснення аналогічні, викладеним у позовній заяві.
Відповідач до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, повноважного представника до суду не направив, заяв про відкладення слухання справи або будь-яких інших клопотань не надав.
Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд -
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Foods and Goods» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 36261243, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (арк. справи 72-75). Як платник податків відповідач перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у Калінінському районі м. Донецька (позивач у справі), що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків № 271/10/29-014-2 від 17 березня 2010 року (арк. справи 4).
08 квітня 2010 року Державною податковою інспекцією у Калінінському районі м. Донецька було проведено перевірку дотримання порядку проведення розрахунків за товари, вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці - магазину «Реал», що розташований за адресою: м. Донецьк, вул. Складська, 1, та належить суб'єкту господарської діяльності ТОВ «Foods and Goods».
08 квітня 2010 року за наслідками проведеної перевірки був складений акт № 0183/05/63123/22011323, яким було встановлено порушення відповідачем пунктів 1, 9, 11, 12 та 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та пункту 2.6 статті 2 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» (арк. справи 12-15).
21 квітня 2010 року Державною податковою інспекцією у Калінінському районі м. Донецька на підставі акту перевірки № 0183/05/63123/22011323 від 08 квітня 2010 року були прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001372342 на суму 48900,50 гривень за порушення пункту 2.6 статті 2 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» та № 0001362342 на суму 25893,00 за порушення пунктів 1, 9, 11, 12 та 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (арк. справи 6, 8).
Зазначені рішення були отримані відповідачем 27 квітня 2010 року, що підтверджується підписом на корінцях рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, копії яких наявні в матеріалах справи (5, 7).
Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001372342 від 21 квітня 2010 року та № 0001362342 від 21 квітня 2010 року були оскаржені в судовому порядку, проте ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 квітня 2011 року позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Foods and Goods» про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001372342 від 21 квітня 2010 року та № 0001362342 від 21 квітня 2010 року залишені без розгляду у зв'язку із відкликанням позовної заяви (арк. справи 65).
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» N 265/95-ВР від 06 липня 1995 року.
Відповідно до статті 1 зазначеного Закону реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Відповідальність за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачена статтями 17-24 цього Закону.
Як вбачається з матеріалів справи, через порушення відповідачем пунктів 1, 9, 11, 12 та 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» рішенням № 0001362342 від 21 квітня 2010 року до Товариства з обмеженою відповідальністю «Foods and Goods» були застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 25893,00 гривень.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суми фінансових санкцій, які визначені ст. 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами ДПС України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Документи, які б підтверджували здійснення відповідачем сплати штрафних санкцій, нарахованих рішенням № 0001362342 від 21 квітня 2010 року у розмірі 25893,00 в матеріалах справи відсутні.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою, розроблений відповідно до статті 33 Закону України "Про Національний банк України", визначений Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. N 637 (далі Положення № 637).
Відповідальність за порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України передбачена Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12 червня 1995 року N 436/95.
Частиною 2 Указу Президента України № 436/95 від 12 червня 1995 року встановлено, що штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.
Як вбачається з матеріалів справи, через порушення відповідачем пункту 2.6 статті 2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» рішенням № 0001372342 від 21 квітня 2010 року до Товариства з обмеженою відповідальністю «Foods and Goods» були застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 48900,50 гривень, проте станом на 21 червня 2011 року відповідачем не сплачені.
Згідно пункту 14.1.39 статті 14 Податкового кодексу України грошовим зобов'язанням платника податків є сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Пунктом 20.1.28 статті 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01 січня 2011 року, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Тобто, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за застосуванням та своєчасним стягненням сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення штрафних санкцій прямо визначені законодавством України.
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
З огляду на зазначене, на підставі положень підпункту 20.1.28 статті 20 Податкового кодексу України, Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» та керуючись ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька до Товариства з обмеженою відповідальністю «Foods and Goods» про стягнення суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 74793,50 гривень задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Foods and Goods» (код ЄДРПОУ 22011323, адреса: 83059, м. Донецьк, вул. Складська, 1) на користь державного бюджету штрафні (фінансові) санкції у розмірі 74793,50 гривень (сімдесят чотири тисячі сімсот дев'яносто три гривні 50 копійок) на р/р 31111104700005, код платежу 21080900, банк одержувача ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34687090.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови складений 23 червня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Михайлик А.С.