Кіровоградської області
"20" травня 2008 р.
Справа № 18/40
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді ТимошевськоїВ.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу № 18/40
за позовом: Прокурора Новоукраїнського району в інтересах держави в особі Новоукраїнського районного центру зайнятості, м. Новоукраїнка Кіровоградської області
до відповідача: Новоукраїнського житлово-комунального підприємства, м. Новоукраїнка Кіровоградської області
про стягнення 11841,60 грн.,
за участю:
секретаря судового засідання Горлової М.С.,
та представників сторін:
від прокуратури - Сивак М.М., прокурор відділу представництва інтересів громадян і держави в судах прокуратури області, посвідчення № 642;
від позивача - Косарецьков В.М., довіреність № 01-1313 від 30.11.07 головний спеціаліст - юрисконсульт;
від відповідача - Змеул Л.П., довіреність № 358 від 21.04.2008 юрист,
Час прийняття постанови: 11 год. 30 хв.
Прокурор Новоукраїнського району в інтересах держави в особі Новоукраїнського районного центру зайнятості звернувся до господарського суду з позовною заявою № 1169 вих від 26.03.2008 року про стягнення з Новоукраїнського житлово-комунального підприємства 9837,34 грн., з них 8168,75 грн., недоїмка зі сплати страхових внесків, 823,56 грн., пеня.
В судовому засіданні 22.04.2008 р. представником позивача подано заяву про збільшення розміру позовних вимог, згідно якої позивач просить стягнути 11 841,60 грн., з них: 9 591,83 грн. недоїмки та 2 249,77 грн. пені.
Представники прокуратури та позивача у судовому засіданні 20.05.2008 р. позовні вимоги з урахуванням збільшення підтримали у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні 20.05.2008 р. позовні вимоги визнав, про що повідомив суд в усній формі.
Дослідивши надані сторонами та долучені до матеріалів справи докази, заслухавши пояснення представників прокуратури, позивача та відповідача, господарський суд
Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено обов'язок роботодавця своєчасно і в повному обсязі сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (стаття 35). Страхові внески сплачуються один раз на місяць в день одержання роботодавцями в установах банку коштів на оплату праці (стаття 17).
Відповідно до частини 2 статті 12 вказаного Закону контроль за правильністю нарахування та своєчасністю сплати страхових внесків покладено на виконавчу дирекцію Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі по тексту - Фонд). Виконавча дирекція Фонду веде реєстр платників страхових внесків, провадить збір страхових внесків і представляє інтереси Фонду в судових та інших органах. Згідно з частиною 2 вказаної статті функції виконавчої дирекції покладаються на центр зайнятості Автономної республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Як слідує з Положення про Новоукраїнський районний центр зайнятості (а.с. 7), центр є місцевим органом державної служби зайнятості та користується правами юридичної особи. Основними завданнями центру є реалізація заходів державної політики зайнятості населення і забезпечення незайнятому населенню гарантій на території району.
Новоукраїнське житлово-комунальне підприємство зареєстровано в Новоукраїнському районному центрі зайнятості як платник страхових внесків (а. с. 11).
Як вбачається з матеріалів справи, при перевірці уповноваженою особою позивача правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків у відповідача за період з 01.02.2006 року по 01.03.2008 року виявлено порушення вимог статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", а саме - прострочена заборгованість по сплаті страхових внесків в сумі 9591,83 грн. У зв'язку з несвоєчасною сплатою страхових внесків відповідачу нараховано пеню в розмірі 2249,77 грн.
За результатами проведеної перевірки складено акт № 40 від 27.03.2008 року, в якому зафіксовано виявлені порушення. Зазначений акт підписано керівником страхувальника без зауважень.
Згідно частини 2 статті 38 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" у разі несвоєчасної сплати страхових внесків або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Наявність заборгованості в сумі 11 841,60 грн. відповідачем не заперечується та підтверджується в акті звірки взаємних розрахунків, складеним між сторонами 07.04.2008 р.
Відповідно до пункту 9.7. Інструкції, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 339 від 18.12.2000 р., не сплачені в строк страхові внески, пеня і штрафи стягуються в доход Фонду із страхувальника у судовому порядку відповідно до законодавства. Згідно з пунктом 9.11. Інструкції усі спірні питання, що виникають між платниками страхових внесків та органами Фонду з приводу нарахування страхових внесків, пені, стягнення недоїмки, штрафів та адміністративних стягнень, вирішуються в судовому порядку. Подавати позовні заяви та представляти інтереси Фонду щодо стягнення страхових внесків, пені і штрафів у судах мають право, зокрема, районні центри зайнятості.
З огляду на викладене, враховуючи відсутність в матеріалах справи доказів сплати заборгованості, позовні вимоги про стягнення страхових внесків у розмірі 9591,83 грн., та пені 2249,77 грн., є обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно з частиною 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. 71, п. 4 ст. 94, ст. 112, ч. 2 ст. 128, ч.ч. 1-3 ст. 160, ч. 1 ст. 162, ст. 163, ч. 2 ст. 186, ч.ч. 1-4 ст. 254, ст. 258, п. 6 Розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Новоукраїнського житлово-комунального підприємства (27100, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, м. Новоукраїнка, вул. Воровського, 83/14, ідентифікаційний код 23221436, р/р 26001328 ВОБУ №3017, МФО 323914) на користь Новоукраїнського районного центру зайнятості (27100, Кіровоградська область, м. Новоукраїнка, вул. Леніна, 52/1, п/р 37175303901322 в УДК у Кіровоградській області, МФО 832016, ідентифікаційний код 23900522) заборгованість в сумі 11 841 грн. 60 коп., з них: 9 591 грн. 83 коп. недоїмки зі сплати страхових внесків та 2 249 грн. 77 коп. пені.
Після набрання постановою законної сили за заявою стягувача видати виконавчий лист.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Кіровоградської області. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя
В.В.Тимошевська