Україна
15 червня 2011 р. справа № 2а/0570/5879/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шальєвої В.А.
при секретарі
Скокіні О.Л.
за участю представника позивача Шестакова М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Краматорську до Виробничо-торгівельного малого колективного підприємства «Проектмаш» про стягнення заборгованості,
Державна податкова інспекція у м. Краматорську звернулась до суду з адміністративним позовом до Виробничо-торгівельного малого колективного підприємства «Проектмаш» про стягнення заборгованості, мотивуючи вимоги тим, що у відповідача станом на 12.04.2011 р. існує заборгованість в загальному розмірі 402559,46 грн., з податку на додану вартість. Позивач просить суд стягнути з відповідача вказану заборгованість.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні обставинам позову.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, до судового засідання не прибув, про час та розгляд судового розгляду повідомлявся належним чином, але відповідно до довідки Укрпошти, повістку повернуто відправнику у зв'язку із закінченням терміну зберігання. Згідно ч. 8 ст. 35 КАС України, вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи та визнав можливим розглянути справу за відсутністю представника відповідача, на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 1 Прикінцевих положень Податкового кодексу України, цей Кодекс набирає чинності з 1 січня 2011 року.
Пунктом 2 Кодексу визнано такими, що втратили чинність з 1 січня 2011 року, зокрема Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, при прийнятті рішення судом застосовуються норми законів, що діяли на момент правопорушення.
У відповідності до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Державна податкова інспекція у м. Краматорську є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.
Відповідач Виробничо-торгівельне мале колективне підприємство «Проектмаш» зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Краматорської міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 7), перебуває на обліку як платник податків (а.с. 6) та є платником податку на додану вартість.
Відповідач станом на 12.04.1011 р. не сплатив до бюджету податкові зобов'язання з податку на додану вартість в загальному розмірі 102559,46 грн., з яких 102360 грн. податкове зобов'язання та 199,46 грн. пеня.
Відповідно до ст. 14.1.175 Податкового кодексу України, податковий борг-сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Статтею 14.1.156 Кодексу передбачено, що податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до ст. 15.1. Платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування», податок на додану вартість є загальнодержавним податком.
Відповідно до ст. 67 Конституції України зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Плановою виїзною перевіркою від 03.06.2009 р., проведеною податковим органом, встановлено порушення пп. 7.4.4 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість а саме: відповідачем до складу податкового кредиту по послугах були включені суми податку на додану вартість відповідно до податкових накладних, які не визначаються для їх використання в господарській діяльності підприємства, що призвело до завищення суми податкового кредиту за 2008 р. на 267460 грн., в результаті чого занижено податок на додану вартість в періоді, що перевірявся на загальну суму 267460 грн.
За результатами перевірки Державною податковою інспекцією у м. Краматорську складено акт № 1389/23-2-22025070 від 03.06.2009 р. На підставі вказаного акту податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000872302/0/44975 від 06.07.2009 р. на загальну суму 401190 грн., з яких основний платіж 267460 грн. Та штрафні санкції на суму 133730 грн.
За результатами адміністративного та судового оскарження податкове повідомлення-рішення визнано протиправним та таким, що підлягає сплаті.
Відповідно до п.п. 5.2.1. п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Також Виробничим-торгівельним малим колективним підприємством «Проектмаш» самостійно надано до податкового органу податкову декларацію з податку на додану вартість № 88281 від 20.01.2010 р. на суму 01.02.2010 р.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Таким чином, податкове зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 102360 грн. підлягає стягненню з відповідача.
Як передбачено п.п 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Відповідно до п.п 16.4.1 п. 16.4 ст. 16 Закону, пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Таким чином, у зв'язку із несвоєчасною сплатою податкового зобов'язання з податку на додану вартість, Виробничо-торгівельному малому колективному підприємству «Проектмаш» нарахована пеня в розмірі 199,46 грн.
До теперішнього часу відповідачем самостійно заборгованість не сплачена, та становить 402559,46 грн.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно до пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону, відповідачу були направлені податкові вимоги: перша податкова вимога № 1/477 року від 03.11.2008 року та друга податкова вимога № 2/627 від 12.12.2008 року.
У відповідності до ст. 87.11. Податкового кодексу України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку-фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про державну виконавчу службу.
Зазначені заборгованості були узгоджені у встановленому порядку.
Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства, податковий борг у розмірі 102559,46 грн. підлягає стягненню з відповідача.
Згідно вимог ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов Державної податкової інспекції у м. Краматорську до Виробничо-торгівельного малого колективного підприємства «Проектмаш» про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з Виробничо-торгівельного малого колективного підприємства «Проектмаш» на користь Державного бюджету (р/р 31112029700059, код 3014010100, банк ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016) заборгованість з податку на додану вартість в розмірі 402559 (чотириста дві тисячі п'ятсот п'ятдесят дев'ять) грн. 46 коп.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інс3танції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Шальєва В.А.