Справа № 2-а-221/11
25 червня 2011 року м. Кілія
Суддя Кілійського районного суду Одеської області Балан М.В., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання вчинити певні дії щодо нарахування та виплати підвищення до пенсії дітям війни, -
ОСОБА_1 22.02.2011 року звернулася до Кілійського районного суду Одеської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області згідно з яким просить поновити їй строк звернення до суду пропущений з поважних причин, визнати бездіяльність відповідача протиправною та зобов'язати провести перерахунок та виплату підвищення пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни у періоди: з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року; з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року; з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року; з 1 січня 2010 року по 31 жовтень 2010 року.
В обґрунтування своїх вимогах позивач посилається на те, що вона 1937 року народження, є дитиною війни та відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на одержання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком у виплаті якої відповідачем відмовлено.
Ухвалою Кілійського районного суду Одеської області від 28.03.2011 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фронду України в Кілійському районі Одеської області в частині визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання провести перерахунок та виплату підвищення пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни у періоди: з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року; з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року; з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року; з 1 січня 2010 року по 22 серпня 2010 року - залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Ухвалою судді від 28.03.2011 року відкрито скорочене провадження у справі 2-а-221/11 р. за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фронду України в Кілійському районі Одеської області в частині визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання провести перерахунок та виплату підвищення пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни у період з 22.08.2010 по 31.10.2010 року.
Відповідач надав заперечення на позов в якому зазначає, що позовні вимоги ОСОБА_2 вважає незаконними та необґрунтованими.
В запереченні відповідач посилається на те, що згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком та здійснюється за кошти державного бюджету, які передбачаються Законами України про бюджет на кожний відповідний рік. Відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Застосування такого розміру для визначення надбавок, підвищень до пенсій та розмірів допомоги цим Законом не передбачено. Статтею 7 Закону № 2195-ІУ передбачено, що «Фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених зазначеним законом (2195-15), здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України». Статтею 95 Конституції України визначено, що будь-які видатки держави на загально суспільні потреби, а також розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються законом про Державний бюджет України. Норми, які вводяться цим законом діють протягом бюджетного року та є пріоритетними відносно інших законів. Статтею 70 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» КМУ надано право у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат. Починаючи з 09.09.2010 р. по 31.12.2010 р. і по теперішній час «Дітям війни» виплачується щомісячно надбавка до пенсії у фіксованому розмірі - 49,80 грн. відповідно до п. 8 Постанови КМУ від 28.05.2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області є органом Пенсійного фонду України, підвідомчим Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області. Відповідно до Положення про Управління основним із завдань Управління є своєчасне фінансування витрат на виплату пенсій, та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Управління планує доходи та видатки коштів Фонду в районі, в також у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Пенсійного фонду України. Бюджет Пенсійного фонду України щорічно затверджується КМУ. Кошти Пенсійного фонду України спрямовуються на фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, допомоги на поховання та інших виплат., які згідно із законодавством здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Пункт 9 Положення про Пенсійний фонд України передбачає вичерпний перелік напрямів використання коштів Пенсійного фонду України, які використовуються винятково за призначенням і вилученню не підлягають. Відповідно до Закону України № 2195 фінансування виплат проводиться із державного бюджету України, а не із бюджету Пенсійного фонду України, у зв'язку з чим вважають, що протиправна бездіяльність в діях Управління відсутня. Відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які мають статус дитини війни, на їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначені та закріплені в Законі України «Про соціальний захист дітей війни».
Закон України «Про соціальний захист дітей війни» (далі Закон № 2195-ІV) встановлює правовий статус дітей війни, визначає основи їх соціального захисту та гарантує їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки. Статтею 1 Закону передбачено, що діти війни є громадяни України, яким на час закінчення (02.09.1945 р.) другої світової війни було менше 18 років.
Згідно паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 22 лютого 2001 року Кілійським РВ УМВС України в Одеській області, позивач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, за віком є дитиною війни і його статус як дитини війни підтверджується пенсійним посвідченням та не заперечується відповідачем.
Статтею 6 Закону України № 2195-ІV передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% від мінімальної пенсії за віком. Позивач є пенсіонером і має право на зазначене підвищення до пенсії, яке повинен нарахувати та виплатити відповідач, але останній листом № 172/К-2 від 14.03.2011 року відмовив йому в цьому.
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 р. у справі № 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян був визнаний таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) п. 12 ст. 71, ст. 111 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 р.» від 19.12.2006 р., яким була зупинена на 2007 р. дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а рішенням Конституційного Суду від 22 травня 2008 р. № 10-рп/2008 р. були визнані неконституційними зміни, внесені підпунктом 2 пункту 41 розділу ІІ ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким ст. 6 Закону України № 2195-ІV була викладена в новій редакції, згідно якої дітям війни передбачалась виплата підвищення до пенсії у розмірі надбавки встановленої для учасників війни, тобто на 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Таким чином, рішеннями Конституційного Суду була поновлена попередня редакція ст. 6 Закону про право дітей війни на підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. В рішеннях Конституційного Суду України зазначено, що вони є обов'язковими до виконання на території України, остаточними та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень, статей законів, що визнані неконституційними та також зазначено, що положення законів про бюджет, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення КС України рішення. Це ж передбачено і ст. 152 Конституції України.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальна пенсія за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» № 966-ІV передбачено, що прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги по безробіттю та інше, виходячи з вимог Конституції та Законів України. Таким чином, вказаний розмір мінімальної пенсії за віком застосовується до положень Закону № 2195-ІV, оскільки іншого законодавством не передбачено і ствердження відповідача про його незастосування до вказаного закону безпідставні. Розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначаються Законами України про державний бюджет на відповідний рік.
Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
З 22.05 2008 року діє Закон України «Про соціальний захист дітей війни» (в редакції від 18.11.2004 року, що набрала чинності з 01.01.2006 року), тому позивач має право на одержання підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. При цьому, оскільки позивачеві з 22.05.2008 року і по даний час підвищення до пенсії виплачувалось у розмірах відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року, вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести нарахування позивачеві державної соціальної допомоги як дитині війни у розмірі, визначеному ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» підлягають частковому задоволенню з урахуванням проведених відповідачем за цей період виплат.
Статтею 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» визначено, що прожитковий мінімум застосовується зокрема для: встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України; формування Державного бюджету України та місцевих бюджетів.
Прийнятий 27 квітня 2010 року Закон України «Про Державний Бюджет України на 2010 рік» не містить положень, що зупиняють дію Закону України «Про соціальний захист дітей війни» чи його окремих норм.
норм.
Вищезазначена позиція суду співпадає з позицією Одеського апеляційного адміністративного суду викладеною у постанові від 16.11.2010 року (справа № 2-а-1463/09/1512, головуючий - Шляхтицький О.І.) та постанові від 26.10.2010 року (справа № 2-а-968/09/1421 головуючий - Ступакова І.Г.).
Посилання відповідача на відсутність коштів не може бути підставою для невиконання державою своїх обов'язків та порушення прав своїх громадян. Відповідно до ст. ст. 3, 8, 19, 22, 46 Конституції України, в Україні визнається принцип верховенства права; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави і держава відповідає перед людиною за свою діяльність; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України; громадяни мають право на соціальний захист; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Відповідно до ст. 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, керуючись ч. 2 ст. 11 КАС України, суд вважає за доцільне вийти за межі позовних вимог.
На підставі викладеного, суд вважає, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.
Суд вважає за необхідне, зобов'язати У задоволенні інших вимог належить відмовити.
Керуючись ст. ст. 69-71, 100, 183-2 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати противоправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області, яка виразилася в ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком за період з 22 серпня 2010 року по 31 жовтня 2010 року з зарахуванням виплачених за вказаний час коштів.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком за період з 22 серпня 2010 року по 31 жовтня 2010 року з зарахуванням виплачених за вказаний час коштів.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області негайно виконати постанову суду в частині нарахування та виплати позивачу підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком з зарахуванням виплачених за вказаний час коштів у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання її копії до Одеського апеляційного адміністративного суду через Кілійський районний суд Одеської області.
Суддя Кілійського
районного суду М. В. Балан