Справа № 2117/2-а-5093/11 .
29 червня 2011 року
Суддя Новокаховського міського суду Херсонської області Непомняща Н.О. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в м. Нова Каховка Херсонської області про стягнення недоплаченої суми пенсії внаслідок неправильного перерахунку та визнання протиправними дій
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати незаконними дії відповідача по перерахуванню пенсії позивача; зобов'язати відповідача перерахувати пенсію згідно ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік та виплатити суми недоотриманої пенсії.
В адресованих суду письмових запереченнях представник відповідача позов не визнав, посилаючись на те, що позивачка звернулася до УПФУ з заявою про проведення перерахунку пенсії, перерахунок із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік проведено з 1 квітня 2011, крім того, призначення та перерахунок пенсій не є тотожними поняттями, оскільки умови і порядок реалізації права на них розмежовується Законом. За таких умов відсутні правові підстави застосовувати для проведення перерахунку пенсії норму Закону, не призначену для цього.
Відповідно до ст. 183-2 КАС України справа підлягає розгляду в порядку скороченого провадження у відсутності сторін.
В судовому засіданні встановлено, що позивач знаходиться на обліку в управлінні ПФУ в м. Нова Каховка, як отримувач пенсії, що підтверджується пенсійним посвідченням.
15.04.2011 року позивач звернулася до управління із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.ст. 40, 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно заяви відповідачем з 01.04.2011 року проведений перерахунок пенсії на підставі пп. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, згідно з яким перерахунки пенсій у 2010 році проводяться з застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка згідно Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік. Тобто перерахунок пенсії проводився виходячи з середньої заробітної плати за 2007 рік.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Законом України «Про загально обов'язкове державне соціальне страхування, частиною 4 ст. 42 якого ( в редакції від 09.07.2003 року) якого передбачений перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням страхового стажу.
Вище зазначеною нормою встановлено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний перерахунок провадиться не раніш як за два роки після попереднього перерахунку із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 цього Закону.
З 28 травня 2008 року поряд із Законом № 1058-1У діє постанова Кабінету Міністрів України № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою визначена альтернативна підстава для проведення перерахунку за бажанням пенсіонера - показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Тобто діють два нормативні акти, які по різному регулюють розмір показника середньої заробітної плати, що враховується для обчислення пенсії.
Відповідно ст. 92 Конституції України встановлено, що основи соціального захисту визначаються виключно законами.
Згідно до ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, враховуючи пріоритетність законів на підзаконними актами, суд вважає, що зазначена норма не підлягає застосуванню, оскільки Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, не передбачений, а тому не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії.
Зміни, внесені у ст. 42 ч.4, ст.40 ч.2 Закону України № 1058-1У Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України і можуть бути застосовані лише за період з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року, а тому показник середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні для обчислення пенсії не передбачений та не підлягає застосуванню при перерахунку пенсії.
Отже, суд вважає, що позов позивача не підлягає до задоволення, оскільки правові підстави для перерахунку пенсії позивачу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2010 рік відсутні.
Показники середньої заробітної плати у галузях економіки застосовується виключно для призначення пенсії, а тому застосування його для перерахунку є безпідставним.
Керуючись ст. ст. 1-4, 6-9, 18, 41 ч. 2, 71, 72, 94, 99, 158-163, 183-2, КАС України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в м. Нова Каховка Херсонської області про стягнення недоплаченої суми пенсії внаслідок неправильного перерахунку та визнання протиправними дій - відмовити у повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Новокаховський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним поданням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає чинності після спливу строку на подання апеляційної скарги.
Постанова надруковане суддею і є оригіналом.
Суддя Н.О.Непомняща