Постанова від 14.05.2008 по справі 6/46

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"14" травня 2008 р.

Справа № 6/46

Суддя господарського суду Кіровоградської області Баранець О.М. розглянув матеріали

за адміністративним позовом: Відкритого акціонерного товариства "Кіровоградський кар'єр", м. Кіровоград

до відповідача: Державної податкової інспекції у м. Кіровограді, м. Кіровоград

про визнання нечинним акта

Представники сторін:

від позивача - Надєєва О.О., довіреність б/н від 01.06.2007 року;

від відповідача - Патлатий П.М., довіреність № 105 від 29.02.2008 року.

При секретарі судового засідання - Патлаченко А.Л.,

Час прийняття постанови - 14 год. 30 хв.

Відкрите акціонерне товариство «Кіровоградський кар'єр» (далі - ВАТ «Кіровоградський кар'єр») подало позов про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Кіровограді № 0000092350/0 від 12.03.2008 року про зменшення позивачу суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за листопад 2007 року в сумі 223511,00 грн.

Позивач вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Облік бюджетного відшкодування з податку на додану вартість має накопичувальний характер, відповідно, різниця між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту визначається виходячи із суми податкового кредиту, що сформувався протягом кількох, а не одного податкового періоду. У жовтні 2007 року ВАТ «Кіровоградський кар'єр» було сплачено постачальникам товару (робіт, послуг) податок на додану вартість в сумі 2285276,00 грн. Тому, саме вказана сума бюджетного відшкодування з податку на додану вартість була заявлена ВАТ «Кіровоградський кар'єр».

У запереченнях на позовну заяву відповідач вважає позов таким, що не підлягає задоволенню. Висновок акта перевірки № 21/23-50/198/00292155 від 03.03.2008 року про порушення ВАТ «Кіровоградський кар'єр» п.п. 7.7.4 з урахуванням п.п. 7.7.2 п. 7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" правомірний, а тому підстави для задоволення позову відсутні

14.05.2008 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови, яка виготовлена в повному обсязі 16.05.2008 року.

Розглянувши матеріали даної справи, заслухавши пояснення представників сторін, здійснивши оцінку наявних в матеріалах справи доказів, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Працівниками державної податкової інспекції у м. Кіровограді з 12.02.2008 року по 25.02.2008 року була проведена виїзна позапланова перевірка ВАТ «Кіровоградський кар'єр» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість із зарахуванням в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних податкових періодів за листопад 2007 року.

Перевіркою встановлено невідповідність суми, відображеної ВАТ «Кіровоградський кар'єр» у рядку 3 "Розрахунок суми бюджетного відшкодування" податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2007 року (2285276,00 грн.) з фактичною сплатою постачальникам товарів (робіт, послуг) грошовими коштами у жовтні 2007 року за результатами перевірки (2061765,00 грн.) на суму податку на додану вартість в розмірі 223511,00 грн. (2285276,00 - 2061765,00 = 223511,00) (розшифровка суми фактичної сплати постачальникам товарів (робіт, послуг) за жовтень 2007 року в сумі 2061765,00 грн. наведено в додатку № 11 до акту перевірки).

Для підтвердження оплаченого податкового кредиту за жовтень 2007 року в сумі 2285276,00 грн. (рядок 3 "Розрахунку суми бюджетного відшкодування" податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2007 року) ВАТ "Кіровоградський кар'єр" до перевірки надано банківські виписки платіжних доручень за відповідний період, оборотно-сальдову відомість по рахунку 63.1 за жовтень 2007 року, реєстр отриманих податкових накладних за жовтень 2007 року.

Згідно з даними додатку 3 до декларації «Розрахунок суми бюджетного відшкодування» ВАТ «Кіровоградський кар'єр» у рядку 1 відображені суми податку на додану вартість із рядка 24 податкової декларації за листопад 2007 року - 2285276,00 грн., перевіркою встановлені відхилення (збільшено за даними перевірки) в сумі 342480,00 грн., у рядку 2 відображені дані із рядка 17 податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2007 року 2308106,00 грн., тобто сума податкового кредиту за жовтень 2007 року - період, зарезультатами якого у ВАТ «Кіровоградський кар'єр» вперше виникло право на отримання бюджетного відшкодування відповідно п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість".

Враховуючи вище викладене, в рядок 3 Розрахунку суми бюджетного відшкодування за листопад 2007 року ВАТ "Кіровоградський кар'єр" належить врахувати із суми податкового кредиту попреднього податкового періоду (рядок 17 декларації з податку на додану вартість за жовтень 2007 року) ті суми податку, які фактично були сплачені у такому ж податковому періоді (жовтні 2007р.) постачальникам таких товарів (послуг) відповідно п.п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість".

Перевіркою встановлено, що відповідно наданих ВАТ "Кіровоградський кар'єр" для підтвердження оплаченого податкового кредиту за жовтень 2007 року в сумі 2285276,00 грн. (рядок 3 "Розрахунку суми бюджетного відшкодування" податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2007року) банківських виписок платіжних доручень за жовтень 2007 року, оборотно - сальдової відомості по рахунку 63.1 за жовтень 2007 року, реєстру отриманих податковихнакладних за жовтень 2007 року сума податку на додану вартість, фактично сплачена ВАТ "Кіровоградський кар'єр" у жовтні 2007 року постачальникам отриманих товарів (послуг) складає 2061765,00 грн. Розбіжність даних по рядку 3 Розрахунку суми бюджетного відшкодування між даними платника та даними перевірки виникла внаслідок того, що ВАТ "Кіровоградський кар'єр" не було враховано кредиторську заборгованість, яка склалась по ряду постачальників по бухгалтерському рахунку 6.3.1."Розрахунки з вітчизняними постачальниками" станом на 01.10.2007 року за товари (послуги), отримані підприємством в попередніх податкових періодах, суми податку на додану вартість по яких було включено до складу податкового кредиту попередніх податкових періодів. Оскільки, в рядок 3 Розрахунку суми бюджетного відшкодування включаються суми податку на додану вартість по тих товарах (послугах), податковий кредит по яких виник в одному податковому періоді з оплатою, ВАТ "Кіровоградський кар'єр" безпідставно віднесено до рядка 3 "Розрахунку суми бюджетного відшкодування" за листопад 2007 року суму податку на додану вартість в розмірі 223511,00 грн., внаслідок чого завищено суму бюджетного відшкодування за листопад 2007 року на суму податку на додану вартість 223511,00 грн. Розшифровка суми фактичної сплати постачальникам товарів (робіт, послуг) за жовтень 2007 року ( 2061765,00 грн.) з вказівкою сум кредиторської заборгованості, яка склалась на 01.10.2007 року наведено в додатку № 11 до акту перевірки.

За висновком державної податкової інспекції у м. Кіровограді ВАТ «Кіровоградський кар'єр» порушено вимоги п.п. 7.7.4 п. 7.4 ст. 7 з урахуванням п.п. 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість". ВАТ «Кіровоградський кар'єр» помилково вважає, що Закон України "Про податок на додану вартість" не містить вимог щодо залежності права на бюджетне відшкодування сум податку на додану вартість від періоду виникнення податкового кредиту. Закон України "Про податок на додану вартість" не передбачає бюджетне відшкодування від'ємного значення попередніх податкових періодів.

Державна податкова інспекція у м. Кіровограді податковим повідомленням-рішенням № 0000092350/0 від 12.03.2008 року зменшено ВАТ «Кіровоградський кар'єр» суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за листопад 2007 року у розмірі 223511,00 грн.

Господарський суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню повністю.

П. 1.8 ст.1 Закону України «Про податок на додану вартість» визначено, що бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Згідно п.п. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається: дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).

Відповідно до п.п. 7.4.1. п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

П.п. 7.7.1 п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (п.п. 7.7.2 п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»).

З аналізу вказаної норми вбачається, що законодавець не ставить настання бюджетного відшкодування в залежність від того, коли у отримувача товару виникло зобов'язання перед постачальниками, а визначає, що суми податку на додану вартість мають бути фактично сплачені у попередньому податковому періоді постачальниками товарів.

Аналогічну норму містить також п.п. 5.12.2. Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997 року № 166 (у редакції наказу від 15.06.2005 року № 213) згідно якого, бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг).

Господарський суд вважає, що облік податкового кредиту має накопичувалышй характер, відповідно, різниця між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту визначається виходячи із суми податкового кредиту, що сформувався протягом кількох, а не одного податкового періоду.

Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пп. 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг) (п.п. «а» п.п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України ,,Про податок на додану вартість".

Залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (п.п. «б» пп. 7.7.2 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»).

Законом України «Про податок на додану вартість» право на бюджетне відшкодування не ставиться під умову поставки товару або включення суми до податкового кредиту в періоді, що передує тому періоду, в якому платник заявляє про бюджетне відшкодування.

У жовтні 2007 року ВАТ «Кіровоградський кар'єр» було сплачено постачальникам товарів (робіт, послуг) податок на додану вартість в сумі 2285274,00 грн. (розшифровка по контрагентам і сумам, а також копії банківських виписок надані позивачем), саме така сума бюджетного відшкодування була заявлена Позивачем.

Надана відповідачем постанова Вищого адміністративного суду України від 18.10.2007 року не доводить твердження державної податкової інспекції у м. Кіровограді про те, що в розрахунку суми бюджетного відшкодування належить враховувати із суми податкового кредиту попереднього податкового періоду ті суми податку, які фактично були сплачені у такому ж податковому періоді та не суперечить позиції, викладеної в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 04.12.2007 року.

З Державного бюджету України на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в сумі 3,40 грн.

Керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст. 71, ч.ч. 1 - 3 ст. 160, ч.ч. 1 - 2 ст. 162, ст. 163, ст. 167, ч.ч. 1- 4 ст. 254, ст. 258, п. 6 роз. 7 "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Кіровограді № 0000092350/0 від 12.03.2008 року про зменшення відкритому акціонерному товариству «Кіровоградський кар'єр» суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 223511,00 грн.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь відкритого акціонерного товариства «Кіровоградський кар'єр» (25028, м. Кіровоград, вул. Автолюбителів, 5, ідентифікаційний код 00292155) - витрати по сплаті судового збору в сумі 3,40 грн.

4. Після набрання судовим рішенням законної сили, за заявою стягувача, буде виданий виконавчий лист.

5. Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Кіровоградської області. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України з дня складання в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя

О.М.Баранець