Справа № 2-а-11601-2010
10 січня 2011 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області, у складі:
головуючого - судді В.Р. Гладуна,
при секретарі -О.В. Оганянц,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Слов'янська справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного Фонду України в місті Слов'янську Донецької області, третя особа: Головне управління державного казначейства України в Донецькій області, про зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до управління пенсійного Фонду України в м. Слов'янську Донецької області про зобов'язання УПФУ в м. Слов'янську зробити їй перерахунок пенсії за віком відповідно до ст. 40 ч. 4, ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік.
Свої вимоги позивачка обґрунтувала тим, що вона отримує пенсію за віком, згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1053.
Після призначення пенсії за віком вона продовжує працювати, у зв'язку з чим у неї відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»виникло право на перерахунок пенсії, оскільки передбачено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжує працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок проводиться не раніше, ніж через два роки після попереднього перерахунку страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст. 40 Закону «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».
Частиною 1 статті 40 Закону передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (доход) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв та за весь період страхового стажу. У разі, якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом цієї частини, враховується заробітна плата (доход) за фактичний страховий стаж. Вона зверталась із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії за віком, але їй було відмовлено, а також вказує, що вона має право на перерахунок призначеної пенсії за віком, виходячи із розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік.
Позивачка в судове засідання не з'явилась, направила до суду заяву в якій вказала, що просить суд розглянути дану справу у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд їх задовольнити.
Представник відповідача УПФУ в м. Слов'янську в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву в якій просив суд слухати справу у його відсутності та надав суду заперечення, в яких позов не визнав та зазначив, що на час звернення позивача до відповідача про перерахунок пенсії у зв'язку із закінченням 24 календарних місяців додаткового страхового стажу діяла редакція Закону України «Про державне пенсійне страхування»від 7 грудня 2006 року, яка не містила в собі вимоги до відповідача про застосування для перерахунку пенсії позивача середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за 2009 рік у сумі 1650,43 грн.
Представник третьої особи, Головного управління державного казначейства України в Донецькій області, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явився, причини не явки суду не повідомив.
Суд, дослідивши надані сторонами докази, приходить до переконання, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як достовірно встановлено в судовому засіданні, УПФУ м. Слов'янськ позивачеві була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно посвідчення серії ААЕ № 206003.
22.07.2010 року позивачка зверталась із заявою до УПФУ м. Слов'янська про здійснення їй перерахунку пенсії, оскільки після призначення пенсії продовжувала працювати.
Такий перерахунок їй було здійснено по стажу, та враховано страховий стаж після призначення пенсії, так як при умовному перерахунку пенсії по заробітній платі із застосуванням показника середнього заробітку в народному господарстві за 2007 рік, який складає 1197,91 грн. веде до зменшення розміру пенсії.
Після цього 15.11.2010 року позивачка звернулась до управління ПФУ в м. Словянську із заявою про здійснення йому перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по народному господарству за 2009 рік, оскільки дізналась, що перерахунок був здійснений із застосуванням показника середнього заробітку в народному господарстві за 2007 рік, однак у здійсненні такого перерахунку їй було відмовлено, про що свідчить лист УПФУ в м. Словянську від 29.11.2010 року.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсійне забезпечення здійснюється органами Пенсійного фонду України. Частиною 2 статті 8 цього Закону передбачено, що Пенсійний фонд України є самостійною фінансово-банківською системою, не входить до складу державного бюджету України, формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами й організаціями, а також коштів державного бюджету України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на пенсійне забезпечення визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон № 1058-IV).
Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком, яка згідно з частиною 1 статті 28 Закону № 1058-ІV встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Враховуючи, що внесені зміни до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визнано рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 неконституційним, ч. 4 ст. 42 вказаного Закону діє у редакції, яка була чинна до змін, внесених Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а саме:
«У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону».
У своїй первинній редакції Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»не містив положення щодо застосування при перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною страхового стажу показника середньої заробітної плати по Україні за рік, який передував даті перерахунку пенсії. Вказана норма закону закріплює право пенсіонера, який продовжує працювати, на перерахунок призначеної пенсії, з урахуванням зміни страхового стажу пенсіонера.
З 22 травня 2008 року і станом на липень 2010 року, тобто на час звернення позивачки з заявою про перерахунок пенсії, діяла редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто фактично в постанові Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», на яку посилається відповідач, відтворена редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, яка визнана неконституційною, і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в п. 3 та п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, не відповідають умовам, викладеним в ст. 40, частині 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.
Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якими є наведена вище постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, у спірних правовідносинах застосуванню підлягають ст. 40 та частина 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, які регулюють умови перерахунку пенсії.
Як вбачається з ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003р., заробітна плата, з якої відповідно до ч. 1 ст. 40 зазначеного Закону, обчислюється пенсія, визначається за формулою :
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс -середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз + Кз +... + Кз);
К -кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Тобто якщо перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону, здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто у цій справі за 2009 рік.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в державі визнається і діє принцип верховенства права, Конституція має вищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії. Стаття 22 Конституції України встановлює, що конституційні права та свободи гарантуються та не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів або внесенні змін в діючі закони, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приймаючи до уваги викладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік є незаконними.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 зазначеного закону, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії -з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Таким чином, з урахуванням звернення позивачки з заявою про перерахунок пенсії саме із застосуванням показника середньої заробітної плати по народному господарству за 2009 рік, з якою вона зверталась до відповідача 22.07.2010 р., такий перрахунок повинен здійснюватись із 01.08.2010 року.
Таким чином, враховуючи викладене, позивачу з урахуванням вищезазначених норм повинен бути проведений перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік, починаючи з 01 серпня 2010 року відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV.
Згідно викладеного, керуючись ст.ст. 46,92 Конституції України, ст.ст. 6, 7, 17-19, 104-106, 159, 161, 162 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-РП/2008 суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в місті Слов'янську Донецької області по не перерахунку і не виплаті пенсії за віком ОСОБА_1 з 01 серпня 2010 року відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік -протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Слов'янську Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії за віком з 01 серпня 2010 року відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік з урахуванням фактично проведених виплат.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду ОСОБА_2