Справа № 2-а-983/11
24.06.2011 р.
Нововоронцовський районний суд Херсонської області , у складі:головуючого судді Синьогуб М.С.
при секретарі Білоїд Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Нововоронцовка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області про визнання неправомірними дії УПФ в частині відмови перерахунку пенсії працюючого пенсіонера та стягнення недоотриманої пенсії, -
Позивач звернулася до суду із вищевказаним адміністративним позовом в якому вказала, що з 06 березня 2004 року їй була призначена пенсія за віком.
В період призначення пенсії і до теперішнього часу позивач продовжує працювати. Її загальний стаж роботи складає 43 роки 8 місяців 19 днів (31.12.2010 року).Після 2004 року загальний стаж роботи 6 років 6 місяців 3 дні.
В березні 2011 року вона звернулась до управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області з заявою та відповідними документами на перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру, у відповідності до вимог ст. 42, ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058-ІУ та пп. З п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», тобто з врахуванням показника середньої заробітної плати для призначення пенсій за 2010 рік.
10.03.2011 року пенсія їй була перерахована. З 01.03.2011 року розмір її пенсії складає - 1322,89 грн., а з 01.04.2011 року - 1326,11 грн.. При перевірці було встановлено, що перерахунок пенсії було проведено без врахування показника середньої заробітної плати для призначення пенсій за 2010 рік -1982,63 гривень.
На її звернення від 24 квітня 2011 року про перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру у відповідності до вимог ст. 42, ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058-ІУ та пп. З п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»,тобто з врахуванням показника середньої заробітної плати для призначення пенсій за 2010 рік.
25 травня 2011 року позивач отримала відповідь за №3532/04 яка на її думку, є формальною відпискою. Дана відповідь не обґрунтована , відповідач повідомив, "… що частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було передбачено проведення перерахунку пенсії із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені у частині 1 статті 40 Закону. Частиною 1 статті 40 не передбачено застосування показника середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Відповідач повідомив, що на даний час в органів Пенсійного фонду України відсутні підстави для проведення перерахунку пенсій із застосуванням показника середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Зазначене можливо тільки у разі внесення відповідних змін до законодавства."
Незважаючи на те, що 02 березня 2011 року був затверджений показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу у сумі 1982,63 грн., який має бути застосований при визначенні коефіцієнта заробітної плати за 2010 рік при призначенні пенсій у відповідності із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі не проводить перерахунок з урахуванням цього показника середньої заробітної плати за 2010 рік, хоча такий перерахунок цілком обумовлений в пп. З п.П Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Таким чином, її пенсія за віком після перерахунку була встановлена управлінням Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області в розмірі 01.03.2011 року - 1322,89 грн.,з 01.04.2011 року - 1326,11 гривень, що на 30 % менше очікуваного за підрахунками позивача.
Чим і порушені її права, передбачені ст. 57 Конституції України.
Усвідомлюючи неправомірність своїх дій, управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області у своїй відповіді підтверджує її право оскаржити ці дії у суді.
Позивач зазначає, що відповідач своїми діями, відмовляючи їй у застосуванні при перерахунку пенсії в 2011 році показника середньої заробітної плати за 2010 рік, управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області порушує її права на перерахунок пенсії в встановленому законом порядку.
Позивач просить: 1).Визнати неправомірним відмову управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області по перерахунку їй пенсії у відповідності до вимог ст. 42, ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058-ІУ та пп. З п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» .
2..). Прийняти постанову, якою зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області усунути порушення її прав і здійснити перерахунок її пенсії в повній відповідності з вимогами ст. 40, ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ та пп.З п.П Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні та яка відповідно до Закону № 1058-ІУ враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2010 рік, а саме 1982,63 гривень (одна тисяча дев'ятсот вісімдесят дві грн. 63 коп.) та виплачувати в подальшому пенсію у відповідності з проведеним перерахунком.
3). Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області перерахувати та виплатити їй, ОСОБА_1 різницю між перерахованою та отриманою пенсією починаючи з 01 березня 2011 року.
Позивач підтримала позовні вимоги, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, в зв'язку зі станом здоров'я. Питання про відшкодування судових витрат не ставить.
Представник відповідача в судовому засіданні, посилаючись на надані заперечення на позов, позов не визнала, просила в позові відмовити, при цьому пояснила, що УПФ в Нововоронцовському районі при проведенні перерахунку пенсії позивачу діяло на підставі, в межах повноважень , передбачених законодавством України. Міністерством праці разом з Пенсійним фондом (спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 року за №20/0/18-09/039 та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року за №4096/02-01) забезпечено проведення перерахунків пенсій в 2011 році із середньої заробітної плати на рівні 2007 року в розмірі - 1197,91 грн. ( до цього застосовувався показник середньої заробітної плати на рівні 2006 року - 928,81 грн.).
Заслухавши в судовому засіданні пояснення представника відповідача Антонюк Т.В., дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.19 Конституції України, правовий порядок в Україні здійснюється на засадах, відповідно до яких, ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі та отримує пенсію за віком відповідно до ст.2б Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Після виходу на пенсію позивач продовжує працювати, їй на підставі заяви з 01.03.2011 року пенсійним фондом проведено перерахунок пенсії.
Частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 23.12.2004 року був встановлений порядок перерахунку пенсії у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, згідно якого, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року, який набрав чинності з 01.01.2008року, а саме підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ були внесені зміни до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно яких у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу,після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05-2008року зміни, внесені підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008рік» від 28.12.2007року, визнано такими, що не відповідають Конституції України.
Відповідно до ст.152 Конституції України - закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність, таким чином зазначені зміни втратили чинність 22.05.2008 року, у зв'язку із чим на думку суду, ч.4 ст-42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» почала діяти в редакції від 23.12.2004 року.
Відповідно до положень ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які діяли при перерахунках пенсії, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
З матеріалів справи та пояснень представника відповідача вбачається, що при перерахунку пенсій у 2011 році Пенсійним фондом враховувався спільний лист Мінпраці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 № 20/0/18-09/039 та № 4096/02-01, як на нормативний акт при застосуванні показника середньої заробітної плати за 2007 рік - 1197,91 грн..
Підпункт 3 пункту 11 Постанови №530 від 28.05-2008року встановлено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Враховуючи наведене вбачається, що під час перерахунку пенсії в 2011 році відповідач мав застосовувати показники заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії - за 2010 рік (1982,65 грн.) але, як вбачається з матеріалів перерахунку пенсії та пояснень представника відповідача для перерахунку пенсії застосовувались показники заробітної плати за 2007 рік (1197,91 грн.), що на думку суду, є порушенням встановленого порядку.
Таким чином суд вважає, що позивачка має право на перерахунок пенсії в повній відповідності з вимогами ст. 40, 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-ІУ та пп.3 пп. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року за № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону № 1058-ІУ враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2010 рік, а саме -1982,65 грн. 99 коп., окрім того, суд вважає за необхідне зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 різницю між перерахованою та отриманою пенсією, яка утворилася з 01.03.2011 року.
Суд визнає, що посилання відповідача на спільний лист Мінпраці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 № 20/0/18-09/039 та № 4096/02-01 не можна вважати обґрунтованим, оскільки вони протирічать вищезазначеним нормативним актам.
Доводи відповідача судом до уваги не приймаються, оскільки необґрунтовані та не основані на законі, тому не підлягають задоволенню.
При вирішені даного спору суд також керується положеннями частини 3 статті 2 КАС України, в силу якої, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За сукупністю наведених обставин, суд дійшов висновку, що відмова відповідача щодо перерахунку пенсії з показника середньої заробітної плати за 2010 рік прийнята не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому є протиправною.
Беручи до уваги вищенаведене та норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.3,19,21,22,46,55,57,58,68 Конституції України, ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 -ІУ, пп.3 п. ІІ Постанови КМУ №530 від 28.05.2008 року, Положенням «Про Пенсійний фонд України», ст.ст. 70, 71, 86, 158,160, 162, 163, 167 КАС України , суд -
Адміністративний позов - задовольнити.
1).Визнати неправомірним відмову управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області по перерахунку ОСОБА_1 пенсії у відповідності до вимог ст. 42, ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058-ІУ та пп. З п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
2..). Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області усунути порушення прав ОСОБА_1, шляхом здійснення перерахунку її пенсії в повній відповідності з вимогами ст. 40, ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ та пп.З п.П Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2010 рік, а саме 1982,63 гривень (одна тисяча дев'ятсот вісімдесят дві грн. 63 коп.) та виплачувати в подальшому пенсію у відповідності з проведеним перерахунком.
3). Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 різницю між перерахованою та отриманою пенсією починаючи з 01 березня 2011 року.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Синьогуб М.С.
Повний текст постанови складено 25 червня 2011 року
Суддя Синьогуб М. С.