Ухвала від 18.05.2011 по справі 2-а-7699/08/1570

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2011 р.Справа № 2-а-7699/08/1570

Категорія:6.2.1Головуючий в 1 інстанції: Вовченко О.А.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі: судді доповідача - головуючого - Шляхтицького О.І.,

суддів: Джабурія О.В., Крусяна А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу приватного підприємства "Золоті Терези" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2009 року у справі за адміністративним позовом приватного підприємства "Золоті Терези" до Державної податкової адміністрації України в Одеській області, Державної податкової інспекції в Приморському районі міста Одеси про визнання незаконними дії Державної податкової адміністрації України в Одеській області по проведенню 20 березня 2008 року перевірки, та про скасування рішення Державної податкової інспекції в Приморському районі міста Одеси про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 01 квітня 2008 року № 0003282360, -

ВСТАНОВИЛА:

У червні 2008 року приватне підприємство "Золоті терези" звернулось з адміністративним позовом про визнання незаконними дії Державної податкової адміністрації України в Одеській області по проведенню 20 березня 2008 року перевірки, та про скасування рішення Державної податкової інспекції в Приморському районі міста Одеси про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 01 квітня 2008 року № 0003282360.

В обґрунтування позовних вимог зазначалось, що 20 березня 2008 року, ДПА в Одеській області проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу у спеціалізованій секції по продажу ювелірних виробів ПП «Золоті терези», розташованого за адресою м. Одеса вул. Пушкінська, 72. За результатами перевірки складено акт № 0001041 та ДПІ у Приморському районі міста Одеси прийнято рішення № 0003282360 від 01.04.2008 року, про застосування до ПП «Золоті терези» штрафних (фінансових) санкцій у сумі 18810 гривен. Дії ДПА в Одеській області позивач вважає незаконними, упередженими, вчиненими у спосіб, що суперечить вимогам Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», оскільки письмове повідомлення про проведення перевірки на адресу ПП «Золоті терези» не направлялося. В порушення вимог ст. 11 -2 Закону України № 509-ХІІ, ДПА в Одеській області при проведені позапланової виїзної перевірки не надавали під розписку копію наказу керівника податкового органу, що в свою чергу не давало права перевіряючим приступати до проведення перевірки. Під час проведення перевірки проводився ремонт системи охоронної сигналізації, та були тимчасові збої у роботі.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2009 року в задоволені позовних вимог було відмовлено.

В апеляційній скарзі приватного підприємства "Золоті терези" зазначено, що судом першої інстанції неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, не доведені обставини, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважав встановленими, у зв'язку з чим просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.

Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.

Судом першої інстанції встановлено, що приватне підприємство „Золоті терези", (ідентифікаційний код 23861271) згідно довідки Головного управління статистики в Одеській області № 8561, знаходиться в м Одеса, проспект Шевченка 6/2, та серед видів діяльності за КВЕД, зазначено: роздрібна торгівля годинниками та ювелірними виробами.

На виконання вимог ст.1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995 року (зі змінами та доповненнями), в спеціалізованій секції ПП „Золоті терези", за адресою місто Одеса, вул. Пушкінська, 72, використовується реєстратор розрахункових операцій ЕРА-201.01.

20 березня 2008 року, у відповідності до п.2 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» № 509-ХІІ від 04.12.1990 року, на підставі направлення № 3646/23-7017 від 19 березня 2008 року, старшим державним податковим ревізором - інспектором ДПА в Одеській області Пугачовим С.Є., та на підставі направлення № 3647/23-7017 від 19 березня 2008 року, головним державним податковим ревізором-інспектором ДПА в Одеській області Рибаковим С.В., проведено планову перевірку спеціалізованої секції ПП „Золоті терези", за адресою місто Одеса, вул. Пушкінська, 72 з питань дотримання вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995 року (зі змінами та доповненнями).

За наслідком проведення перевірки складено акт від 20.03.2008 року в якому вказано, що при перевірці спеціалізованої секції ПП „Золоті терези", за адресою місто Одеса, вул. Пушкінська, 72 виявлено, що:

- в порушення п.1 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР (зі змінами та доповненнями) було встановлено проведення розрахункової операції без застосування РРО, та без видачі відповідного розрахункового документу на суму 1865 гривен;

- в порушення п.13 ст. 3 Закону України №265/95-ВР (зі змінами та доповненнями) виявлено невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, що підтверджується актом та додатком до акту перевірки де зазначено, що виявлено готівкових коштів на місці проведення розрахунків в сумі 3792 грн., (з них 1865 грн., сума розрахункової операції) що не відповідає показнику X- денного звіту РРО де зазначена сума 30 гривен, тобто наявне не відповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків.

На підставі акту перевірки від 20.03.2008 року, відповідно до п.11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», та ст. 15, п 1 ст. ст. 17, 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», державною податковою інспекцією у Приморському районі м. Одеси, прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003282360 від 01.04.2008 року в якому визначено приватному підприємству „Золоті терези" за порушення норм п.1 п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995 року (зі змінами та доповненнями), суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 18810 гривен.

При проведені перевірки 20 березня 2008 року встановлено, що в спеціалізованій секції ПП „Золоті терези" за адресою м. Одеса вул. Пушкінська, 72 здійснено продаж товару на суму 1865 гривни, та при здійснені розрахункової операції не застосовано РРО, та не видано відповідного розрахункового документу на суму 1865 гривен.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем 20 березня 2008 при продажі цепі вартістю 1540 грн., підвіски вартістю 300 гривен та футляру вартістю 25 грн., не видавалася а ні розрахункова квитанція, а ні касовий чек.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що застосування до позивача штрафної (фінансової) санкції є правомірним.

Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України, Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг ".

Крім того колегія суддів акцентує увагу на наступному.

Так згідно ст. 19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно ч. ч. 7, 8 ст. 11 Закону України від 04.12.199 №509-ХІІ “Про державну податкову службу в Україні ” зі змінами, позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, а в інших випадках - за рішенням суду. Позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.

Посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку; направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення

Статтями 15 та 16 Закону України « Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі , громадського харчування та послуг» визначено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку операцій та здійснюється у порядку , передбаченому законодавством України.

Таким чином, підстави та порядок проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, що використовують РРО та розрахункові книжки, визначаються Законом України від 06.07.1995 №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та Законом України від 04.12.199 №509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні".

Законом України від 06.07.1995 №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" зі змінами визначено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. Забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків суми коштів, яка зазначена у денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а випадку використання. За порушення вищезазначених вимог суб'єкт підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції, передбачені ст.17 Закону.

Приписами ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995 року (зі змінами та доповненнями), визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів, тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. Застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування. Забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

З матеріалів справи вбачається, що податковим органом було проведено перевірку на підставі направлень на проведення перевірки, з якими були ознайомлені посадови особи, на виконання плану проведення перевірок. За результатами перевірки податковим органом складений акт № 0001041 від 20.03.2008 р., яким встановлені порушення позивачем вимог п.1, п.13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". З направленнями № 3646/23-7017 № 3647/23-7017 від 19 березня 2008 року, ознайомлена та один примірник отримала 20.03.2008 року продавець-касир ОСОБА_2

На підставі складеного акту перевірки від №0001041 від 20.03.2008 р. ДПІ у Приморському районі міста Одеси 01.04.2008 року прийняла рішення № прийнято рішення № 0003282360 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 18810 грн. у зв'язку з порушенням позивачем вимог п.1, п.13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Судом встановлена відповідність акта перевірки №0001041 від 20.03.2008 р. вимогам закону, оскільки в акті вказані час та мета перевірки, номери направлень та прізвища перевіряючих, з актом ознайомлений продавець, який здійснив продаж товарів за місцем розташування РРО та який не мав зауважень до акту та отримав матеріали перевірки (про це свідчить підпис).

З огляду на встановлене судом та враховуючи зазначене вище, колегія суддів дійшла до висновку про те, що перевірка була проведена податковим органом з дотриманням вимог податкового законодавства, що діяли на момент перевірки, зокрема вимог ст. 15, ст. 16 Закону про РРО, п. 2 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та пп. 6.9 п. 6 Наказу Державної податкової адміністрації України N 187 "Про затвердження змін та доповнень до Порядку взаємодії між підрозділами ОДПС України при організації документальних перевірок юридичних осіб", а рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій винесено на законних підставах.

Доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає не суттєвими та такими, що висновків суду першої інстанції не спростовують.

За таких обставин, суд першої інстанції правильно дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ч. 1 ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу приватного підприємства "Золоті Терези" залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2009 року у справі № 2-а-7699/08/1570 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: О.І. Шляхтицький

Суддя: О.В. Джабурія

Суддя: А.В. Крусян