Ухвала від 09.06.2011 по справі 2а-4019/10

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2011 р. Справа № 19936/11/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді: Святецького В.В.

суддів: Довгополова О.М., Коваля Р.Й.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 18 жовтня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про оскарження неправомірних дій по перерахунку пенсії за віком та стягнення недоплаченої пенсії,-

встановила:

У вересні 2010 року позивач звернулася в суд з позовом до відповідача, в якому просили зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної пенсії по віку з 23.01.2009 року відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує перерахунку пенсії, тобто за 2008 рік.

Позивач свої позовні вимоги мотивувала тим, що у відповідності до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії проводиться, виходячи із середньомісячної заробітної плати по Україні за рік, що передує року перерахунку. Позивачем подано до відповідача заяву та необхідні документи про перерахунок пенсії, як працюючому пенсіонеру, оскільки їй стало відомо, що відповідачем проведено перерахунок, виходячи із середньомісячного заробітку по Україні за 2007 рік, коли має застосовуватись середня заробітна плата по Україні за 2008 рік. Однак на її заяву відповідачем відмовлено в проведенні такого перерахунку.

В порядку скороченого провадження, постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 18 жовтня 2010 року позов задоволено.

Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому щодо перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний 2007 рік, без врахування заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України за 2008 рік.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому на підставі заяви ОСОБА_1 від 23.01.2009 року, додаткових документів про стаж роботи та даних персоніфікованого обліку, провести перерахунок її пенсії відповідно до вимог ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього ж Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2008 рік.

Не погоджуючись з вказаною постановою суду відповідач оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права і процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі.

Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, а відтак на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає, що така задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом безспірно встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач перебуває на обліку управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому.

Частиною 2 ст. 3 Конституції України встановлено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Згідно із ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти дише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч. 3 ст. 22 Конституції України зазначено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно до вимог ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Згідно ч. 4 ст. 45 цього ж Закону, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Як правильно встановлено судом першої інстанції, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому. При цьому після призначення їй пенсії вона продовжувала працювати і звернулася до відповідача з заявою про перерахунок призначеної їй пенсії.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Колегія суддів звертає увагу на те, що підпунктами 9, 10 пункту 35 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» були викладені в новій редакції.

Однак Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008 вище згадані зміни визнані неконституційними.

За змістом ч. 3 ст. 150 Конституції України рішення Конституційного Суду є обов'язковими до виконання на території України. Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Зі змісту вказаних норм випливає, що Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на всій території, а положення правових актів, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Оскільки зміни, внесені підпунктом 10 пункту 35 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008, то відповідно з 22.05.2008 року діє редакція ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Відповідно до вище наведеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач у 2009 році набула право на перерахунок пенсії у відповідності до вимог ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», такий перерахунок має бути проведений із заробітної плати, з якої обчислена пенсія, або за періоди страхового внеску, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників по Україні за 2008 рік.

З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставним і необґрунтованим та не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.

Керуючись ст. ст. 41, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів -

ухвалила:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому залишити без задоволення, а постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 18 жовтня 2010 року у справі №2а-4019/10/2218- без змін.

Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий: В.В. Святецький

Судді: О.М. Довгополов

Р.Й. Коваль