Україна
16 червня 2011 р. справа № 2а/0570/8300/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шинкарьової І.В.
при секретарі Заднепровської В.О.
за участю:
позивача Коростильова С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Краматорську до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості з єдиного податку у сумі 114,00грн., -
Позивач, Державна податкова інспекція у м. Краматорську, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості з єдиного податку у сумі 114,00грн.
В обґрунтування позову посилається на те, що відповідач знаходиться на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності. Борг по єдиному податку виник 26.01.2011 року. На підставі заяви на право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на 2011 рік усього нараховано 200,00грн. У зв'язку з частковою сплатою єдиного податку у розмірі 86,00грн., сума податкового боргу складає 114,00грн.
Таким чином, відповідач не виконує свої зобов'язання перед бюджетом, що заподіює шкоду інтересам держави.
Просить суд стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ІН НОМЕР_1) заборгованість з єдиного податку у сумі 114,00грн. на розрахунковий рахунок №31517970700059, код платежу 18050400, Місцевий бюджет, банк одержувача - ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні обставинам, викладеним в позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи без участі підприємця або його представника та надав письмові заперечення до позову.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_2 зареєстрований виконавчим комітетом Краматорської міської ради Донецької області 29.05.1996 року як фізична особа - підприємець за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів - НОМЕР_1, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця та довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.4,21). Перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Краматорську з 18.06.1996 року за №3022, що підтверджено довідкою форми №4-ОПП (а.с.5). Згідно з свідоцтвом про сплату єдиного податку від 15.12.2010 року відповідач зареєстрований платником єдиного податку (а.с.23). Вказане свідоцтво отримано відповідачем 15.02.2011 року (а.с.7).
Відповідно до ст.67 Конституції України, кожен повинен сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Пунктом 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» в редакції Указу Президента №746/99 від 28 червня 1999 року передбачено, що суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.
15 грудня 2010 року відповідачем до податкового органу подано заяву про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на 2011 рік, в якій вказав вид діяльності - здавання в оренду житлової та нежитлової нерухомості - з січня 2011 року, місце здійснення підприємницької діяльності - м. Краматорськ вул. Двірцева, 19; по Україні (а.с.10).
Відповідно до пункту 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» в редакції Указу Президента №746/99 від 28 червня 1999 року, ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць. У разі коли фізична особа - суб'єкт малого підприємництва здійснює кілька видів підприємницької діяльності, для яких установлено різні ставки єдиного податку, нею придбавається одне свідоцтво і сплачується єдиний податок, що не перевищує встановленої максимальної ставки.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Краматорської міської ради від 26.11.2008 року №23/V-10 «Про встановлення ставок єдиного податку для фізичних осіб-підприємців» за здавання в оренду житлової та нежитлової нерухомості, транспортних засобів передбачена ставка єдиного податку для суб'єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб у розмірі 200,00 грн. (а.с.11).
Згідно з пунктом 2 підпункту 6 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» - суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа, сплачує єдиний податок, щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач в січні 2011 року не сплатив частково (з урахуванням переплати) суму єдиного податку, у результаті чого виникла заборгованість у розмірі 114,00грн. Згідно даних зворотного боку облікової картки платника податків станом на 16.06.2011 року за ФО-П ОСОБА_2 рахується недоїмка з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 114,00грн. (а.с.26).
В своїх запереченнях відповідач зазначає, що відповідно до вимог підрозділу 8 розділу ХХ «Особливості справляння єдиного та фіксованого податку» Податкового кодексу України встановлено, що з 01.01.2011 року до внесення змін до розділу ХІV кодексу в частині оподаткування суб'єктів малого підприємництва Указ Президента України від 03.07.1998 року №727 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» застосовується з урахуванням такої особливості, а саме єдиний податок сплачується на рахунок відповідного бюджету в розмірі частини єдиного податку, при цьому розподіл коштів єдиного податку на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або до Пенсійного фонду України Державним казначейством України не здійснюється. Суб'єкт підприємництва сплачує 43 відсотка єдиного податку на рахунки відповідного бюджету. На підставі вищенаведеного, вважає, що ним згідно з вимогами Підрозділу 8 розділу ХХ «Особливості справляння єдиного та фіксованого податку», п.п.10.1.2 п.10.1 ст.10 Податкового кодексу України, ст. 2 Указу Президента України від 03.07.1998 року №727 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» до місцевого бюджету у м. Краматорськ цілком правомірно сплачено єдиний податок за лютий 2011 рік у сумі 86,00грн. та заборгованості з цього платежу не має.
Як зазначено в письмових поясненнях до позовної заяви, надані представником податкового органу та з якими погоджується суд, відповідно до абз.5,6 та 7 листа Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №2634/03-20 «Щодо надходжень єдиного податку з 01.01.2011 року», за період з 01.01.2011 року до 07.02.2011 року сплата єдиного та фіксованого податку здійснювалась на розподільчі рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України у 2010 році. Розподіл зазначених видів платежів між місцевими бюджетами та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснювався у порядку, що діяв до 01.01.2011 року. Нові рахунки для зарахування сум єдиного податку в органах Державного казначейства України відкрито 07.02.2011 року.
Відповідно до абз.5,6 та 9 листа ДПА України від 14.02.2011 року №4019/7/15-0117 «Про надання роз'яснення», починаючи з 07.02.2011 року тобто з дати відкриття Державним казначейством України рахунків з обліку надходжень до державного та місцевого бюджетів відповідно до вимог Бюджетного кодексу України, Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», наказу міністерства фінансів України від 14.01.2011 року №11 «Про бюджетну кваліфікацію та її запровадження», нараховані за звітні періоди 2011 року суми єдиного податку будуть сплачуватися платниками до місцевих бюджетів у розмірі 43% від загальної нарахованої суми на рахунки, відкриті за кодами бюджетної кваліфікації 18050400 для фізичних осіб-платників єдиного податку. Оскільки раніше відкриті рахунки (за кодом 16050200) є розподільчим, то будь-які суми, що на них, розподілялися відповідно до вимог Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»: 43% - до місцевих бюджетів, 57 % до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Тому авансові платежі, сплачені платниками єдиного податку на зазначені рахунки у січні-лютому за звітні періоди 2011 року, розподілені органами Державного казначейства України у встановленому раніше порядку.
Згідно п.11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до п.п.14.1.137 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України. П.87.11 ст.87 кодексу передбачено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов Державної податкової інспекції у м. Краматорську до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості з єдиного податку у сумі 114,00грн. - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ІН НОМЕР_1) заборгованість з єдиного податку у сумі 114,00грн. на розрахунковий рахунок №31517970700059, код платежу 18050400, Місцевий бюджет, банк одержувача - ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 16 червня 2011 року в присутності представника позивача.
Постанова у повному обсязі складена 21 червня 2011 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Шинкарьова І.В.