Постанова від 17.06.2011 по справі 2-а-6237/11

17.06.2011

Справа № 2-а-6237-2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2011 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Руденко Л.М.

при секретарі -Кобець О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Слов'янську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконкому Слов'янської міської ради Донецькій області, Міжвідомчої комісії з розгляду питання щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП виконкому Слов'янської міської ради, Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ради -про визнання дії незаконними та зобов»язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

05.04.2011г. до Слов'янського міськрайонного суду з адміністративним позовом про визнання дії незаконними та зобов»язання вчинити певні дії звернулася ОСОБА_1 до виконкому Слов'янської міської ради Донецькій області, Міжвідомчої комісії з розгляду питання щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП виконкому Слов'янської міської ради, мотивуючи свої вимоги тим, що 10 січня 2007 року, згідно свідоцтва про право спадщини за заповітом, посвідченого держваним нотаріусом Слов'янської нотаріальної контори Причепи В.П., вона отримала квартиру АДРЕСА_1. Право власності на квартиру було зареєстровано 23 січня 2007 рокув електронному реєстрі прав власності на нерухоме майно КП БТІ м. Слов'янськ.

Квартира розташована на 3 поверху 5-ти поверхового будинку та підключена до мережі централізованого опалення, гаряче водопостачання квартири здійснюється від власної газової колонки.

Договір на опалення квартири нею не укладався, у період з січня 2007 р. по березень 2011 р. опалення квартири здійснювалось не належним чином, у квартирі в зимовий період було холодно.

У березеі 2011 р. вона звернулася до виконкому Слов'янської міської ради з заявою надати дозвіл на відключення квартири АДРЕСА_1 від централізованого опалення і обладнання квартири індивідуальною системою теплопостачання.

Листом Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ради від 30.03.2011р. №Ф-326-2 їй повідомлено, що Міжвідомча комісія з розгляду питання щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП виконкому Слов'янської міської ради відмовила надати дозвіл на відключення від централізованого опалення і обладнання квартири автономною системою опалення.

Вважає відмову неправомірною та не обгрунтованою з наступних підстав.

Пунктом 6 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»визначено право споживача відмовитися від користування послугою виконавця, виробника.

Статтею 24 Закону України «Про теплопостачання»№2633-ІУ від 02.06.2005 р., вказано що споживач теплової енергії має право на вибір одного або кількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами. Цією статтею також встановлено, що захист прав споживачів теплової енергії, а також механізм реалізації захисту цих прав регулюються цим Законом, Законом України «Про захист прав споживачів», іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про захист прав споживачів», держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров»я та життєдіяльності.

Законодавець визначив пріоритет права споживачів на свій розсуд обирати вид необхідних послуг, їх кількість та якість.

Пунктом 24 та 25 Правил надання послуг з централізованного опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованного опалення, постачання холодної та гарячої води та водовідведення, затверджених Постановою КМУ від 21.07.2005р. №630, визначено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з центрального опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж центрального опалення та постачання гарячої води, здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господаства України №4 від 22.11.2005р., затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованного опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованного теплопостачання. У цей Порядок згідно з Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства №169 від 06.11.2007р. внесені зміни, якими виключено право споживача послуг окремого приміщення житлового будинку відмовитися від отримання послуг централізованного опалення та постачання гарячої води.

Після внесення змін у Порядок він регламентує процедуру відключення окремих житлових будинків, а не окремих приміщень, таким чином, порядок відключення окремого приміщення залишається законодавче не врегульованим.

Згідно ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об»єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону.

Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд (ч.1.ст.319 ЦК України). Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону (ч.2 ст. 319 ЦК України). Держава не втручається у здійснення власником права власності (ч.6 ст.319 ЦК України). Це означає, що власник може чинити стосовно своєї речі усе, що не заборонено законом або не суперечить соціальній природі власності.

В даному випадку воля власника розпоряджатися квартирою на свій розсуд обмежується бажанням або небажанням інших власників в какий же самий спосіб обігрівати жиле приміщення.

Рішення суб»єктів владних повноважень повинні бути прийняті на підставі та у відповідності із Конституцією та законами України, обгрунтовано, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи (ст.2 КАС України).

Відповідно до ч.4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Згідно з ч.7 ст.9 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутністю такого закону, суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Крім цього, актом ТОВ «Арагорн», яке обслуговує цей будинок, підтверджено, що технічна можливість відключення квартири АДРЕСА_1 від центрального опалення є, та це відключення не потягне за собою погіршень умов надання послуг для інших власників квартир цього будинку, а також порушень теплового та гідравлічного режиму системи центрального опалення будинку.

Просила суд: 1) визнати дії виконкому Слов'янської міської ради та Міжвідомчої комісії з розгляду питання щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП Слов'янської міської ради щодо відмови надати дозвіл та відключенні квартири АДРЕСА_1 від мережі централізованного опалення і встановлення індивідуальної системи теплопостачання, неправомірними; 2) зобов»язати виконком Слов'янської міської ради та Міжвідомчу комісію з розгляду питання щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП Слов'янської міської ради надати їй - ОСОБА_1, дозвіл на відключення квартири АДРЕСА_1 від мережі централізованного опалення і встановлення індивідувальної системи теплопостачання.

Ухвалою суду від 03.06.2011р., за клопатанням Слов'янської міської ради Донецької області до справи у якості відповідача було притягнуто Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ради.

У судовому засіданні позивач -ОСОБА_1, підтримала свої вимоги та просила їх задовольнити у повному обсязі.

Представник Слов'янської міської ради Донецької області до суду не з»явився, але надав суду заяву від 16.06.2011р., у якій просив справу розглянути без участі представника Слов'янської міської ради, рішення винести на розсуд суду, з урахуванням наявних у справі матеріалів.

Представник Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ради до суду не з»явився, надав суду заяву від 17.06.2011р., якій просив справу розглянути без участі представника Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ради на підставі наявних у ній доказів.

Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верхавенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Пунктом 1 частини 1 статті 92 Констинуції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

Пунктом 5 Постанови ПВС України №9 від 01.11.1996р. визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає, чи суперечить законові, суд зобов»язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Згідно ст.24 Закону України «Про теплопостачання»№2633-ІУ від 02.06.2005 р., споживач теплової енергії має право на вибір одного або кількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Відповідно до п. 24 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг з централізованного опалення, постачання холодної та гарячої води і водоведведення та типового договору про надання послуг з централізованного опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення»№630 від 21.07.2005р., споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованного опалення та постачання гарячої води.

Так, у судовому засіданні з вірогідністю було встановлено, що:

- 10.01.2007р. за свідоцтвом про право на спадщину за заповітом, посвідченого приватним нотаріусом Слов'янського міського нотаріального округу ОСОБА_2, ОСОБА_1 придбала у приватну власність квартиру АДРЕСА_1, яка зареєстрована у КП БТІ м. Слов'янськ;

Згідно до ст.41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право власності набувається в порядку, визначеному законом. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об'єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону.

- з часу придбання права на квартиру - з січня 2007р. по теперішній час ОСОБА_1 з ВО «Слов'янськтепломережа»договору на надання постуг з теплопостачання не укладала, а гаряче водопостачання квартири здійснюється від власної газової колонки;

- у березні 2011р. ОСОБА_1 звернулася до виконкому Слов'янської міської ради з заявою про наданя дозвілу на відключення квартири АДРЕСА_1 від централізованого опалення і обладнання квартири індивідуальною системою теплопостачання, на яку отримала відповідь за підписом в.о. начальника УЖКГ ОСОБА_4 за № Ф-326-2 від 30.03.2011р., у якій останній вказав, що Управлінням ЖКГ, за дорученням виконкому Слов'янської міської ради розглянуто звернення ОСОБА_5 з питання узаконення індивідуального опалення. Міська комісія з питання відключення користувачів від мережі централізованного опалення у своїй роботі керується Наказом Мінжилкомунгоспу від 06.11.2007р. №169 «Про затвердження змін до Наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господаства України від 22.11.2005р. №4». Внесені зміни виключають можливість відключення від мережі централізованого опалення окремі приміщення у житловому будинку та передбачають відключення всього житлового будинку у цілому, а тому комісія не може видати дозвіл на відключення квартири від централізованого опалення та рекомендувало провести агітацію серед мешканців будинку з приводу відключення житлового будинку в цілому та звернутися до суду (а.с.4);

- відповідно до складу Міжвідомчої комісії для розгляду питання щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП виконкому Слов'янської міської ради, який затверджено рішенням виконкому від 08.10.2009р. за №601, комісію очолює ОСОБА_6

Суд вважає, що з боку виконавчого комітету Слов'янської міської ради в особі Міжвідомчої комісії з розгляду питання щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП виконкому Слов'янської міської ради, порушена процедура розгляду заяви ОСОБА_1

Так, при створенні рішенням виконкому Слов'янської міської ради від 15.02.2006р. за №106 Міжвідомчої комісії з розгляду питання щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП Слов'янської міської ради, останнім було затверджено Положення про міську комісію з розгляду питання щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання.

Згідно даного Положення основним завданням цієї комісії є розгляд питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання з метою реалізації прав споживачів на відмову від отримання послуг централізованого опалення і гарячого водопостачання.

У пунктах Положення вказано:

«3. Засідання комісії відбуваються у міру потреби, але не раніше одного разу на місяць за участю заявника або його уповноваженого представника.

4. Власник, наймач (орендар) приміщення звертається до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання із зазначенням причин відключення...»

«5. Комісія після вивчення конкретних умов у місячний термін приймає рішення, яке має врахувати затверджений план перспективного розвитку системи централізованого теплопостачання, існуючий стан мереж енергозбереження даного району.

6. Рішення комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний термін надається заявникові.»

«8. Підстави для відмови у наданні дозволу на відключення мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання є неможливість забезпечення, у разі відокремлення приміщення даного споживача (секції, під'їзду) від внутрішньо будинкових мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх приміщень або будинку у цілому.»

Частина 1 ст.71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

У судовому засіданні ОСОБА_1 суду пояснила, що її на комісію не викликали, копію протоколу комісії вона не отримувала, лише на її адресу надійшов лист від 30.03.2011р. за вих. № Ф-326-2 на бланку Управління житлово-комунального господарства, підписаний в.о. начальника Управління ОСОБА_4

Крім того, суд прийняв до уваги той факт, що при наданні відповіді позивачеві, в.о. начальника УЖКГ посилався на зміни до Наказу Мінжилкомунгоспу від 06.11.2007р. №169 «Про затвердження змін до Наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господаства України від 22.11.2005р. №4», внесені Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 р. №169 «Про затвердження змін до Наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господаства України від 22.11.2005р. №4», які постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.06.2008р. №2/34, визнано незаконними.

Також, при вирішення даного позову, судом прийнято до уваги, що ОСОБА_1 вжекористується індивідуальним опаленням у квартирі АДРЕСА_1, ніяких нарікань та скарг з боку сусідів та комунально-господарських служб з цього приводу на адресу позивача не надходило.

Згідно ч.4 ст.71 КАС України, суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані, як докази у справі.

Відповідачі не надали суду витяг з протоколу Міжвідомчої комісії з розгляду питання щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП виконкому Слов'янської міської ради на якому розглядалась заява ОСОБА_1 про надання дозвілу на відключення квартири АДРЕСА_1, та інших доказів, які б вказували на правомірність їх дій, щодо розгляду питання ОСОБА_1 з приводу надання дозвілу на відключення квартири АДРЕСА_1, демонтаж якого на час звернення позивача з заявою до виконкому Слов'янської міської ради вже мав місце.

Відповідно до ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

При таких вищевикладених обставинах, суд вважає, що вимоги ОСОБА_1 знайшли своє підтвердження у судовому засіданні і підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10,11,12, 71,76,79,159,160 ч.2,161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.8, 41, 92ч.1 Конституції України, п. 5 Постанови ПВС України №9 від 01.11.1996р., суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати дії виконкому Слов'янської міської ради Донецькій області в особі Міжвідомчої комісії для розгляду питання щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП виконкому Слов'янської міської ради, щодо відмови надати дозвіл на відключення квартири АДРЕСА_1 від мережі центрального опалення і встановлення індивідуальної системи теплопостачання, неправомірними.

Зобов'язати виконком Слов'янської міської ради в особі Міжвідомчої комісії для розгляду питання щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП виконкому Слов'янської міської ради Донецькій області розглянути питання про надання ОСОБА_1 дозволу на відключення квартири АДРЕСА_1 від мережі централізованого опалення і встановлення індивідуальної системи теплопостачання.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: