16.06.2011
Справа № 2-а-6234-2011
16 червня 2011 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Руденко Л.М.
при секретарі -Кобець О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Слов'янську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов'янської міської ради Донецькій області, Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ради -про визнання дії постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживача від мереж централізованого опалення Слов'янської міської ради щодо відмови у відключенні від мереж централізованного опалення та горячого водопостачання, незаконною та зобов»язання надати дозвіл, -
05.04.2011г. до Слов'янського міськрайонного суду з адміністративним позовом про визнання дії постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживача від мереж централізованого опалення Слов'янської міської ради щодо відмови у відключенні від мереж централізованного опалення та горячого водопостачання, незаконною та зобов»язання надати дозвіл звернулася ОСОБА_1 до Слов'янської міської ради Донецькій області, мотивуючи свої вимоги тим, що вона -ОСОБА_1, є власником АДРЕСА_1 у зв»язку з тим, що її не задовольняла якість послуг теплопостачання які надавала виробнича одиниця «Слов'янськтепломережа», у 2007р.вона вирішила відмовитись від її послуг. У зв»язку з тим, що вона не мала часу та фізичної можливості займатися збором дозвільної документації, то по рекомендації знайомих, доручила цю справу ОСОБА_2, який приніс їй пакет необхідних дозвільних документів, згідно яких вона мала право відключити свою квартиру від централізованної системи опалювання та встановлення у ній автономного опалювання.
У лютому 2010 р. її квартира була відключена від централізованного опалювання і вона послугами ВО «Слов'янськтепломережа»не користувалася. Приблизно у цей час у своїй квартирі вона встановила індивідуальне газове опалення.
16.02.2011р. від начальника Слов'янського горгазу вона дізналася, що усі дозволи на відключення її квартири від тепломережі та встановлення у ній індивідуального опалення є фальшивими.
У зв»язку з зазначеними обставинами вона звернулася до Слов'янської міської ради з проханням узаконити індивідуальне опалення у належній їй квартирі, а саме дати дозвіл на відключення від тепломережі.
Згідно відповіді виконуючого обов»язки УЖКГ Ковтушенко В.М. №К-246-2 від 21.03.2011р., комісія не може надати їй дозвіл на відключення квартири від централізованного опалення, оскільки: 1) комісія діє згідно наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господаства України від 22.11.2005р. №4 зі змінами, внесенними наказом Міністерства з питань житлово-комунального господаства №169 від 06.11.2007р.; 2) внесені зміни унеможливлюють відключення від централізованного опаленнята гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинкуі передбачають можливість відключення від централізованного опаленнята гарячого водопостачання будинку в цілому за рішенням загальних зборів, за згодою всіх власників(уповноваженних осіб власників) приміщень у житловому будинку.
Вважає, що їй було відмовлено у видачі дозволу на відключення від мереж централфізованного опалення та гарячого водопостачання незаконно з наступних підстав.
Згідно ст.24 Закону України «Про теплопостачання»№2633-ІУ від 02.06.2005 р., споживач теплової енергії має право на вибір одного або кількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Згідно п. 24 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг з централізованного опалення, постачання холодної та гарячої води і водоведведення та типового договору про надання послуг з централізованного опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення»№630 від 21.07.2005р., споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованного опалення та постачання гарячої води.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.06.2008р. №2/34, визнано незаконним Наказ Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 р. №169 «Про затвердження змін до Наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господаства України від 22.11.2005р. №4»
Відповідно до ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об»єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону.Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ч.1,2,6 ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується і розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Він має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.Держава не втручається у здійснення власником права власності. Це означає, що власник може чинити стосовно своєї речі усе, що не заборонено законом або не суперечить соціальній природі власності.Воля власника, щодо реалізації влади над річчю, у тому числі і над нерухомою, виражається у володінні, користуванні і розпорядженні нею. Своє право на річ власник здійснює завжди своєю владою та у своєму (власному) інтересі.
Незважаючи на передбачене цивільним законодавством право власника вільно користуватися та розпоряджатися належним йому майном, відповідач своїм рішенням обмежує таке право шляхом заборони їй вибирати спосіб опалення житлового приміщення, пов»язуючи такий вібер з волею власників інших окремих житлових приміщень багатоквартирного будинку. В такому випадку воля власника розпоряджатися квартирою на свій розсуд обмежується бажанням або не бажанням інших власників і такий же самий спосіб обігріівати приміщення.
Оскаржуване рішення комісії порушує її право на вільне та незалежне від будь-кого користування та розпорядження належним майном, оскільки даєж право на відключення від мереж централізованного опалення лише за згодою інших співвласників багатоквартирного будинку.
Відносини щодо отримання послуг з централізованного опалення та постачання гарячої води регулюються між власниками окремих житлових приміщень та постачальниками таких послуг на підставі договорі про надання послуг з централізованнього опалення, постачання холодної та гарячої води іводовідведення, укладенними між конкретними споживачами та комунальними підстриємствами. Які надають такі послуги. Згідно вище зазначених договорів виконавці, тобто комунальні підприємства, зобов»язуються надавати споживачамвчасно та відповідної якості почлуги з централізованного опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, а споживачі зобов»язуються своєчасно оплачувати надані послуги за встановленними тарифами у строки і на умовах, передбачених договором. У разі порушення умов договору однією іх сторін, договір може бути розірваний. Підставами для розірвання договору з ініціативи споживача може, згідно п. 2 (е) Типового договору Правил надання послуг з централізованного опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженного Постановою КМУ від 21 липня 2005 р. №630, зникнення потреби в отриманні послуги або відмова споживача від користування послугами, або невиконання умов договору виконавцем.
Тому, оскільки її не задовольняє якість постуг надавих виконавцем вона виявила намір відмовитися від отримання послуг з централізованного опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, відокремитися від мережі централізоіванного опалення.
Враховуючи вимоги чинного законодавства, рішення суб»єктів владних повноважень повинні бути прийняті на підставі та у відповідності із Конституцією та законами України, обгрунтовано, пропорційно, зокрема з до триманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслудками для прав, свобод та інтересів особи.
Однак, в даному випадку, рішення комісії Слов'янської міської ради про відмову їй прийнято без врахування інтересів власників окремих житлових приміщень та з порушенням її прав щодо вільного користування та распорядження майном.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Вважає, що її права, як власника квартири, були порушені оскаржувальним актом суб»єкта владних повноважень, що дає ій право оскаржувати таке рішення у суді.
Незважаючи на те, що в даному випадку порушено цивільні права позивача, як фізичної особи, щодо розпорядження майном, яке перебуває у приватній власності, відповідно до п.1 ч.1 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб»єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.
Вона вважає, що є підстави у визначенні дії постійно діючої Міжвідомчої комісії з розгляду питання щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП Слов'янської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у відключенні від мереж централізованного опалення та гарячого водопостачання, незаконним.
Просила суд: 1) визнати дії постійно діючої Міжвідомчої комісії з розгляду питання щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП Слов'янської міської ради щодо відмови їй - ОСОБА_1 у відключенні від мереж централізованного опалення та гарячого водопостачання, незаконними; 2) зобов»язати Слов'янську міську раду надати дозвіл їй - ОСОБА_1 на відключення від мереж централізованного опалення гарячого водопостачання, а також надати дозвіл на встановлення індивідувального опалення в АДРЕСА_1.
Ухвалою суду від 02.06.2011р., за клопатанням Слов'янської міської ради Донецької області до справи у якості відповідача було притягнуто Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ради.
У судовому засіданні представник позивача -ОСОБА_4, діючий на підставі ордеру адвоката та договору від 25.03.2011р., викладене у адміністративній позовній заяві ОСОБА_1 підтримав, доповнивши її тим, що протягом року ОСОБА_1 не користується послугами ВО «Слов'янськтепломережа», встановила індивідуальне газове опалення і у зв»язку з цим ніяких порушень централізованного опалення та гарячого водопостачання інших квартир виявлено не було. Відключення від централізованного опалення ВО «Слов'янськтепломережа»було проведено за згодою представників даної організації, про що свідчить підписаний ними акт.
Представник Слов'янської міської ради Донецької області до суду не з»явився, але надав суду заяву від 16.06.2011р.за №04.01-12/1008, у якій просив справу розглянути без участі представника Слов'янської міської ради, рішення винести на розсуд суду, з урахуванням наявних у справі матеріалів.
Представник Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ради до суду не з»явився, надав суду заяву від 16.06.2011р. за №01-9/570, якій просив справу розглянути без участі представника Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ради на підставі наявних у ній доказів.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верхавенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нармативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Пунктом 1 частини 1 статті 92 Констинуції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
Пунктом 5 Постанови ПВС України №9 від 01.11.1996р. визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає, чи суперечить законові, суд зобов»язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Згідно ст.24 Закону України «Про теплопостачання»№2633-ІУ від 02.06.2005 р., споживач теплової енергії має право на вибір одного або кількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Відповідно до п. 24 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг з централізованного опалення, постачання холодної та гарячої води і водоведведення та типового договору про надання послуг з централізованного опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення»№630 від 21.07.2005р., споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованного опалення та постачання гарячої води.
Так, у судовому засіданні з вірогідністю було встановлено, що:
- 25.06.1992р. за договором купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Слов'янського міського нотаріального округу ОСОБА_5, ОСОБА_1 придбала квартиру АДРЕСА_1, яка зареєстрована у КП БТІ м. Слов'янськ;
Згідно до ст.41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право власності набувається в порядку, визначеному законом. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об'єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону.
- у лютому 2010р. квартиру АДРЕСА_1, яка належить ОСОБА_1 на праві приватної власності була відключена від централізованного опалення та гарячого водопостачання, яке надавалося ВО «Слов'янськтепломережа»та працівниками Слов'янського УГГ встановлено індивідуальне газове опалювання;
- під час відключення від централізованного опалення та гарячого водопостачання ВО «Слов'янськтепломережа»було складено акт про відключення квартири від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП (а.с. 9);
- на початку березня 2011р. ОСОБА_1 звернулася до виконкому Слов'янської міської ради з заявою узаконювання індивідуального опалення у квартирі АДРЕСА_1, на яку отримала відповідь за підписом в.о. начальника УЖКГ Ковтушенко В.М. за №К-246-2 від 21.03.2011р., у якій останній вказав, що Управлінням ЖКГ, за дорученням виконкому Слов'янської міської ради розглянуто звернення ОСОБА_1 з питання узаконення індивідуального опалення. Міська комісія з питання відключення користувачів від мережі централізованного опалення у своїй роботі керується Наказом Мінжилкомунгоспу від 06.11.2007р. №169 «Про затвердження змін до Наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господаства України від 22.11.2005р. №4». Внесені зміни виключають можливість відключення від мережі централізованого опалення окремі приміщення у житловому будинку та передбачають відключення всього житлового будинку у цілому, а тому комісія не може видати дозвіл на відключення квартири від централізованого опалення та рекомендувало провести агітацію серед мешканців будинку з приводу відключення житлового будинку в цілому та звернутися до суду (а.с.8);
- відповідно до складу Міжвідомчої комісії для розгляду питання щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП виконкому Слов'янської міської ради, який затверджено рішенням виконкому від 08.10.2009р. за №601, комісію очолює ОСОБА_6
Суд вважає, що з боку виконавчого комітету Слов'янської міської ради в особі Міжвідомчої комісії з розгляду питання щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП виконкому Слов'янської міської ради, порушена процедура розгляду заяви ОСОБА_1
Так, при створенні рішенням виконкому Слов'янської міської ради від 15.02.2006р. за №106 Міжвідомчої комісії з розгляду питання щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП Слов'янської міської ради, останнім було затверджено Положення про міську комісію з розгляду питання щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання.
Згідно даного Положення основним завданням цієї комісії є розгляд питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання з метою реалізації прав споживачів на відмову від отримання послуг централізованого опалення і гарячого водопостачання.
У пунктах Положення вказано:
«3. Засідання комісії відбуваються у міру потреби, але не раніше одного разу на місяць за участю заявника або його уповноваженого представника.
4. Власник, наймач (орендар) приміщення звертається до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання із зазначенням причин відключення...»
«5. Комісія після вивчення конкретних умов у місячний термін приймає рішення, яке має врахувати затверджений план перспективного розвитку системи централізованого теплопостачання, існуючий стан мереж енергозбереження даного району.
6. Рішення комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний термін надається заявникові.»
«8. Підстави для відмови у наданні дозволу на відключення мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання є неможливість забезпечення, у разі відокремлення приміщення даного споживача (секції, під'їзду) від внутрішньо будинкових мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх приміщень або будинку у цілому.»
Частина 1 ст.71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
У судовому засіданні представник ОСОБА_4 суду пояснив, що останню на комісію не викликали, копію протоколу комісії вона не отримувала, лише на її адресу надійшов лист від 21.03.2011р. за вих. №К-246-2 на бланку Управління житлово-комунального господарства, підписаний в.о. начальника Управління Ковтушенко В.М.
Крім того, суд прийняв до уваги той факт, що при наданні відповіді позивачеві, в.о. начальника УЖКГ посилався на зміни до Наказу Мінжилкомунгоспу від 06.11.2007р. №169 «Про затвердження змін до Наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господаства України від 22.11.2005р. №4», внесені Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 р. №169 «Про затвердження змін до Наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господаства України від 22.11.2005р. №4», які постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.06.2008р. №2/34, визнано незаконними.
Також, при вирішення даного позову, судом прийнято до уваги, що протягом року ОСОБА_1 користується індивідуальним опаленням у квартирі АДРЕСА_1, ніяких нарікань та скарг з боку сусідів та комунально-господарських служб з цього приводу на адресу позивача не надходило.
Згідно ч.4 ст.71 КАС України, суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані, як докази у справі.
Відповідачі не надали суду витяг з протоколу Міжвідомчої комісії з розгляду питання щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП виконкому Слов'янської міської ради на якому розглядалась заява ОСОБА_1 про узаконювання індивідуального опалення у квартирі АДРЕСА_1, та інших доказів, які б вказували на правомірність їх дій, зодо розгляду питання ОСОБА_1 з приводу узаконювання індивідуального опалення у квартирі АДРЕСА_1, демонтаж якого на час звернення позивача з заявою до виконкому Слов'янської міської ради вже мав місце.
Відповідно до ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
При таких вищевикладених обставинах, суд вважає, що вимоги ОСОБА_1 знайшли своє підтвердження у судовому засіданні і підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10,11,12, 71,76,79,159,160 ч.2,161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.8, 41, 92ч.1 Конституції України, п. 5 Постанови ПВС України №9 від 01.11.1996р., суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати дії Слов'янської міської ради Донецькій області в особі Міжвідомчої комісії з розгляду питання щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП виконкому Слов'янської міської ради, щодо відмови надати дозвіл на відключення квартири АДРЕСА_1 від мережі центрального опалення та гарячого водопостачання і встановлення індивідуальної системи теплопостачання, неправомірними.
Зобов'язати виконком Слов'янської міської ради в особі Міжвідомчої комісії з розгляду питання щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП виконкому Слов'янської міської ради Донецькій області розглянути питання про надання ОСОБА_1 дозволу на відключення квартири АДРЕСА_1 від мережі централізованого опалення та гарячого водопостачання і встановлення індивідуальної системи теплопостачання.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: