22.02.2011
Справа № 2-1055/11
22 лютого 2011 р. Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Геєнко М.Г.,
при секретарі Горичевій С.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Слов'янську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України в місті Слов'янську Донецької області, про перерахунок пенсії працюючого пенсіонера та стягнення недоотриманої пенсії, -
26 січня 2011 року у Слов'янський міськрайонний суд Донецької області звернулася ОСОБА_1 з зазначеним позовом до УПФУ у м. Слов'янську Донецької області, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона знаходиться на обліку в управлінні пенсійного фонду України у м. Слов'янськ, та отримує пенсію за віком. 08.06.2010 року вона звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог ст. 42, ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В перерахунку пенсії за 2001 рік з урахуванням показника середньої заробітної плати у 2099 році їй було відмовлено, а було застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 рік. Вважає, що своїми діями Управління пенсійного Фонду України в місті Слов'янську порушує її права на перерахунок пенсії в законодавчо встановленому порядку. Відмовляючи їй у перерахунку відповідач посилається на спільний лист Мінпраці і соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09-039, №4096/02-01, яким незаконно змінено діючий порядок перерахунку пенсії та істотно обмежено її право, як пенсіонера.
Право на перерахунок вона має відповідно до приписів ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Порядок призначення та обчислення такого перерахунку наведений у Постанові КМУ №530 від.28.05.2008 року (далі Постанова №530). 4.2-3 п. 11 Постанови №530 визначено, що для обчислення пенсії відповідно до частини другої ст. 40 Закону використовується середня заробітна плата у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. У разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок із застосуванням показників середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Виходячи з цього, позивач вважає, що для проведення перерахування її пенсії мав бути застосований показник середньої заробітної плати за 2009 рік.
Просила суд винести рішення, яким зобов'язати Управління пенсійного Фонду України в місті Слов'янську усунути порушення її прав і виконати перерахунок пенсії в повній відповідності з вимогами ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та зобов'язати відповідача виплатити їй різницю між перерахованою та отриманою пенсією, яка утворилась з 08 червня 2010 року. Судові витрати по справі просила покласти на відповідача.
В судовому засіданні позивач позов підтримала повністю та просила суд його задовольнити.
Представник відповідача, Управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області, до суду не з'явився, але надав заперечення, в якому просив справу розглянути без участі їх представника та зазначив, наступне:
ОСОБА_1, перебуває на обліку у відділі пенсійного забезпечення управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області.
Відповідно до ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1058-ІУ, перерахунок призначеної пенсії проводиться в такі строки:
У разі виникнення права на підвищення пенсії -з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Використати показники за 2009 рік заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні управління ПФУ не може за відсутності законних підстав.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», від 09.07.2003р. №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стаду після призначення пенсії.
Згідно підпункту «б» підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік»від 28.12.2007 року № 107-VІ та про внесення змін до деяких законодавчих атів України частина 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»була викладена в новій редакції»У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення ( попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється з заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної лати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата ( дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає включенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього закону.
У разі якщо застрахована особа після призначення ( перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення ( попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення ( попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено ( попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, та за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено ( попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні ( попередньому перерахунку) пенсії»
Як вбачається з частини 2 статі 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року № 1058- ІV заробітна палата, з якої відповідно до частини 1 статті 40 зазначеного Закону обчислюється пенсія, визначається за формулою:
Зп = Зс х ( Ск :К), де:
Зп- заробітна палата ( дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях
Зс- середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск- сума коефіцієнтів заробітної плати ( доходу) за кожний місяць ( Кз1 + Кз2+Кз3 +…Кзn);
К- кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати ( доходу) застрахованої особи
Тобто, якщо перерахунок пенсії відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»здійснюється зі заробітної плати ( доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, то ця заробітна палата відповідно до частини 2 статті 40 цього Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням ( перерахунком) пенсії, тобто по цій справі за 2009 рік.
Отже, на час звернення позивача до відповідача про перерахунок її пенсії у зв'язку зі закінченням 24 календарних місяців додаткового страхового стажу діяла редакція Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 07 грудня 2006 року, яка не містила в собі вимоги до відповідача про застосування у галузях економіки України за 2009 рік у сумі 1650,43 грн.
Просять в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Суд, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Як достовірно встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Слов'янську Донецької області як одержувач пенсії за віком, яка призначена їй згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» .
Після призначення їй пенсії за віком ОСОБА_1 продовжувала працювати, та відповідно в неї на підставі ч.4 ст. 42 Закону виникло право на перерахунок пенсії.
У зв'язку з чим, 08 червня 2010 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача -Управління пенсійного фонду України в місті Слов'янську Донецької області із заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії за віком.
Однак відповідач здійснив такий перерахунок, виходячи із заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2007 рік ( 1197 грн. 91 коп.)
Звертаючись до суду з вказаним позовом, позивачка посилається на те, що для перерахунку її пенсії відповідач прийняв показник заробітної плати в сумі 1197,91 грн. ( за 2007 рік), а мав прийняти середню заробітну плату за 2009 рік у сумі 1650 грн. 43 коп.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на пенсійне забезпечення визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон № 1058-IV).
Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком, яка згідно з частиною 1 статті 28 Закону № 1058-ІV встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Враховуючи, що внесені зміни до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визнано рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 неконституційним, ч. 4 ст. 42 вказаного Закону діє у редакції, яка була чинна до змін, внесених Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а саме:
«У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.»
У своїй первинній редакції Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»не містив положення щодо застосування при перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною страхового стажу показника середньої заробітної плати по Україні за рік, який передував даті перерахунку пенсії. Вказана норма закону закріплює право пенсіонера, який продовжує працювати, на перерахунок призначеної пенсії, з урахуванням зміни страхового стажу пенсіонера.
На час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, діяла редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто фактично в постанові Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», на яку посилається відповідач, відтворена редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, яка визнана неконституційною, і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в п. 3 та п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, не відповідають умовам, викладеним в ст. 40, частині 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.
Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якими є наведена вище постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, у спірних правовідносинах застосуванню підлягають ст. 40 та частина 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, які регулюють умови перерахунку пенсії.
Як вбачається з ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 р., заробітна плата, з якої відповідно до ч. 1 ст. 40 зазначеного Закону, обчислюється пенсія, визначається за формулою : Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс -середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз + Кз +... + Кз);
К -кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Тобто, якщо перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону, здійснюється із заробітної плати(доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст..40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто у цій справі за 2009 рік.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в державі визнається і діє принцип верховенства права, Конституція має вищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії. Стаття 22 Конституції України встановлює, що конституційні права та свободи гарантуються та не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів або внесенні змін в діючі закони, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приймаючи до уваги викладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік є незаконними.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 зазначеного закону, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії -з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, враховуючи звернення позивачки з заявою про перерахунок її пенсії саме 08 червня 2010 року, перерахунок пенсії повинен здійснюватись із 08 червня 2010 року ( в межах заявлених позовних вимог).
Суд також вважає, що позивачка дізналась про порушення свого права 08 червня 2010 року, звернувшись до відповідача із відповідною заявою. Тому суд зазначає, що на момент того, коли позивачка дізналась про порушення своїх прав, строк зверення до адміністартивного суду складав рік, та таким чином строк зверення до адміністративного суду позивачкою не пропущений.
Враховуючи викладене, позивачу повинен бути проведений перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік, починаючи з 08 червня 2010 року відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV по 31 грудня 2010 року.
Згідно ст. 94 ч. 1 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Позивачем надано квитанцію про сплату судового збору у сумі 03,40грн.
Таким чином вимоги позивача в частині стягнення з Управління пенсійного Фонду України в місті Слов'янську Донецької області на її користь понесених судових витрати не підлягають задоволенню, оскільки зазначені судові витрати потрібно стягнути на користь позивача за рахунок місцевого бюджету м. Слов'янська Донецької області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 46, 92 Конституції України, ст.ст. 6, 7, 17-19, 104-106, 159, 161, 162 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-РП/2008 суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України в місті Слов'янську Донецької області, про перерахунок пенсії працюючого пенсіонера та стягнення недоотриманої пенсії задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 перерахунок та виплату пенсії за віком, відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV та п/п 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.08 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону № 1058-IV враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік, з урахуванням фактично проведених виплат за період з 08 червня 2010 року.
Повернути за рахунок місцевого бюджету м. Слов'янська Донецької області ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Слов'янського міськрайонного суду Геєнко М.Г.