Постанова від 31.05.2011 по справі 2034/2-а-2725/11

Справа № 2034/ 2-а-2725/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2011 року суддя Харківського районного суду Харківської області Ваб'я А.І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області про призначення та виплати державної пенсій у розмірах встановлених законом,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому просить просить визнати дії відповідача незаконними та винними, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області провести перерахунок та виплачувати позивачу пенсію відповідно до ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з урахуванням ч.1. ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(8 мінімальних пенсій за віком) з підвищенням її на 12 % з 01.09.2004 року та в 3,5 рази з 01.01.2006 року відповідно до постанови КМУ № 894 від 13 липня 2004 року «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до частини четвертої ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та постанови КМУ № 1293 від 27 грудня 2005 року «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»починаючи з 01.09.2004 р. (на 12 %) та з 01.01.2006 року (в 3,5 рази) і виплачувати в подальшому.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АС, йому встановлено 2 група інвалідності (витяг із акту огляду у МСЕК сер. ХАР-03 № 024312) та віднесено до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (посвідчення НОМЕР_1). Відповідно до ст. 54 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в усіх випадках розмір пенсії інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 2-й групі інвалідності восьми мінімальних пенсій за віком. Відповідно до ст. 50 зазначеного Закону особам віднесеним до першої категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: - інвалідам 2-ї групи 75 % мінімальної пенсії за віком. Вищевказане відповідач визнає, що підтверджується постановою Харківського районного суду Харківської області (справа № 2-а-1399/10). Однак, 21 березня 2011 року позивач звернувся до ПФУ з вимогою провести перерахунок та виплачувати позивачу пенсію відповідно до ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з урахуванням ч.1. ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(8 мінімальних пенсій за віком) з підвищенням її на 12 % з 01.09.2004 року та в 3,5 рази з 01.01.2006 року відповідно до постанови КМУ № 894 від 13 липня 2004 року «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до частини четвертої ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та постанови КМУ № 1293 від 27 грудня 2005 року «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»починаючи з 01.09.2004 р. (на 12 %) та з 01.01.2006 року (в 3,5 рази) і виплачувати в подальшому, але ПФУ в Харківському районі Харківської області цих вимог Закону не дотримується, керуючись при цьому у своїй відповіді від 22.03.2011р за № 61/Т-14, що позивач вже скористався правом підвищення пенсії не враховуючи при цьому вимоги постанови КМУ № 894 від 13 липня 2004 року та постанови КМУ № 1293 від 27 грудня 2005 року.

Справа розглядається в порядку скороченого провадження відповідно до п.2.ч.1. ст.182-2 КАС України без судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідач Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області отримав ухвалу суду про відкриття скороченого провадження у адміністративній справі та надав свої заперечення від 18.05.2011р. (вих. № 5070-07/24).

Суд, дослідивши докази у їх сукупності приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Харківському районі Харківської області як учасник ліквідації аварії на ЧАЄС 1 категорії, по інвалідності 2-ї групи у зв'язку із захворюванням, що пов'язано з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЄС, що підтверджується посвідченням (НОМЕР_2) та витягом із акту огляду у МСЕК сер. ХАР-03 № 024312.

ОСОБА_1 звернувся 21 березня 2011 р. до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області з вимогою збільшити пенсію на 12 % з 01.09.2004 року та в 3,5 рази з 01.01.2006 року, однак в збільшенні пенсії йому було відмовлено, про що свідчить відповідь Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області від 22.03.2011р. за № 61/ Т-14.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та законами України.

Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з урахуванням ч.1. ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(8 мінімальних пенсій за віком) з підвищенням її на 12 % з 01.09.2004 року та в 3,5 рази з 01.01.2006 року згідно постанови КМУ № 894 від 13 липня 2004 року «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до частини четвертої ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та постанови КМУ № 1293 від 27 грудня 2005 року «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»починаючи з 01.09.2004 р. (на 12 %) та з 01.01.2006 року (в 3,5 рази).

При таких обставинах позивач має право на проведення перерахунку та виплату пенсії відповідно до ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з урахуванням ч.1. ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(8 мінімальних пенсій за віком) з підвищенням її на 12 % з 01.09.2004 року та в 3,5 рази з 01.01.2006 року відповідно до постанови КМУ № 894 від 13 липня 2004 року «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до частини четвертої ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та постанови КМУ № 1293 від 27 грудня 2005 року «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»починаючи з 01.09.2004 р. (на 12 %) та з 01.01.2006 року (в 3,5 рази).

Наявність такого права у позивача є визначальним для рішення даного спору, крім того, це право гарантується конституцією України (ч.2.ст. 46).

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та законами України. Ст.8 та ст. 22 Конституції України закріплюють принципи верховенства права та гарантованості конституційних прав і свобод, забороняє при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів звужувати зміст та обсяг існуючих прав і свобод.

Згідно ст.19 Закону України «Про Кабінет Міністрів України»діяльність Кабінету Міністрів України спрямовується на забезпечення інтересів Українського народу шляхом виконання Конституції та законів України.

Постановою КМУ № 894 від 13 липня 2004 року «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до частини четвертої ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено збільшення з 01.09.2004 р. пенсії на 12 % (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, державної допомоги та сум індексації), призначеної відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою КМУ № 1293 від 27 грудня 2005 року «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено з 01.01.2006р. збільшення розміру пенсії, зокрема, зокрема, учасникам ліквідації наслідків ЧАЕС у 1986 році по інвалідності у 3,5 рази.

Відповідно до постанови КМУ № 894 від 13 липня 2004 року «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до частини четвертої ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та постанови КМУ № 1293 від 27 грудня 2005 року «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»позивачеві слід було визначати пенсію починаючи з 01.09.2004 р. (на 12 %) та з 01.01.2006 року (в 3,5 рази).

Відповідно до ст.17 ЗУ «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Суд вважає, що в державі Україна відносно учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС діють подвійні стандарти щодо нарахування пенсії, один з яких забезпечується за рахунок судових рішень і відповідає ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», другий ґрунтується на постановах КМУ і суперечить вищезазначеному закону.На виконання урядової програми забезпечення пенсії учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС кабінетом міністрів України були прийняті Постанови КМУ № 894 від 13 липня 2004 року та постанова № 1293 від 27 грудня 2005 року.

Постановою Харківського районного суду Харківської області (справа № 2-а-1399/10) було визнано неправомірними застосування урядової програми забезпечення пенсії учасника ліквідації аварії на ЧАЕС. Однак уряд не скасував своєї програми, залишаючи діючими постанови, на які посилається позивач.

Відповідно до вимог ч.1.ст.2. КАС України, завданням адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Виходячи зі змісту адміністративного позову та для повного захисту прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області за невиконання постанови КМУ № 894 від 13 липня 2004 року «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до частини четвертої ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та постанови КМУ № 1293 від 27 грудня 2005 року «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»починаючи з 01.09.2004 р. (на 12 %) та з 01.01.2006 року (в 3,5 рази) із виплатою в подальшому, яке призвело до порушень прав позивача за несвоєчасне нарахування та отримання пенсії та плати до неї.

Керуючись ст. 8, ч. 2 ст.19, ст. 22 Конституції України, ст. 49, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.10, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; постановою КМ України № 894 від 13 липня 2004р. «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до частини четвертої ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та постановою КМ України № 1293 від 27 грудня 2005р. «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 71, 72, 86, 94, 98, 99, 100, 160-163, п. 4 ч. 2 ; ст. 162, ст.ст. 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (інваліда 2 групи 1 категорії) до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області про підвищення розміру пенсії у розмірах встановлених законом задовольнити.

Визнати незаконними дії Управління пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області щодо відмови в підвищенні розміру пенсії ОСОБА_1 встановленої законодавством як інваліду 2 групи 1 категорії по захворюванню, пов'язаною з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з урахуванням ч.1. ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(8 мінімальних пенсій за віком) з підвищенням її на 12 % з 01.09.2004 року та в 3,5 рази з 01.01.2006 року відповідно до постанов КМУ № 894 від 13 липня 2004 року «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до частини четвертої ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та № 1293 від 27 грудня 2005 року «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»починаючи з 01.09.2004 р. (на 12 %) та з 01.01.2006 року (в 3,5 рази).

На постанову протягом 10 днів з дня її проголошення може бути подано апеляційну скаргу, через Харківський районний суд Харківської області, до Апеляційного адміністративного суду Харківської області. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Ваб'я А.І.