Рішення від 23.05.2008 по справі 47/74-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" травня 2008 р. Справа № 47/74-08

вх. № 2481/5-47

Суддя господарського суду Светлічний Ю.В.

при секретарі судового засідання Малахова О.В.

за участю представників сторін:

позивача - Овчинніков О.Ю. за довіреністю №33 від 26.02.2008р.; відповідача - Кириченко Т.С. за довіренністю від 12.05.2008р.

розглянувши справу за позовом Приватної фірми "Кібела", м. Мерефа

до Харківська обласної клінічної психіатричної лікарні № 3, м. Харків

про відміну торгів

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд відмінити торги із зменшенням ціни на закупівлю Харківською психіатричною лікарнею №3 продуктів харчування; судові витрати покласти на відповідача. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовую тим, відповідачем була порушена процедура проведення відкритих торгів із зменшенням ціни.

Відповідач надав через канцелярію господарського суду 13.05.2008р. відзив на позовну заяву в якому з вимогами позивача не згоден, посилаючись на те, що не порушував процедура проведення відкритих торгів із зменшенням ціни.

Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, обов'язок доказування та надання доказів покладений на сторони, тому суд, відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України, розглядає справу за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, судом було встановлено, що 18.02.2008р. в "Інформаційному бюлетні Тендерної палати України" №7(131), оглошення № 07157908, в "Спеціалізованому друкованому засобі масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що публікує інформацію виключно з питань державних закупівель" №7(97), оголошення № Т07081636, Інформаційній системі мережи Інтернет "Портал "Державні закупівлі України", код ІЕСЛЛ/ 1539, було надрукованно оголошення про проведення закупівлі за процедурою відкритих торгів із зменшенням ціни. Замовником торгів виступав Комунальний заклад охорони здоров'я "Харківська обласна клінічна психіатрична лікарня №3".

Відповідно до ст. 19 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" в оголошенні про проведення відкритих торгів із зменшенням ціни та запрошенні до участі у процедурі торгів з обмеженою участю обов'язково зазначаються, зокрема, вид, кількість та місце поставки товарів.

Розпорядженням Антимонопольного комітету України від 20 червня 2006 р. № 217-р. "Про затвердження форм Оголошень про проведення процедур закупівель та Інструкцій щодо їх заповнення" було затверджено форму Оголошення про проведення відкритих торгів із зменшенням ціни на закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти. Пунктом 3 цієї Форми встановлено, що в оголошенні: має міститися: Інформація про предмет закупівлі 3.1. Предмет закупівлі. 3.2. Кількість (у разі закупівлі товару). 3.3. Місце і строк (поставки, виконання робіт або надання послуг).

Інструкцією щодо заповнення форми Оголошення про проведення відкритих торгів із зменшенням ціни, двоступеневих торгів та редукціону на закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженою розпорядженням Антимонопольного комітету України від 20 червня 2006 р. № 217-р. щодо пункту З Оголошення встановлюється, предмет закупівлі визначається у порядку, затвердженому Міжвідомчою комісією з питань державних закупівель. У разі поділу предмета закупівлі на частини (лоти) замовник повинен зазначати назву кожної окремої частини предмета закупівлі та їх кількість.

Таким чином, відповідачем, при підрахунку кількості товару, були допущені арифметичні помилки, внаслідок чого зазначено невірну кількість товару.

Відповідно до ст. 22 Учасник має право не пізніше ніж за сім календарних днів до закінчення строку подання тендерних пропозицій звернутися до замовника за роз'ясненнями щодо тендерної документації.

ПФ "Кібела" отримала Тендерну документацію, мала можливість, по технічному завданню, перевірити кількість товару, але не зверталась до відповідача з приводу надання роз'яснень щодо тендерної документації.

Згідно ст. 26 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" до участі у процедурі розкриття тендерних пропозицій замовником повинні бути допущені всі учасники, що подали тендерні пропозиції.

А тендерні пропозиції, на підставі ст. 18 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", мають право надавати всі заінтересовані учасники, інформацію про яких включено до каталогу, запрошені замовником шляхом публікації оголошення відповідно до положень статей 41 та 8 цього Закону.

Відповідно до ст. 17-3 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" Тендерна палата України видає тематичний каталог учасників процедур закупівель (далі - каталог) із загальнодержавною сферою розповсюдження, в якому публікується, у тому числі, інформація щодо учасників, ринків та цін товарів, робіт і послуг у сфері державних закупівель, інформація, передбачена статтями 16, 161, інша інформація щодо здійснення державних закупівель. Каталог видається удрукованому та електронному вигляді.

Отже, вимога п. 1.3 Тендерної документації про те, що Замовник не розкриває і повертає без розгляду та без внесення до протоколу розкриття тендерних пропозицій пропозицію Учасника, інформація про якого відсутня в Тематичному каталозі, - відповідає положенням Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти".

Згідно ст. 24 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" тендерна пропозиція подається у письмовій формі за підписом уповноваженої посадової особи учасника у запечатаному конверті або в іншій формі, зазначеній у тендерних документах.

З огляду на це, положення п. 14 Тендерної документації про те, що тендерна пропозиція подається в 3-х опечатаних конвертах, які опечатуються в одному великому конверті, на якому зазначається найменування учасника, адреса, прізвище та підпис уповноваженої особи завірений печаткою, контактний телефон, назву торгів, - відповідає положенням Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти".

Відповідно до ст. 23 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" Замовник зобов'язаний зазначити у тендерній документації вимоги щодо надання тендерного забезпечення, його розмірів, а також випадки, коли тендерне забезпечення не повертається учаснику.

Абзацом 23 статті 1 Закону про закупівлю частина предмета закупівлі (лот) -визначена замовником (за обсягом, номенклатурою чи місцем поставки товару (виконання робіт, надання послуг) частина товарів, робіт чи послуг, на яку, в межах єдиної процедури закупівлі, учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції. Кількість тендерних пропозицій на кожну окрему частину предмета закупівлі не може бути меншою ніж три.

Основним документом, який визначає порядок здійснення тієї чи іншої закупівлі Закон про закупівлю визначає тендерну документацію. Згідно абз. 11 ст. 1 Закону тендерна документація - документація, що готується замовником та передається учасникам для підготовки ними тендерних пропозицій щодо предмету закупівлі, визначеного замовником відповідно до цього Закону.

Зміст тендерної документації визначається з урахуванням ст. 21 Закону про закупівлю. Зокрема, у складі тендерної документації має міститися вказування, зокрема, про опис окремої частини або частин предмета закупівлі, щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції у разі, якщо учасником дозволяється подати тендерні пропозиції тільки стосовно частини товарів, робіт чи послуг, що закуповуються.

Відповідно до п. 2.1. "Порядку визначення предмета закупівлі", затвердженого Міжвідомчою комісією з питань державних закупівель від 19 червня 2007 р. № 01/7рш встановлює, що у разі закупівлі товарів або послуг до одного предмета закупівлі відносяться товари або послуги, кількість, обсяги яких визначаються замовником самостійно виходячи з обґрунтованої річної потреби.

Згідно п. 2.2 "Порядку визначення предмета закупівлі", затвердженого Рішенням Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель, Предмет закупівлі визначається згідно з абзацами восьмим і десятим статті 1 Закону та на основі Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016-97, затвердженого наказом Державного комітету України стандартизації, метрології та сертифікації від 30.12.97 р. N 822, за показником п'ятого знака Класифікатора ДК 016-97 (класифікаційне угруповання "категорія") з наступним зазначенням у дужках конкретної назви товару чи послуги. При цьому замовник може визначати окремі частини предмета закупівлі (лоти) за показниками шостого і дев'ятого знаків Класифікатора.

З огляду на це, відповідач належним чином оформив оголошення про проведення відкритих торгів із зменшенням ціни у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що публікує інформацію виключно з питань державних закупівель та має назву, яка відноситься безпосередньо саме до сфери державних закупівель, та в інформаційному бюлетені, що видає Тендерна палата України, в інформаційних системах у мережі Інтернет.

В оголошеннях (№ 07157908, № Т07081636, код ІЕЄЛЛ/ 1539) відповідач вказав кількість товару - 467879 кг. В п.2.2 Тендерної документації зазначена кількість - 478251 кг.

Згідно ст. 20 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" Тендерна документація надається (надсилається) учаснику торгів протягом трьох робочих днів з моменту її оплати. Документ для оплати тендерної документації надсилається або надається учаснику в триденний термін з дня отримання від нього відповідного запиту. Надання тендерної документації, визначення її вартості та порядок розрахунків здійснюються відповідно до положень цивільного законодавства.

Відповідно до ст.18 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" в оголошенні про проведення відкритих торгів із зменшенням ціни та запрошенні до участі у процедурі торгів з обмеженою участю обов'язково зазначаються, зокрема, умови надання тендерного забезпечення.

Отже, розмір тендерного забезпечення зазначається у тендерній документації, яка надається (надсилається) учаснику торгів протягом трьох робочих днів з моменту її оплати. В оголошенні про проведення відкритих торгів із зменшенням ціни повинні бути зазначені умови надання тендерного забезпечення, а не його розмір.

Відповідно до ст. 29 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" всі витрати, пов'язані з укладанням договору, можуть покладатися на учасника - переможця процедури закупівлі, на умовах, визначених у тендерній документації.

Стаття 28 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" Торги відміняються у разі, якщо: на участь у торгах було подано менше трьох тендерних пропозицій щодо предмета закупівлі, визначеного замовником у тендерній документації; було відхилено всі тендерні пропозиції відповідно до вимог статті 27 цього Закону; замовник порушив вимоги цього Закону щодо оприлюднення інформації; якщо до оцінки допущено тендерні пропозиції менше ніж трьох учасників; Комісією чи судом прийняте рішення про відміну торгів.

Відповідно до вимог ст. 32 Господарського процесуального кодексу України: доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Згідно ст.43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги про відміну торгів і зменшенням ціни на закупівлю Харківської обласної клінічної психіатричної лікарні №3 продуктів харчування (оголошення № 07157908) необгрунтованими, та таким, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України державне мито у розмірі, передбаченому статтею 3 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито», що становить 85,00грн., та згідно зі статтею 44 Господарського процесуального кодексу України, Постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002р. № 411 судові витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118 гривень слід покласти на позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 1, 4, 12, 22, 33, 43, 47-49, 69, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, -

ВИРІШИВ:

В задоволені позову відмовити повністю.

Повний текст рішення підписано 23.05.2008.р.

Суддя Светлічний Ю.В.