Постанова від 18.12.2007 по справі 4/124

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

18.12.2007 р. № 4/124

За позовом

ОСОБА_1

до

Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві

про

бездіяльність та зобов'язання вчинити дії

Суддя Вовк П.В.

Секретар судового засідання Камінська Т.О.

Представники:

Представники:

від позивача

ОСОБА_2 довіреність б/н від 02.04.2007

від відповідача

Волкова О.М. довіреність №23 від 20.06.2007

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 18.12.2007 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови складено та підписано 24.12.2007.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві та Київського міського військового комісаріату про зобов'язання відповідачів провести перерахунок та виплату за минулі роки, раніше призначеної пенсії.

Судом з числа відповідачів за згодою Позивача виключено Київський міський військовий комісаріат та Позивачем усно уточнено позовні вимоги шляхом виключення вимог до Київського міського військового комісаріату, а також зазначено, що він просить провести перерахунок пенсії з дат вказаних у позовних вимогах до дати набуття чинності відповідних змін у законодавстві, тобто до 01.01.06, крім останньої вимоги.

Позовні вимоги мотивовані тим, що розмір пенсійного забезпечення, обчислений без урахування підвищення грошового забезпечення, яке відбулось протягом 1995 -2003 років, у зв'язку з чим позивач просив зобов'язати відповідача перерахувати розмір раніше призначеної пенсії по втраті годувальника відповідно до нормативно-правових актів України, а саме з урахуванням:

- з 01.03.1995 до 01.01.06 -20% надбавки, у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України № 414 від 15.06.1994 та Наказом Міністра оборони України № 50 від 06.03.1995 (позовна вимога № 1);

- з 01.11.1996 до 01.01.06 -премії у розмірі 33,3%, встановленої Указом Президента України «Про грошове забезпечення військовослужбовців»№923/96 від 04.10.1996 (позовна вимога № 2);

- з 01.09.1999 до 01.01.06 -40% щомісячної надбавки за службу у Збройних Силах України, передбаченої Указом Президента України «Про додаткові заходи щодо впорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України»№ 847/99 від 14.07.1999 (позовна вимога № 3);

- з 01.04.2000 до 01.01.06 -щомісячної премії у розмірі 33,3%,, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців»№ 829 від 22.05.2000 та п. 1.1. Положення «Про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України», затвердженого Наказом Міністерства оборони України №75 від 05.03.2001 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.03.2001 за № 251/5442 (позовна вимога № 4);

- з 01.01.2003 до 01.01.06 -надбавки у розмірі 100% грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років), встановленої Указом Президента України «Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ»№ 173/2002 від 23.02.2002 та п. 118 Наказу Міністерства оборони України «Про затвердження Положення про порядок призначення та виплати в Міністерстві оборони України державних пенсій і допомог військовослужбовцям та членам їх сімей»№205 від 08.08.1994 (позовна вимога № 5);

- з 01.05.2003 до 01.01.06 -щомісячної надбавки за безперервну військову службу у розмірі 90% від грошового забезпечення, встановленої Указом Президента України «Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України та Управління державної охорони України за безперервну службу» № 389/2003 від 05.05.2003 (позовна вимога № 6);

з 01.09.2004 -посадового окладу 212- -222 для 2-ї групи - військових навчальних закладів Збройних Сил України III-IV рівнів акредитації (у тому числі військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації), встановленого Наказом Міністерства оборони України «Про затвердження Схем посадових окладів військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України» № 304 від 26.07.2004, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.08.2004 за № 998/9597 (позовна вимога № 7).

Відповідач у письмових запереченнях проти позову просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки, по-перше позивачем заявлено аналогічні позовні вимоги щодо зобов'язання перерахувати і виплатити заборгованість раніше призначеної пенсії з урахуванням 40% надбавки, 33,3% премії, 100% надбавки, 90 % надбавки згідно Указів Президента України, у задоволенні яких було відмовлено рішенням Шевченківського районного суду міста Києва від 17.10.2005 за позовом ОСОБА_1 до Київського міського військового комісаріату, у зв'язку з чим провадження у даній справі підлягає закриттю в цій частині у відповідності до п.4 ч.1 ст. 157 КАС України. По-друге, пенсія у разі втрати годувальника була нарахована позивачу, виходячи з видів грошового забезпечення, які отримував її чоловік на момент звільнення з військової служби. По-третє, позивачем пропущений річний строк на звернення до суду, передбачений ст. 99 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд -

ВСТАНОВИВ:

З 01.08.1988 ОСОБА_1 (надалі -позивач) було призначено пенсію у разі втрати годувальника у розмірі 30% від призначеної пенсії за вислугу років її чоловіку -ОСОБА_3 після звільнення з військової служби в запас (за віком) у 1982 році.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Рішенням Шевченківського районного суду міста Києва від 17.10.2005 у справі № 2-10233/05р. за позовом ОСОБА_1 до Київського міського військового комісаріату про зобов'язання зробити перерахунок пенсії, яке набрало законної сили, встановлено, що чоловіку позивача пенсія була нарахована на час звільнення виходячи з видів грошового забезпечення, таких як, посадовий оклад та оклад за військовим званням. Під час проходження служби чоловік позивача отримував посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавку за вислугу років. Рішенням, також, було встановлено правильність призначення пенсії Позивачу.

У відповідності до ст. 6 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ»(надалі -Закон № 2262) сім'ї померлих пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом мають право на пенсію в разі втрати годувальника на загальних підставах із членами сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до приписів ч. 3 ст. 43 Закону № 2262 (в редакції Закону від 15.06.2004 № 1769-IV «Про внесення змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу внутрішніх справ та деяких інших осіб», який набув чинності 01.01.2005) пенсії особам, які мають право на неї за цим законом, обчислюються з грошового забезпечення, при цьому з урахуванням відповідного окладу за посадою, спеціального звання, процентної надбавки за вислугу років, надбавки за вчене звання й вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби в порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

Отже, зазначеним Законом не встановлюється будь-яких обмежень щодо розміру пенсії, а це питання віднесено на вирішення Кабінету Міністрів України.

Пунктом 6 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей»від 17.07.1992 № 393 (надалі -Постанова №393) встановлено, що пенсії, які призначаються військовослужбовцям обчислюються

із суми грошового забезпечення, що їм виплачується на день звільнення зі служби.

Зокрема, згідно з п. 7 Постанови № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, окладу за військові звання, процентної надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісячно. При цьому розмір додаткових видів грошового забезпечення визначається (за вибором тих, хто звернувся за пенсією) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців служби підряд протягом усієї служби перед звільненням за пенсією незалежно від наявних перерв у службі.

Аналіз вищевикладених норм права дає підстави для висновку, що при обчисленні пенсії враховуються заробітна плата, а також усі види грошового забезпечення, яке одержувалось перед звільненням зі служби. Таким чином, перерахунок пенсії з урахуванням надбавок, які особи не отримували під час проходження служби та включення до обчислення пенсії премії не було передбачено.

З доказів наявних в матеріалах справи вбачається, що чоловік позивача був звільнений зі служби у 1982 році, у зв'язку з цим під час проходження служби не отримував надбавок, запроваджених Указами Президента України № 847 від 14.07.1999, № 389 від 05.05.2003 та № 173 від 23.02.2002, які теж є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення і також мають зараховуватися при нарахуванні пенсій, проте лише тим особам, котрі отримували їх під час проходження служби і були звільнені з неї вже після їх запровадження. У зв'язку з чим дія вищезазначених Указів на нього не поширюється.

Також, судом щодо щомісячної премії у розмірі 33,3% відзначається наступне.

Згідно з Постановою № 393 щомісячна премія у розмірі 33,3% не включена до складу грошового забезпечення, з якого має обчислюватися пенсія. Премія також не входить до додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, перелік яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців»№ 452 від 06.04.1998.

Оскільки, Постановою Кабінету Міністрів України № 829 від 22.05.2000 та Указом Президента України № 923 від 1996.10.2004 «Про грошове забезпечення військовослужбовців»премія не віднесена до щомісячних надбавок, її виплата проводиться за рішенням командира військової частини відповідно до особистого вкладу військовослужбовця у межах фонду преміювання, у зв'язку з цим відсутні підстави для її включення в грошове забезпечення при обчисленні пенсії.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсії, також, у відповідності до наказу Міністра оборони України № 75 від 05.03.2001, яким затверджено Положення «Про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України», Постанови Кабінету Міністрів України № 414 від 15.06.1994, наказу Міністра оборони України № 50 від 06.03.1995 та наказу Міністра оборони України «Про затвердження Положення про порядок призначення та виплати в Міністерстві оборони України державних пенсій і допомоги військовослужбовцям та членах їх сімей» від 08.08.1994 № 205.

Згідно ч. 3 ст. 43 ЗУ № 2262 (в редакції, що діє з 01.01.05) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 63 ЗУ № 2262 (в редакції, що діє з 01.01.06) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Дані зміни до законодавства не мають зворотної сили, тому вимоги щодо перерахунку пенсії з урахуванням запроваджених після звільнення зі служби нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій за минулий час задоволенню не підлягають.

Даний висновок, також, підтверджується роз'ясненнями, викладеними в

пункті 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 15.04.2005

«Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», де вказано, що законодавством з питань пенсійного забезпечення, яке діяло до 01.01.2005, не було передбачено можливості перерахунку раніше призначених пенсій у зв'язку із запровадженням після звільнення військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262 нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, яких вони не отримували під час служби, а також

премій.

Відповідно до ст. 45 Закону № 2262 сім'ям пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові.

З огляду на викладене, позовні вимоги в цій частині не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.

Крім того, судом не приймаються до уваги мотиви відповідача щодо закриття провадження у даній справі у відповідності до п.4 ч.1 ст. 157 КАС України в частині позовних вимог, що були предметом розгляду справи № 2-10233/05р. Шевченківського районного суду міста Києва за позовом ОСОБА_1 до Київського міського військового комісаріату про зобов'язання зробити перерахунок пенсії та рішення від 17.10.2005 якого набрало законної сили, оскільки склад учасників судового процесу у даній справі інший.

Натомість суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовної вимоги № 7 про перерахунок розміру раніше призначеної пенсії по втраті годувальника у відповідності до посадового окладу 212-222 грн. для 2-ї групи - військових навчальних закладів Збройних Сил України III-IV рівнів акредитації (у тому числі військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації), встановленого Наказом Міністерства оборони України «Про затвердження Схем посадових окладів військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України»№ 304 від 26.07.2004, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.08.2004 за № 998/9597 виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи позивача № 99486 з 01.08.2006, у зв'язку з уточненням посадового окладу, йому було здійснено перерахунок пенсії виходячи з посадового окладу 222 грн., який встановлено вищезазначеним Наказом.

Проте згідно ст. 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з набранням чинності наказу № 304 настали обставини за яких позивач отримав право на перерахунок пенсії з 01.09.2004, у зв'язку із збільшенням посадового окладу.

При цьому, судом наголошується на тому, що ч. 2 ст. 99 КАС України передбачено річний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Так, позивач звернувся до відповідача з листом у 2007 році, в якому просив здійснити перерахунок пенсії з тих же підстав, що зазначені у позові, натомість з відповіді № 7309/12 від 03.05.2007 вбачається відмова Відповідача у задоволенні з цього питання, а тому суд вважає, що Позивач дізнався про порушення свого права в частині позовних вимог №№ 1,2,7 з моменту ознайомлення з цим листом, тобто строк звернення до суду в цій частині у розумінні ч.2 ст. 99 КАСУ не є пропущеним.

Враховуючи, що предметом розгляду справи № 2-10233/05р. Шевченківського районного суду міста Києва за позовом ОСОБА_1 до Київського міського військового комісаріату про зобов'язання зробити перерахунок пенсії були позовні вимоги №№ 3,4,5,6, а відповідно Позивач був обізнаний про порушення свого права, в цій частині суд вважає строк звернення до суду пропущеним, а тому позовні вимоги №№ 3,4,5,6 не підлягають задоволенню саме з цієї підстави.

Крім того, судом не приймаються до уваги доводи відповідача щодо неправомірності покладення на нього обов'язку перерахування раніше призначеної пенсії військовослужбовцям, оскільки Пенсійний фонд України не є правонаступником Міністерства оборони України, як необґрунтовані та такі, що невірно тлумачать норми права.

Статтею 99 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»(який набрав чинності з 01.01.2007) військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України.

Отже, з 01.01.2007 на органи Пенсійного фонду України покладено обов'язок не лише з призначення пенсій, а й функції з її перерахунку.

За таких обставин, оскільки позивачу у серпні 2006 року вже було встановлено грошове забезпечення виходячи з посадового окладу у розмірі 222 грн., суд визнав за необхідне зобов'язати відповідача перерахувати позивачу різницю пенсії за минулий час саме виходячи з посадового окладу у розмірі 222 грн.

Виходячи з викладеного та керуючись статтями 23, 71, 86, 94, 98, 158-163, 167, пунктом 6 Розділу VII КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві зробити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01.09.04 з урахуванням посадового окладу 212-222 для 2-ї групи - військових навчальних закладів Збройних Сил України III-IV рівнів акредитації (у тому числі військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації), встановленого Наказом Міністерства оборони України «Про затвердження Схем посадових окладів військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України»№304 від 26.07.2004, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.08.2004 за № 998/9597.

3. В решті позовних вимог відмовити.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя

П.В.Вовк