27.04.2011
Справа № 2-а-5991-2011
27 квітня 2011 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Руденко Л.М.
при секретарі - Кобець О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Слов'янська цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м. Слов'янську Донецької області про неправомірні дії щодо перерахунку пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком, -
30.03.2011 р. до Слов'янського міськрайнного суду звернулася з позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м. Слов'янську Донецької області про неправомірні дії щодо перерахунку пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком, посилаючись на те, що вона перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України у м. Слов'янську Донецької області та отримує пенсію за віком з 2008 року. Після призначення пенсії за віком вона продовжує працювати, тобто є працюючим пенсіонером. З 11.06.2002 року і дотепер працює у філії «Слов'янський автодор»ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України»на посаді ведучого інженера по охороні праці, що підтверджується копією трудової книжки та довідкою з місця роботи.
Відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.69 Закону України «Про пенсійне забезпечення»та п.п.3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»із наступними змінами та доповненнями, у разі коли застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
04.11.2010 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок нарахованої їй пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік, який складає 1650,43 гривні.
18.11.2010 року вона отримала від відповідача відповідь про те,що 21.09.2010 року їй був зроблений перерахунок по стажу, при перерахунку пенсії показник по середній заробітній платі по Україні у галузях економіки за 2007 рік не був врахований у зв'язку з недоцільністю, брати для перерахунку пенсії показник по середній заробітній платі по Україні у галузях економіки за 2009 рік відповідач взяти відмовився, про що надав їй письмову відповідь (вих. № 458/Д-01-01-03 від 18.11.2010 року).
Про те, що таким чином відповідач порушив її права вона дізналася тільки тоді, коли звернулася за письмовими роз'ясненнями до відповідача, які отримала 18.11.2010 року.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Оскільки про порушення своїх прав вона дізналася тільки 18.11.2010 року, вважає, що строк звернення до суду вона не пропустила.
Відповідач відмовив їй провести перерахунок пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки Україні за 2009 рік, посилаючись на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01, який визначив порядок застосування статей 40 і 42 (частина 4) Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановивши для працюючих пенсіонерів базу для перерахунку пенсії 2007 рік, а не рік, який передує року звернення, як прописано в Законі.
Відповідно до ст. 18 КАС України усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Дії відповідача стосовно відмови їй у перерахунку пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки Україні за 2009 рік і посилання при цьому на лист Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01 є незаконним і необґрунтованим.
Відповідно до ст. 9 КАС України, суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, застосовує інші нормативно-правові акти.
Вищевказаний лист не є нормативно - правовим актом, носить рекомендаційний характер, підписаний не першими керівниками установ. Цей лист порушує статтю 46 Конституції України, яка гарантує право громадян на соціальний захист та право на забезпечення їх у старості та ст..4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»згідно якої умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян визначаються виключно законами та нормативно-правовими актами про пенсійне забезпечення.
Посилаючись у цьому листі на рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, відповідно до якого зміни, внесені у ст.. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визнані неконституційними, а рішення стосовно поновлення дії вказаної норми не приймалося, не може бути прийняте до уваги, бо у такому разі діє норма закону у редакції до внесення до неї змін. Викладене підтверджується текстом ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у якому є посилання на те, що дія частини четвертої статті 42 визначена Законом України № 489-V від 19.12.2006 «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ст. 102, відповідно до змісту якої у 2007 році перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»провадиться з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Окрім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»із наступними змінами та доповненнями законодавчо урегульовані норми закону, які вважає неурегульованими відповідач у своєму листі від 18.11.2010 року, а саме -п.п.3 п.11 цієї Постанови зобов'язує відповідача провести їй перерахунок отримуваної нею пенсії із заробітної плати за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню.
Вищевказана Постанова КМУ була прийнята після ухвалення рішення Конституційним Судом, є нормативно-правовим актом, який діє у теперішній час.
Таким чином, вважає, що відповідач був зобов'язаний провести перерахунок пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік, дії відповідача по відмові у цьому є незаконними та необґрунтованими, відмова відповідача у цьому є порушенням її конституційного права на забезпечення у старості відповідно до законодавства України і підставою її звернення до суду.
Просить суд:
- визнати незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України у м. Слов'янську Донецької області у проведенні перерахунку призначеної їй пенсії за віком, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 р.;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Слов'янську Донецької області провести перерахунок призначеної їй пенсії за віком, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 р., з 01.10.2010 року по теперішній час, та виплатити заборгованість пенсійних виплат з 01.10.2010 року.
Позивачка у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила суд задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач у судовому засіданні не був присутній, але надав до суду заперечення, в якому не визнає позовні вимоги та вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у відділі пенсійного забезпечення управління ПФУ в м. Слов'янську Донецької області.
Відповідно до ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-IV, перерахунок призначеної пенсії, проводиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії -з першого числа місяця,в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
ОСОБА_1 звернулася з заявою про перерахунок пенсії 21.09.2010 року, тому, згідно ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»перерахунок по стажу був здійснений з 01.10.2010 року. Використати показник за 2009 рік заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні управління ПФУ не може здійснити за відсутності законних підстав.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-ІV, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.
Згідно підпункту «б» підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ ЗУ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року № 107-VІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»була викладена в новій редакції.
Як вбачається з частини 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року № 1058-ІV заробітна плата, з якої відповідно до ч. 1 ст. 40 зазначеного Закону обчислюється пенсія, визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск/К), де:
Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії у гривнях;
Зс -середня заробітна плата працівників у галузях економіки України за календарний рік;
Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць;
К -кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Тобто, якщо перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до ч. 2 ст. 40 цього Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто по цій справі за 2009 рік.
Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, про яку йдеться в ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року № 1058-ІV та середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії, про яку йшлося в ч. 2 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 28.12.2007 р. № 107- VІ та в п/п 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, не є тотожними поняттями.
Отже на час звернення позивача до Управління пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області про перерахунок пенсії позивача у зв'язку із закінченням 24 календарних місяців додаткового страхового стажу діяла редакція ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 7 грудня 2006 року, яка не містила в собі вимоги до відповідача про застосування для перерахунку пенсії позивача середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік у сумі 1650 грн. 43 коп.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Так у судовому засіданні з вірогідністю було встановлено, що:
- ОСОБА_1 з 2008 року одержує пенсію за віком, призначену їй згідно із ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058-ІV від 09.07.2003р.;
- після призначення пенсії ОСОБА_1 продовжувала працювати та працює по теперішній час, що підтверджено копією трудової книжки позивача;
- 04.11.2010р. ОСОБА_1 звернулася до Управління пенсійного фонду України у м. Слов'янську Донецької області із заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії за віком, виходячи із розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 р. (1650,43 грн.);
- Управління пенсійного фонду України у м. Слов'янську Донецької області відмовило їй у перерахунку пенсії (а.с.10).
Суд вважає, що дії Управління пенсійного фонду України у м. Слов'янську Донецької області щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 р. є неправомірними з наступних підстав.
Частиною 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У, передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадить перерахунок пенсії з урахуванням стразового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У, передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (доход) за будь які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2010 року.
Якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (доход) за фактичний страховий стаж.
Загальні правила визначення розміру пенсії за віком встановлені ст. 27 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У, згідно із якою розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп х Кс, де:
П -розмір пенсії у гривнях;
Кс -коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи визначений відповідно до ст. 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У.
Частинами 2 та 3 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У встановлено, що: «Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою:
Зв = З + Зд, де:
Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зд - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу), і яка визначається за формулою:
Д ___
Зд = х 100 %, де
Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону;
Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.
У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою працівників, зайнятих у галузях економіки України, відповідного року (кварталу).
У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.
При обчисленні заробітної плати (доходу), з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу) для застрахованих осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність і обрали особливий спосіб оподаткування своїх доходів (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбання спеціального торгового патенту), та членів їхніх сімей, що беруть участь у здійсненні підприємницької діяльності, отриманий ними дохід за відповідний місяць визначається за формулою:
П х Ч ______
З = , де:
З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
П - сума фактично сплаченого відповідного податку (плати за патент) у розрахунку на відповідний місяць, у гривнях;
Ч - відсоток відрахувань до Пенсійного фонду від суми фактично сплаченого відповідного податку (плати за патент), чинний в межах відповідного періоду;
Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.
Відповідно до ч 4 ст. 42 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У, «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії».
З дня призначення пенсії ОСОБА_1 і до звернення її до управління ПФУ в м. Слов'янську пройшов час, передбачений ст. 42 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У, а тому відмова відповідача у перерахунку пенсії ОСОБА_1 не ґрунтується на законі і є безпідставною.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 статті 93 Конституції України встановлено, що виключно Законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина.
Виходячи із загальних засад пріоритетності Конституції і законів України над урядовими нормативними актами, при вирішенні питання про перерахунок пенсії за віком, управління ПФУ в м. Слов'янську має керуватися безпосередньо приписами ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема ст.ст. 27, 40, 42 цього Закону.
Таким чином, вимоги ОСОБА_1 знайшли своє підтвердження у судовому засіданні і підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 93 Конституції України; ст.ст. 27, 40, 42, 105 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; ст.ст. 2, 3, 6, 10, 11, 18, 104, 105, 159 - 163 КАС України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Слов'янську Донецької області про визнання неправомірною відмови перерахунку пенсії і зобов'язання провести перерахунок пенсії, задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області в перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.10.2010 р. із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області провести ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії за віком, виходячи із розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік, починаючи з 01 жовтня 2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: Л.М.Руденко