Постанова від 12.05.2008 по справі АС12/213-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.05.08

Справа №АС12/213-08.

Господарський суд Сумської області у складі судді Костенко Л.А.

При секретарі судового засідання Бардаковій О.М.

За участю представників сторін:

Від позивача - Подибайло Г.М. (дов. 73 від 29.01.2008 р.)

Від відповідача - Супрунов І.Ю.

Розглянувши матеріали справи № АС 12/113-08

за позовом - Комунального підприємства Сумської міської ради «Електроавтотранс», м. Суми

до Управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми

про скасування рішення

Предмет позову: Позивач просить скасувати рішення Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми № 179 від 20.03.2008 року щодо застосування штрафних санкцій в сумі 15 839 грн. 73 коп. та пені - 2 971 грн. 05 коп.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що є безпідставним застосування штрафних санкцій, так як несвоєчасна сплата страхових внесків визвана затримкою фінансування державних субвенцій за переведення пільгових категорій населення, позивач вказує на заборгованість по заробітній платі перед працівниками (більше 500 тис. грн.) і пояснює, що зобов»язання з погашення заробітної плати мають приоритет перед погашенням внесків до пенсійного фонду. Також позивач посилається на Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-111 передбачено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних та фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. В пункті 4.4.1 цього ж Закону визначено, що у разі, коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множине) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Відповідач позовні вимоги заперечує, подав суду відзив на позовну заяву.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ :

01.01.2004р. введений в дію Закон України від 07.09.2003р. № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон). Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 14 Закону відповідач є страхувальником і зареєстрований як платник страхових внесків в управлінні Пенсійного фонду України в Зарічному районі м.Суми. Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону Відповідач зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Частина 6 ст. 18 Закону визначає, що законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

Нарахування страхових внесків здійснюється в порядку, визначеному ст. 19 Закону.

Страхові внески підлягають сплаті в строки, визначені ч. 6 ст. 20 зазначеного Закону не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення базового звітного періоду.

Частиною 12 ст. 20 Закону визначено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Відповідно до ч. 10 цієї статті, у випадках, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Згідно з п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

10 відсотків своєчасно несплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Одночасно на суми своєчасно несплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Згідно з пп. 9.3.2 п. 9.3 розділу 9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2001р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663, із змінами та доповненнями, розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.

Оскільки протягом 2008 року позивачем неодноразово були порушені строки сплати страхових внесків, керуючись п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону, було прийнято рішення про застосування фінансової санкції та нарахування пені від 20.03.2008р. № 179 в розмірі 18 810 грн. 78 коп. (в т.ч. фінансова санкція - 15839,73 грн., пеня - 2971,05 грн.).

Також суд вважає помилковим посилання позивача на норми Закону № 2181 «Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», так як норми вказаного Закону діяли відносно нарахування контролюючим органом, яким є відповідач згідно ст. 2 вказаного Закону, збору на обов»язкове державне пенсійне страхування, але до позивача застосовані штрафні санкції за несвоєчасну сплату страхових внесків.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158 - 163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ :

1. В задоволенні позову Комунального підприємства Сумської міської ради «Електроавтотранс», м. Суми до Управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми про скасування рішення № 179 від 20.03.2008 року - відмовити.

2. Постанова суду може бути оскаржена в порядку ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якого, зокрема, заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Харківського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Сумської області.

3. Відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. В разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

СУДДЯ Л.А. КОСТЕНКО