Україна
20 червня 2011 р. справа № 2а/0570/9484/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 15:15
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Єфіменко О.В.
при секретарі Тютюннику М.О.
з участю представника позивача Балабко Т.В.,
з участю представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Діденко С.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Добропіллі Донецької області до відділу державної виконавчої служби Добропільського міськрайонного управління юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державне підприємство «Добропіллявугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Добропільська», про визнання незаконними дій та скасування постанови, -
У червні 2011 року відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Добропілля Донецької області (далі - відділення Фонду) звернулося до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначало, що ним до відділу державної виконавчої служби Добропільського міськрайонного управління юстиції (далі - ВДВС) направлено виконавчий лист № 2а-39/10/0570, виданий Донецьким окружним адміністративним судом 27 липня 2010 року на виконання судового рішення про стягнення з відокремленого підрозділу «Шахта «Добропільська» Державного підприємства «Добропіллявугілля» на користь вказаного відділення Фонду заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 6406187,39 грн.
2 березня 2011 року державним виконавцем ВДВС винесено постанову про зупинення виконавчого провадження на підставі Закону України “Про виконавче провадження” від 21.04.1999 № 606-XIV (далі - Закон № 606) з причини внесення боржника до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу” від 23.06.2005 № 2711-IV (далі - Закон № 2711).
Позивач вважає постанову державного виконавця такою, що прийнята з порушенням вимог законодавства, оскільки борг не відноситься до боргу у сфері енергопостачання (енергоспоживання) чи за несплату електроенергії або до податкового боргу. Борг виник внаслідок несплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, на які податкове законодавство та Закон № 2711 не поширюються.
Просив визнати неправомірними дії державного виконавця ВДВС щодо зупинення виконавчого провадження та скасувати постанову державного виконавця ВДВС від 2 березня 2011 року про зупинення виконавчого провадження по примусовому стягненню заборгованості зі сплати страхових внесків з відокремленого підрозділу «Шахта «Добропільська» Державного підприємства «Добропіллявугілля» в розмірі 6406187,39 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила задовольнити позов.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надіслав до суду клопотання № 18263-5 від 16 червня 2011 року, у якому просить розглянути справу без участі представника відповідача, позовні вимоги не визнає в повному обсязі.
В судовому засіданні представник третьої особи, яка не заявляє позовних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, надав заперечення № 1-1117 від 17 червня 2011 року, у яких зазначив, що факт внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону № 2711, є достатнім для зупинення виконавчого провадження, що і було зроблено відповідачем. Вважав, що відповідач правомірно застосував законодавство. Просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що з 10 листопада 2010 року Державне підприємство «Добропіллявугілля» внесено та перебуває у Реєстрі підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону № 2711, що підтверджується витягом з цього документу станом на 1 грудня 2010 року.
Постановою державного виконавця ВДВС від 20 серпня 2010 року відкрите виконавче провадження по виконанню в примусовому порядку виконавчого листа № 2а-39/10/0570, виданого Донецьким окружним адміністративним судом 27 липня 2010 року на виконання судового рішення про стягнення з відокремленого підрозділу «Шахта «Добропільська» Державного підприємства «Добропіллявугілля» на користь вказаного відділення Фонду заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 6406187,39 грн.
26 серпня 2010 року виконавче провадження було зупинено, оскільки процедуру погашення заборгованості Державним підприємством «Добропіллявугілля» продовжено до 1 січня 2011 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 16 грудня 2008 року.
Постановою державного виконавця ВДВС від 2 березня 2011 року виконавче провадження було повторно зупинено на підставі п.15 ч.1 ст. 34, ст. 36 Закону № 606 у зв'язку з тим, що вказане Державне підприємство знаходиться в Реєстрі підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону № 2711, та процедуру погашення заборгованості підприємств продовжено до 1 січня 2013 року.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначені Законом № 606.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону № 606 примусове виконання рішень державною виконавчою службою здійснюється на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно із ст.11 Закону № 606 державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.
Ст. 6 Закону № 606 встановлені гарантії прав громадян і юридичних осіб у виконавчому провадженні - державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права у точній відповідності із законом і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів громадян і юридичних осіб.
Відповідно до п.15 ч.1 ст.37 Закону № 606 виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню, зокрема, у випадку внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону № 2711, що є безумовною підставою для зупинення виконавчих проваджень, відкритих державними виконавцями ВДВС.
Оскільки з 10 листопада 2010 року Державне підприємство «Добропіллявугілля» внесено та перебуває у Реєстрі підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону № 2711, відповідачем правомірно винесено постанову про зупинення виконавчого провадження. Таким чином, позовні вимоги про визнання неправомірними дії державного виконавця ВДВС щодо зупинення виконавчого провадження є необґрунтованими і тому не підлягають задоволенню.
Щодо скасування постанови державного виконавця ВДВС від 2 березня 2011 року про зупинення виконавчого провадження по примусовому стягненню заборгованості зі сплати страхових внесків з Державного підприємства «Добропіллявугілля» в розмірі 6406187,39 грн., судом встановлено, що постановою державного виконавця ВДВС від 20 серпня 2010 року відкрите виконавче провадження по виконанню в примусовому порядку виконавчого листа № 2а-39/10/0570, виданого Донецьким окружним адміністративним судом 27 липня 2010 року на виконання судового рішення про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків з відокремленого підрозділу «Шахта «Добропільська» Державного підприємства «Добропіллявугілля» на користь відділення Фонду в розмірі 6406187,39 грн. Заборгованість виникла внаслідок несплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Статтею 2 Закону № 2711 визначено, що цей закон регулює відносини, пов'язані з проведенням комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу та поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
До учасників розрахунків віднесені - підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом (п. 1.3 ст. 1 Закону № 2711).
Згідно з п.1.4 ст.1 Закону № 2711 до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка:
1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена;
2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих;
3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України;
4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії;
5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.
Вищенаведеною нормою встановлено вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні цього Закону, на які поширюється положення п.15 ч.1 ст.34 Закону № 606 щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження.
Відповідно до положень Закону № 2711 його дія поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу та суб'єктів господарської діяльності, зазначених в п.1.3 ст.1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії.
Відділення Фонду не відноситься до учасників розрахунків відповідно до Закону № 2711, а борг Державного підприємства «Добропіллявугілля» не є боргом у сфері енергопостачання (енергоспоживання) чи за несплату електроенергії або податковим боргом, оскільки борг виник через несплату страхових внесків, на які не поширюються норми податкового законодавства та Закону України № 2711, а тому віднесення Державного підприємства «Добропіллявугілля» до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону № 2711, не є підставою для зупинення спірного виконавчого провадження.
Суд зауважує, що 19 травня 2011 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо збільшення обсягів дохідної частини бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування» № 3385-VI, яким внесено зміни до п. 3.7. ст. 3 Закону № 2711. Відповідно до цих змін, на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2012 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року, і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України.
З огляду на зазначене, позовні вимоги відділення Фонду до ВДВС, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державне підприємство «Добропіллявугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Добропільська», - про скасування постанови державного виконавця ВДВС від 2 березня 2011 року про зупинення виконавчого провадження по примусовому стягненню заборгованості зі сплати страхових внесків з Державного підприємства «Добропіллявугілля» в розмірі 6406187,39 грн. підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Добропіллі Донецької області до відділу державної виконавчої служби Добропільського міськрайонного управління юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державне підприємство «Добропіллявугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Добропільська», про визнання незаконними дій та скасування постанови - задовольнити частково.
Скасувати постанову державного виконавця відділу державної виконавчої служби Добропільського міськрайонного управління юстиції від 2 березня 2011 року про зупинення виконавчого провадження по примусовому стягненню заборгованості зі сплати страхових внесків з Державного підприємства «Добропіллявугілля» в розмірі 6406187,39 грн.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено в судовому засіданні 20 червня 2011 року.
Повний текст постанови виготовлено 24 червня 2011 року.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя Єфіменко О.В.