Справа № 2-а-7993-2011
15 червня 2011 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді В.Р. Гладуна,
при секретарі -О.В. Оганянц,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Слов'янську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного Фонду України в Слов'янському районі Донецької області, про визнання неправомірними дій про відмову у перерахунку додаткової пенсії, як постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та перерахунок додаткової пенсії, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Слов'янському районі Донецької області, про перерахунок додаткової пенсії, обґрунтував свої вимоги тим, що він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії. З 1.01.2011 року стоїть на обліку у відповідача, як одержувач додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На даний час йому виплачується додаткова пенсія, в розмірах, які не відповідають нормам діючого законодавства України.
Просить визнати дії УПФУ в Слов'янському районі Донецької області протиправними про відмову в перерахунку розміру його додаткової пенсії у відповідності з діючим законодавством України та зобов'язати УПФУ в Слов'янському районі Донецької області у відповідності до ст.ст. 51,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»зробити перерахунок його додаткової пенсії - 25 % мінімальної пенсії за віком - прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, з 01.01.2011 року.
Представник позивача ОСОБА_2, що дії на підставі довіреності, у судове засідання не з'явився, направив в адресу суду заяву, в якій вказав, що позовні вимоги ОСОБА_1 підтримує в повному обсязі та просить суд задовольнити їх в повному обсязі.
Відповідач управління Пенсійного Фонду України в Слов'янському районі Донецької області позов не визнало в повному обсязі. Звернулось за заявою про слухання справи у їх відсутність.
При цьому обґрунтовували відмову тим, що позивач вимагає встановлення йому додаткової пенсії, виходячи з мінімального розміру пенсії, який встановлено ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до абзацу першого ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлюється законом. При цьому частиною третьої цієї статті передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановленим абзацом першим ч. 1 ст. 28 застосовується виключно для визначення розмірів, призначених згідно з цим Законом. Тобто, ця норма забороняє застосовувати мінімальний розмір пенсії, встановлений цією статтею для визначення розмірів пенсії, у т.ч. і відповідно до ст. 51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Враховуючи, що Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»і »Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мають рівну юридичну силу, відсутні підстави для застосування норм, зазначених в першому, ігноруючи норми іншого. Крім того, просять застосувати ст. 100 КАС України щодо позовних вимог позивача.
Суд, дослідивши матеріали справи в порядку письмового провадження, вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав:
ОСОБА_1 належить (віднесена) до третьої категорії як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с. 10).
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 01.01.2011 року отримує додаткову пенсію в УПФУ в Слов'янському районі, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС третьої категорії, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В 2 лютого 2011 року позивачу стало відомо, що його права порушені з моменту призначення йому додаткової пенсії та він, відповідно, звернувся до УПФУ з заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 51 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(а.с. 7).
На заяву від 2.02.2011 року начальник Управління листом № 8/Я-02-01-03 від 14.02.2011 року відмовила позивачу у призначенні зазначеної додаткової пенсії з огляду на відсутність підстав такого призначення та правомірність здійснення управлінням розрахунку.
Згідно ч. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-їУ у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 28 цього закону. Перерахунок пенсії провадиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму (статтю 42 доповнено новою частиною третьою згідно із законом України від 23.12.2004 року № 2291 - ІУ, у зв'язку з чим частину третю вважати частиною четвертою). А згідно зі ст. 46 ч. 2 Закону № 229-ІУ нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь - яким строком з нарахуванням компенсації витрати частини доходів.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Частиною 3 ст. 46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Розділ 8 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачає правила призначення та виплати пенсій та компенсацій особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Стаття 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачає, що особам, віднесеним до категорії 3, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до статті 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Відповідно до ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набула чинності 01.11.2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленого для осіб, що втратили працездатність
Згідно ст. 2 ч. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум»від 15.07.1999 року № 966-14, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Статтею 21 Закону України «Про державний бюджет на 2011 рік»від 23 грудня 2010 року N 2857-VI, що набрав чинності з 1.01.2011 року, затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність: з 1 січня - 750 гривень, з 1 квітня - 764 гривні, з 1 жовтня - 784 гривні, з 1 грудня - 800 гривень.
Таким чином, для позивача як особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, 3 категорії, нижчий розмір додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.
Суд не приймає до уваги письмові заперечення відповідача, щодо застосування ст. 100 КАС України до позовних вимог позивача, оскільки позивач звернувся до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів у встановлений ст. 99 КАС України, строк - шість місяців.
Згідно ст. 16 Конституції України, подоланню наслідків Чорнобильської катастрофи є обов'язком держави. Згідно ст. 22 Конституції України - конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути відмінені. При прийняття нових законів або внесенні змін в діючі закони не допускається звуження змісту та об'єму існуючих прав та свобод.
Ухвалюючи судове рішення, суд виходить з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3 частиною 2 статті 6, статтею 8, частиною 2 статті 19,статтями 22, 23, частиною 1 статті 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване або звужене.
Згідно п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито»від 21.01.1993 року громадяни, віднесені до 3 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи звільнені від сплати судового збору.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 49, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2,6,7.8,9,104,105,106 КАС України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Слов'янському районі Донецької області про відмову в перерахунку додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю згідно ст.ст. 51, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Слов'янському районі Донецької області перерахувати додаткову пенсію відповідно до ст.ст. 51, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»- ОСОБА_1 з 01 січня 2011 року із розрахунку 25 процентів від мінімальної пенсії за віком - прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 - денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду В.Р. Гладун