"14" червня 2011 р.
Справа № 2а/0108/2711/11
14 червня 2011 року Суддя Керченського міського суду Григор'євська І.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м. Керч Автономної Республіки Крим про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернулася до суду з даним позовом, у якому просить зобов'язати зробити перерахунок та стягнути недоплачену грошову надбавку як «дитині війни», у розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»з листопада 2010 року.
Вимоги мотивовані тим, що позивач є «дитиною війни», в розумінні Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і має право на пільги, передбачені цим Законом, які їй не сплачені відповідачем за зазначений період.
Позивач у своєму позові просить суд розглянути справу без її участі.
Управління Пенсійного фонду України у м. Керч у своєму листі, надісланому на адресу суду (від 26.11.2010 року) просить всі справи даної категорії розглядати у порядку письмового провадження, без участі представника відповідача. Проти задоволення позовів громадян, що мають статус «дітей війни»щодо стягнення недоотриманої суми соціальної допомоги до пенсії заперечують у повному обсязі, посилаючись на те, що виплата соціальної пільги - «дитині війни», яка передбачена до виплати за рахунок Державного бюджету України, УПФ м. Керчі здійснювалось у повному обсязі, запланованому у Державному бюджеті, та у розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. ст. 21, 22 Конституції України права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Зміст та обсяг прав і свобод людини при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»«дитина війни» - особа, яка є громадянином України, та якій на час закінчення Другої світової війни (02 вересня 1945 року) було менше 18 років.
Позивач народилася ІНФОРМАЦІЯ_1. Ну час закінчення Другої світової війни їй було менш 18 років, тому вона віднесена до категорії осіб, визнаних дітьми війни.
Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визначено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене, суд не бере до уваги положення частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на підвищення пенсії виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Згідно зі ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до ст. 52 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік», розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність встановлений: 01 жовтня 2010 року -723 грн., з 01 грудня 2010 року -734 грн., а ст.. 21 Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»розмір прожиткового мінімуму встановлений з січня 2011 року. -750 грн., з 01 квітня 2011 року -764 грн.
Згідно з п.3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1261 від 24 жовтня 2007 року, до основних засад Пенсійного фонду України відноситься, зокрема, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплат пенсій та інших виплат, які здійснюються за рахунок коштів Пенсійного Фонду.
Однак як слідує з листа №14348/04-08 від 05.11.2010 року Управління Пенсійного фонду України у м. Керчі за період з 2006 року по листопад 2010 року жодної особі, яка має статус «дитини війни», та отримує пенсію, або щомісячне довічне грошове утримання чи державну соціальна допомогу, що виплачується замість пенсії, надбавка у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком -не нараховувалась.
Посилання відповідача у запереченнях на відсутність фінансового забезпечення у Державному бюджеті України на фінансування вказаних пільг суд вважає неспроможними, оскільки з огляду на правову позицію Європейського суду з прав людини та положення ч. 1 ст. 58 Конституції України реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних відносин нормативних правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тому посилання органів державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання, не повинні прийматися до уваги.
Згідно із ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 8, 9, 11, 70-72 , 86, 99, 158-163, 167,183-2 Кодексу адміністративного судочинства України; ст. 6 закону України «Про соціальний захист дітей війни», суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 -задовольнити у повному обсязі.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Керчі Автономної Республіки Крим нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачене підвищення до пенсії, або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачуться замість пенсії, передбаченого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком встановленого частиною першою ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за період з листопада 2010 року по травень 2011 року включно, за виключенням вже сплаченої суми надбавки.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3 (три) гривні 40 копійок.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Керчі Автономної Республіки Крим надати суду у порядку встановленому абзацом 7 п. 4 ч. 1 ст. 163 КАС України звіт про виконання цієї постанови протягом місяця з моменту надбання постановою законної сили.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського Адміністративного Апеляційного суду АР Крим через Керченський міський суд в порядку та строки, передбачені ст. ст. 184, 186 КАС України.
Суддя - Григор'євська І.В.