Постанова від 21.06.2011 по справі 2-а-199/11

Справа № 2-а-199/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2011 року м. Кілія

Кілійський районний суд Одеської області в складі судді Гавриш М.З розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області про визнання дій відповідача протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та стягнення заборгованості з пенсійних виплат

ВСТАНОВИВ :

Позивач, ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1 звернулась до Кілійського районного суду Одеської області як адміністративного суду 16.02.2011 року з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі про:

- визнання незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області,

- зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з 03. 01. 2009 року у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення і перерахунку пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії,

- стягнути з відповідача заборгованість пенсійних виплат з 03. 01. 2009 року по час подання позову у розмірі 298 грн. 54 коп. х 37 місяців = 11045 грн. 98 коп., а також виплатити заборгованність, що буде накопичуватися з дня подання адміністративного позову до суду.

Обгрунтовуючи заявлені вимоги позивач вказує, що з 03. 01. 2008 року отримує державну пенсію за віком, ,після призначення пенсії продовжує працювати. Маючи 37 місяців страхового стажу після призначення пенсії, 05 січня 2010 року звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії по зарплаті і стажу та надала всі необхідні документи. Відповідно до розпорядження Управління ГІФУ в Кілійському районі № 133633 від 12. 02. 2010 року призначена пенсія дорівнює 952,29 грн., що менше ніж належить при застосуванні порядку розрахунку, виписаного у Законі України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» , за нормами якого пенсія повинна дорівнювати 1250,83 грн., різниця складає 298,54 грн. Здійснений відповідачем перерахунок пенсії просить визнати незаконним, та в порядку ст.. 42 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії у відповідності до закону, оскаржуючи відмову відповідача від 27.01.2011 року в його проведенні.

Також вказує, що протягом 2005-2008 років для перерахунку пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону органами Пенсійного фонду вже застосовувався показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. При цьому, будь яких різних тлумачень щодо застосування такого порядку не виникало. Постановою Кабінету Міністрів України № 530 незаконно змінений діючий порядок, що істотно обмежило права позивача , як працюючого пенсіонера. Коригування пенсії шляхом множення коефіцієнта заробітку на показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, проводиться з метою осучаснення раніше отриманого заробітку. Здійснений відповідачем перерахунок осучаснення пенсії, як зазначає позивач є не законним, порушує принципи справедливості та рівності громадян перед Законом, не забезпечує осучаснення мого заробітку при перерахунку пенсії та призводить до її зниження і зменшує захищеність в умовах постійного зростання цін на товари та послуги.

Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі позов не визнає.

Як вбачається з наданих суду письмових заперечень відповідач визнає, що ОСОБА_1 з 15.01.2008 року перебуває на обліку в УПФУ в Кілійському районі Одеської області та отримує пенсію , призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» від 09.07.2003р № 1058, якая призначена Протоколом № 1021 від 23.01.2008р. Факт звернення позивача 04.02.2010 року до УПФУ в Кілійському районі за перерахунком пенсії згідно ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» не заперечує, вказує, що розпорядженням № 133633 від 12.02.2010 року позивачу було здійснено перерахунок пенсії згідно ст 116 Конституції України, ст.ст. 40,42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530.

Також відповідач зазначає, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" було внесено зміни, а саме було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 цього Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними. До законодавчого врегулювання питання перерахунки пенсій провадяться відповідно до підпункту 3 п.11постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.). При призначені пенсій у 2010 році застосовується показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік (1650,43 грн)., як це визначено ч.2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та підпунктом 2 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" . На підставі зазначених обставин просить відмовити в задоволенні адміністративного позову.

Судом при розгляді справи достовірно встановлені наступні фати та відповідні їм правовідносини.

Позивач з 15.01.2008 року перебуває на обліку в УПФУ в Кілійському районі Одеської області та отримує пенсію , призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» , протокол № 1021 від 23.01.2008р.

Розпорядженням № 133633 від 12.02.2010 року позивачу було здійснено перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застра ховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески , яка враховується для об числення пенсії та визначена за 2007 рік в сумі 1197 грн. 91 коп.

Листом від 27.01.2011 року № 26/3-2 відповідач повідомив позивача про відмову в перерахунку пенсії, проведеної згідно розпорядження від 12.02.2010 року з посиланням відсутності законодавчого врегулювання в 2010 році питання визначення показника заробітної плати відповідно в середньому на одну застра ховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески , яка враховується для об числення пенсії з посиланням на п.3 п.11 ПКМУ від 28.05.2008 року № 530 та застосуванням в 2010 року показника 2007 року.

Згідно положень ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» в ре дакції яка діяла з 09.07.2007 року до 28.12.2007 року :

- у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчис лена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 цього Закону (ч.4 ст. 42 Закону)

- заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою : Зп = Зс х (Ск : К), де :

Зп - заробітна плата (Дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у грив нях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки Укра їни, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць;

К - кількість місяців страхового , за які розраховано коефіцієнти заробітної пла ти (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується наявна середня заробітна плата працівників, зайня тих у галузях економіки України, за місяці попереднього року з наступним перерахунком за робітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробіт ну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.( ч.2 ст. 40 Закону).

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» з наступними змінами пе редбачено, що :

- згідно п/п 2 п. 11- для обчислення пенсії відповідно до ч.2 ст. 40 Закону вико ристовується середня заробітна плата (доход) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону врахову ється для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призна ченням пенсії

- згідно п/п 3 п. 11 у разі коли застрахована особа після призначення пенсії від повідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пен сії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (дохо ду), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 Закону, із за стосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застра ховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Зако ну враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни в абзац 3 та 4 ч.І ст.40 , абзац 1 ч.2, ч.4 ст. 42 Закону України «Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування» які втратили чинність як такі, що є неконсти туційними на підставі Рішення Конституційного Суду № 10-рп/2008 року від 22.06.2008 року, в зв'язку з чим не можуть застосовуватися до спірних правовідносин, які врегульовані положеннями ст. 40, 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» в редакції, яка діяла до вне сення вищезазначених змін, тобто до 28.12.2007 року.

Таким чином , судом встановлено , що чинними нормами законодавства не пе редбачено застосування для проведення перерахунку пенсії в 2010 році показника заробі тної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік, в зв'язку з чим вважає позовну вимогу про зобов'язання відпо відача провести перерахунок призначеної позивачу пенсії за період в межах встановленого строку звернення до суду за захистом порушеного права у відповідності до чинного законо давства такою, що підлягає задоволенню.

Посилання відповідача на відсутність правових підстав та правову неврегульованість питання щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні , яка застосовувались би до ст. 42 Закону України«Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування» не може бути підставою для невиконання державою своїх обов'язків та порушенням прав своїх громадян.

Згідно ч.1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди при розгляді справ, застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Як свідчить позиція Європейського Суду принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності. При цьому, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію, держава чи орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки, оскільки схвалення такої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у фізичних осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.

Відповідно до п.п.1,3 п.15 «Положення про Пенсійний Фонд України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 року №1261, Пенсійний Фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через міністра праці та соціальної політики, одним з основних завдань якого є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплат пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюється за рахунок коштів Пенсійного Фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Пенсійний Фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку Головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі, управління в районах, містах та районах у містах.

Відповідно до ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається та перераховується відповідним територіальним органом Пенсійного Фонду України.

Беручи до уваги та оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково, а доводи відповідача мають бути відхилені, як такі, що суперечать конституційним нормам в сфері соціального захисту громадян ( ст. ст.. 22,46,92 Конституції України).

Позовна вимога про стягнення з відповідача на користь позивача суми не нарахо ваної в наслідок застосування неналежних показників середньої заробітної плати суми пен сії не підлягає задоволенню , оскільки відповідно до ст. ст. 9, 43, 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначення пенсій , їх перерахунок є компетенцією органів Пенсійного фонду України.

Ч.2 ст. 162 КАС України передбачено, що суд може прийняти іншу, ніж зазначена у п.1-8 ч.2 цієї статті постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод та інтересів сторін людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, виходячи з чого резолютивна частина постанови має бути викладена в редакції, що гарантує виконання судової постанови та захист порушеного права позивача.

Керуючись ст. ст. 6-12, 99, , 158-163, п.2 ч.1 ст.1832Кодексу адміністративного судочинства України суд

ПОСТАНОВИВ

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного Фонду України у Кілійському районі Одеської області про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 в частині перегляду законності застосування показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії .

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Кілійському районі Одеської області здійснити перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1 відповідно до ви мог ч.4 ст.42 Закону України ««Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в межах строку звернення до суду за захистом порушеного права з 16.08.2010 року та виплатити різницю між донарахованою та фактично виплаченою пенсією .

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 3 грн. 40 коп.

Звернути постанову до негайного виконання.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня отримання її копії

Суддя М.З. Гавриш

Суддя Кілійського

районного суду М. З. Гавриш