79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
06.05.08 Справа № 5/138
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого-судді Мельник Г.І.
суддів: Михалюк О.В.
Новосад Д.Ф.
розглянувши апеляційну скаргу Івано-Франківської митниці, м. Івано-Франківськ за вих. № 08/14-2023 від 21.03.2008 року
на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 04.03.2008 року
у справі № 5/138
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Синтра», м. Калуш Івано-Франківської області
до відповідача-1 Івано-Франківської митниці, м. Івано-Франківськ
до відповідача-2 Управління державного казначейства в Івано-Франківській області, м. Івано-Франківськ
про повернення з Державного бюджету України 177 990,38 грн. зайво сплачених платежів
За участю представників сторін:
від позивача: не з'явився;
від відповідача-1: Шишко О.А. -начальник юридичного сектору (довіреність № 08/13-7085 від 01.10.2007 року);
від відповідача-2: не з'явився,
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області (суддя Цюх Г.З.) від 04.03.2008 року у справі № 5/138 задоволено позовні вимоги.
Відповідач-1 з постановленим рішенням не погоджується, подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати, прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити, оскільки вважає рішення таким, що прийняте із неправильним застосуванням норм матеріального права. Зокрема, скаржник обґрунтовує свої вимоги тим, що, оскільки після завершення терміну дії дозволу на переробку товарів такі товари продовжують перебувати під митним контролем до моменту здійснення митного оформлення у повному обсязі, то митний збір підлягає нарахуванню на загальних підставах з дати завершення терміну дії дозволу на переробку товарів.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу зазначає, що після оформлення товарів у статусі режиму переробки на митній території України, митний контроль закінчується з моменту оформлення вантажно-митної декларації (ВМД) на розміщення давальницької сировини у режимі переробки. Після цього давальницька сировина вже не перебуває під митним контролем у розумінні Митного кодексу України, а тому нарахування митного збору за перебування під митним контролем за період, який має місце після здійснення митного оформлення ввезеної давальницької сировини у режимі переробки, є безпідставним. Крім того, вказує і на те, що за період, який триває після розміщення товарів у режимі переробки та до подання експортної ВМД нарахування та сплату митного збору чинним законодавством не врегульовано. Зважаючи на викладене, просить рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 04.03.2008 року у справі № 5/138 залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
Відповідач-2 у відзиві на апеляційну скаргу зазначає, що згідно ч. 2 ст. 50 Бюджетного кодексу України та п. 2.2 Порядку виконання державного бюджету за доходами органи Державного казначейства проводять повернення надмірно або помилково сплачених платежів до бюджету на підставі висновків органів державної податкової служби, рішень судових органів, інших органів, що здійснюють контроль за нарахуванням та сплатою платежів. Ніяких порушень стосовно позивача він не допускав, а тому підтримує апеляційну скаргу Івано-Франківської митниці.
Позивач та відповідач-2 явку уповноважених представників в судове засідання не забезпечили, клопотань про відкладення розгляду справи не подавали, хоча були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення № 2995380 та № 2995398, тому колегія вирішила розглянути справу без участі їх представників за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог ст. 75 ГПК України.
Представник скаржника -Івано-Франківської митниці, в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав.
Розглянувши матеріали апеляційної скарги, відзивів на неї, дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, заслухавши пояснення представника відповідача-1 в судовому засіданні, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а тому рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 04.03.2008 року у справі № 5/138 слід залишити без змін.
При цьому колегія виходила з наступного.
Івано-Франківською митницею з 13.01.2006 року по 23.02.2006 року при декларуванні продуктів переробки нараховано митний збір за перебування під митним контролем товарів, ввезених в режимі переробки ТзОВ «Синтра»на митну територію України. Всього стягнуто митних зборів на загальну суму 177 990,38 грн.
Згідно положень ст. 229, 232 Митного кодексу України, переробка на митній території України -митний режим, відповідно до якого ввезені на митну територію України товари, що походять з інших країн, піддаються у встановленому законодавством порядку переробці без застосування до них заходів нетарифного регулювання, за умови вивезення за межі митної території України продуктів переробки відповідно до митного режиму експорту.
Строк переробки товарів на митній території України обчислюється починаючи з дня завершення митного оформлення митним органом товарів, що ввозяться для переробки.
Строк переробки товарів на митній території України встановлюється митним органом під час надання дозволу підприємству-резиденту, виходячи з тривалості процесу переробки товарів та розпорядження продукцією їх переробки, але, як правило, не більше ніж 90 днів.
Згідно п. 7.4 Порядку справляння митних зборів, які нараховуються за вантажною митною декларацією, затвердженого Наказом ДМСУ від 23.06.1998 року № 363, митні збори за перебування під митним контролем не справляються за весь період перебування під митним контролем у випадку переробки товарів на митній території України.
Таким чином, при ввезенні давальницької сировини з метою переробки на митній території України, митний контроль закінчується з моменту оформлення вантажно-митної декларації на розміщення давальницької сировини в режимі переробки. Тому покликання апелянта на те, що після завершення терміну дії дозволу на переробку товарів такі товари продовжують перебувати під митним контролем до моменту здійснення митного оформлення у повному обсязі, і митний збір підлягає нарахуванню на загальних підставах з дати завершення терміну дії дозволу на переробку товарів, не приймаються колегією до уваги як такі, що не ґрунтуються на нормах діючого законодавства України, що регулює дані правовідносини.
Зважаючи на вище викладене, колегія погоджується з висновком місцевого господарського суду, що нарахування митного збору за перебування під митним контролем давальницької сировини за період, який має місце після здійснення митного оформлення ввезеної давальницької сировини у режимі переробки, є безпідставним.
Аналізом законодавства, що регулює дані правовідносини встановлено, що нарахування митних зборів за перебування під митним контролем у митному режимі переробки за декларацією, якою оформляється експорт готової продукції, застосовується інший режим -режим експорту, та не може нараховуватись митний збір за перебування під митним контролем у режимі переробки. Пунктом 7.2 Порядку справляння митних зборів, які нараховуються за вантажно-митною декларацією, встановлено, що строк перебування під митним контролем для нарахування митного збору за перебування під митним контролем при вивезенні (експорті) товарів, крім випадків, коли вантажі знаходяться у спеціальних митних зонах, обчислюється з дати пред'явлення митниці товарів та потрібних для митного оформлення документів і до завершення митного оформлення ВМД.
Що стосується періоду, який триває після розміщення товарів у режимі переробки та до подання експортної ВМД, то чинним законодавством України не врегульовано порядок нарахування та сплати митного збору за цей період.
Розмір позовних вимог матеріалами справи підтверджено та не оспорюється відповідачами.
За наведених обставин суд апеляційної інстанції дійшов висновку про необґрунтованість вимог скаржника.
Отже, з огляду на викладене вище, колегія Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 04.03.2008 року відповідає матеріалам справи, ґрунтується на чинному законодавстві і підстав для його скасування немає, зазначені в апеляційній скарзі інші доводи скаржника не відповідають матеріалам справи, документально необґрунтовані, не базуються на законодавстві, що регулює дані правовідносини, а тому не визнаються такими, що можуть бути підставою згідно ст. 104 ГПК України для скасування чи зміни оскаржуваного рішення.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд, -
1. Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 04.03.2008 року у справі № 5/138 залишити без змін, апеляційну скаргу Івано-Франківської митниці, м. Івано-Франківськ за вих. № 08/14-2023 від 21.03.2008 року -без задоволення.
2. Постанова може бути оскаржена у касаційному порядку.
3. Матеріали справи скерувати до Господарського суду Івано-Франківської області.
Головуючий-суддя Г.І. Мельник
Суддя О.В. Михалюк
Суддя Д.Ф. Новосад