Новотроїцький районний суд Херсонської області
2-а-220/11
26.01.2011 Новотроїцький районний суд
Херсонської області
в складі головуючого судді Тимченко О.В.
при секретарі Марковській І.В.
з участю представника відповідача Демків І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Новотроїцьке Херсонської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 до Новотроїцького управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання незаконним бездіяльності суб"єкта владних повноважень та зобов"язання вчинити певні дії ,-
Вищевказані позивачі звернулися до суду з відповідними позовами до Новотроїцького управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.
В судовому засіданні вищевказані позивачі позовні вимоги підтримали,просили їх задоволити повністю,посилаючись на обставини викладені в позовних заявах.
Представник відповідача Демків І.В. позовні вимоги не визнала і пояснила,що усі позивачі пропустили строк звернення до суду. Крім того Управління Пенсійного фонду України в Новотроїцькому районі діяло в межах повноважень,наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами. Законом України «Про соціальний захист дітей війни»передбачено,що фінансування виплат по даному Закону проводиться з Державного бюджету України,якими не передбачалося видатків на виконання рішень судів про стягнення такої надбавки до пенсії понад розміри,встановлені Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Управління з 01 січня 2008 року виплачує позивачам надбавку до пенсії в розмірі 10%, В задоволенні позовів просила відмовити повністю.
Вислухавши пояснення позивачів, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку,що позовні вимоги слід задоволити частково.
Відповідно до ст..1 Закону України «Про соціальний статус дітей війни»,це особи,яким на 2 вересня 1945 року не виповнилося 18 років. Як встановлено усі позивачі надали копії паспорту з яких вбачається ,що на 2 вересня 1945 року їм не виповни лося 18 років,отже на них розповсюджується дія вказаного Закону. Відповідно до ст..6 вищевказаного Закону такі особи мають право з 1 січня 2006 року на доплату. Пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога,що виплачується замість пенсії,підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
З 01 січня 2008 року управління Пенсійного фонду України в Новотроїцькому районі виплачує позивачам надбавку до пенсії-щомісячну грошову державну соціальну допомогу в розмірі 10% від прожиткового мінімуму для осіб,що втратили працездатність.
Згідно п.17 ст.77 Закону України “Про державний бюджет України на 2006 рік” дію ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” зупинено на 2006 рік.
Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про державний бюджет на 2006 рік” виключено п.17 ст.77 Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік”, а новою редакцією ст.110 цього Закону встановлено, що пільги дітям війни, передбачені ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” запроваджуються у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Кабінетом Міністрів України протягом 2006 року рішення про виконання вимог ст.11о Закону України “Про державний бюджет України на 2006 рік” не приймалися, отже пільги для дітей війни, передбачені ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” у 2006 році запроваджені не були.
Таким чином у 2006 році у відповідача не було правових підстав проводити виплати підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень ст.ст.29,36ч.2 ст.62,ч.1 ст.66,п.7,9,12-14,23.29,30,41,43-45,ст.71,ст.ст.98,101,103,111 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік” визнані такими, що не відповідають Конституції України/є неконституційними/ в тому числі положення п.3,12 ст.71 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік”. Так, хоча зупинення виплат по ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” на підставі Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” було визнано неконституційним, проте рішення про це було винесено Конституційним судом України лише 09 липня 2007 року.
Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік” та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” внесені зміни до Закону “Про соціальний захист дітей війни” та ст.6 цього Закону викладено у новій редакції, відповідно до якої дітям війни, крім тих, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни/відповідно до п.20 ст.14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, зазначена надбавка становить 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року зміни, внесені підпунктом 2 п.41 розділу 11 Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, щодо розмірів підвищення пенсії дітям війни, визнано такими, що не відповідають Конституції України/є неконституційними/.
Враховуючи те, що відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, а також визначену у Конституції України дію нормативно-правових актів у часі, суд приходить до висновку ,що у 2007 році період з 01 січня 2007 року по 09 липня 2007 року та у 2008 році -з 01 січня 2008 року по 22 травня 2008 року положення ЗУ “Про соціальний захист дітей війни” в редакції 2004 року не діяли, а отже право на здійснення перерахунку підвищення до пенсії у розмірах, визначених ним, діти війни мають з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року.
При цьому слід врахувати виплати, які були, фактично, здійснені відповідачем позивачу за відповідний період 2008 року згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”.
Ст.71 Закону України “Про державний бюджет України на 2009 рік” Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України “Про соціальний захист дітей війни” залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.”
Отже нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України “про соціальний захист дітей війни” в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Посилання відповідача на відсутність бюджетних коштів для повної реалізації програми з доплат дітям війни суд до уваги не приймає, оскільки питання фінансування цих видатків не є предметом спору. Проблеми надання бюджетних коштів управлінню Пенсійного фонду України для виконання покладених на нього обов”язків виходять за межі заявлених вимог. Також не приймаються до уваги доводи відповідача щодо можливого нецільового використання коштів Пенсійного фонду України, оскільки суд не приймає рішення про проведення виплат з власних джерел фінансування останнього.
Крім того положення ст7 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” передбачає, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України, які до Пенсійного фонду України з державного бюджету України не надходили.
Ст.88 Закону України “ Про державний бюджет України на 2007 рік” установлено, що в разі недостатності виділених із державного бюджету України коштів за бюджетними програмами, пов”язаними з розмежуванням джерел виплати пенсій між державним бюджетом України та Пенсійним фондом України, пенсії, визначені законодавством для відповідних категорій громадян, виплачуються в повному обсязі за рахунок власних надходжень до Пенсійного фонду України. Тобто цією нормою по іншому врегульовано питання щодо забезпечення такої гарантії, як підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, і оскільки ця норма прийнята пізніше, то вона має пріорітет над нормою, викладеною у ст.7 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
Отже позивачі мають право на одержання допомоги як «Дитина війни» за період з 09 липня 2007 року по 31.12.2007 року,з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року та з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року,3 01.01 2010 року по дату складання і підписання позивачами позовних заяв.
Судові витрати слід віднести за рахунок відповідача.
Керуючись ст..ст.5-11,70,71,94,159,160-163,167,186 КАС України
Позовні вимоги ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 до Новотроїцького управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання незаконним бездіяльності суб"єкта владних повноважень та зобов"язання вчинити певні дії - задоволити частково.
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в Новотроїцькому районі Херсонської області нарахувати і виплатити ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 державну допомогу на основі ст.6 розділу 2 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»2003 р. в установленому законом порядку і розмірі за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року,з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року,з 01 січня 2009 року по 22 грудня 2010 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовити повністю.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Новотроїцькому районі Херсонської області в дохід держави державне мито 3 гривні 40 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Новотроїцький районний суд Херсонської області шляхом подання апеляційної скарги в термін 10 діб.
Суддя :підпис
З оригіналом згідно
Суддя Новотроїцького
районного суду Тимченко О.В.