Рішення від 19.05.2008 по справі 9/778-06нр

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

19.05.08

Справа № 9/778-06нр.

За позовом: Сумського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Охтирської районної державної адміністрації, м. Охтирка

До відповідача: Відкритого акціонерного товариства «Укрнафта», м. Київ, в особі філії Нафтогазовидобувного управління «Охтирканафтогаз», м. Охтирка

Третя особа: Бугруватська сільська рада, Сумська область, Охтирський район

Про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки

Суддя СОП'ЯНЕНКО О.Ю.

секретар судового засідання Петен Я.Л.

Представники:

Від позивача: не з'явився

Від відповідача: Єфименко Л.І.

Від третьої особи: не з'явився

Прокурор: не прибув

Суть спору: прокурор в інтересах позивача просить зобов'язати відповідача звільнити земельну ділянку під свердловиною №503 загальною площею 1,67 га земель державної форми власності, розташованої на території Бугруватської сільської ради, та привести її у придатний для використання за цільовим призначенням стан. Позов мотивований тим, що відповідач використовує земельну ділянку площею 1,67 га, яка розташована на території Бугруватської сільської ради, без документа, що посвідчує право на неї, відмовляється оформити право користування земельною ділянкою або звільнити її, внаслідок чого обмежує законного власника в праві розпоряджатись нею, використовувати за цільовим призначенням, чим завдає істотної шкоди державним інтересам.

Відповідач у відзиві на позов просить відмовити в позові повністю, посилаючись на те, що вжив передбачених чинним законодавством заходів, спрямованих на оформлення права користування земельною ділянкою під свердловиною №503 Бугруватського родовища, використовує вказану земельну ділянку на підставі договору, укладеного з позивачем, вносить плату за використання земельної ділянки, що свідчить про відсутність порушення та обмеження прав власника земельної ділянки та завдання шкоди інтересам держави. Відповідач також посилається на недодержання прокурором вимог щодо звернення з позовом в інтересах держави.

Третя особа на стороні позивача письмових пояснень по суті позову не подала, повноважного представника в судове засідання не направила. Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши подані сторонами докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного:

Відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.

Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.

Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

17 березня 2007 року державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель в Сумській області складено акт №27 перевірки дотримання вимог земельного законодавства, в якому встановлено, що на території Бугруватської сільської ради Прикарпатське управління бурових робіт самовільно розпочало роботи по бурінню експлуатаційної свердловини №503 загальною площею 1,67 га без наявної документації землеустрою, що посвідчує право користування землею, та її державної реєстрації. Державним інспектором винесено припис №20 від 17.03.2005 р., яким приписано невідкладно вжити заходів по оформленню права користування земельною ділянкою, що використовується для буріння нафтогазової свердловини №503 загальною площею 1,67 га на території Охтирського району відповідно до вимог земельного законодавства України.

Відповідно до ч. 1 ст. 151 ЗК України, Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 427 від 31.03.2004 р., юридичні особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, зобов'язані до початку проектування погодити із власниками землі і землекористувачами та сільськими, селищними, міськими радами, державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, Кабінетом Міністрів України та Верховною Радою України місце розташування об'єкта, розмір земельної ділянки та умови її вилучення (викупу) з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів, умови проживання населення і охорону довкілля.

Місце розташування експлуатаційної свердловини № 503 Бугруватського родовища відповідачу було погоджено рішенням Бугруватської сільської ради Охтирського району від 15.04.2004 р. та рішенням Охтирської районної ради від 10.06.2004 р. та розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 11.05.2005 р. № 216.

20 жовтня 2005 року між позивачем та відповідачем укладено договір на користування земельною ділянкою №458-ОР, відповідно до якого землевласник (уповноважена особа) - Охтирська районна державна адміністрація надає, а землекористувач - ВАТ «Укрнафта», від імені якого діє НГВУ «Охтирканафтогаз», приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 1,67 га для будівництва експлуатаційної свердловини №503/501 Бугруватського родовища на території Бугруватської сільської ради Охтирського району Сумської області. Договір укладено терміном до 01.09.2006 року. Сторонами у п. 8 договору також погоджено, що умови та положення даного договору застосовуються до відносин сторін, які виникли до його укладення, а саме з часу фактичного зайняття земельної ділянки.

10.10.2005 року між позивачем та відповідачем складено акт приймання-передачі земельної ділянки площею 1,67 га для експлуатації свердловини №503/501 Бугруватського родовища терміном до 01.09.2006 р. При прийманні-передачі земельної ділянки сторонами зауважень заявлено не було.

Сумською обласною державною адміністрацією 09.12.2004 р. за вих. № 1211/01-22 матеріали погодження місця розташування експлуатаційної свердловини №503 Бугруватського родовища були направлені на розгляд Держкомзему України. Зазначене питання було розглянуте на пленарному засіданні Верховної Ради України 06.10.2006 р. і відповідно до стенограми цього засідання вважається відхиленим.

13.12.2006 р. Сумське обласне головне управління земельних ресурсів повторно надіслало на адресу Держкомзему України матеріали погодження місця розташування експлуатаційної свердловини №503 Бугруватського родовища ВАТ «Укрнафта», які до цього часу не розглянуті.

05.07.2007 року між сторонами у справі був укладений договір тимчасового використання земельної ділянки №33-03/1195-ОР, відповідно до якого між сторонами погоджено, що відповідач починаючи з 02.09.2004 року тимчасово використовує земельну ділянку площею 1,67 га на території Бугруватської сільської ради для проведення буріння та обслуговування свердловини №503/501 Бугруватського родовища. У вказаному договорі позивач та відповідач також погодили розмір плати за тимчасове використання земельної ділянки за період з 02.09.2004 р. до 31.12.2007 року, яка вноситься до місцевого бюджету Бугруватської сільської ради.

До закінчення терміну дії договору тимчасового використання земельної ділянки №33-03/1195-ОР 26 грудня 2007 року для узгодження земельних відносин відповідач надіслав позивачу підписану зі свого боку додаткову угоду до договору про тимчасове використання земельної ділянки для обслуговування свердловини №503/501 Бугруватського родовища на території Бугруватської сільської ради Охтирського району з проханням підписати додаткову угоду, скріпити печаткою та повернути на адресу відповідача. Згідно з умовами додаткової угоди строк дії договору тимчасового використання земельної ділянки №1195-ОР від 05.07.2007 р. продовжувався до 31 травня 2008 року.

14.02.2008 року відповідач надіслав позивачу підписаний з його боку договір тимчасового використання земельної ділянки на адресу позивача, в якому передбачено тимчасове використання земельної ділянки площею 1,67 га для буріння та обслуговування свердловин №503/501 Бугруватського родовища терміном до 31.05.2008 року за визначену плату, яка підлягає перерахуванню відповідачем до місцевого бюджету Бугруватської сільської ради.

Таким чином, використання земельної ділянки на території Бугруватської сільської ради відповідачем з часу фактичного зайняття земельної ділянки здійснюється за згодою позивача, який згідно з п.12 Прикінцевих положень Земельного кодексу України здійснює повноваження з розпорядження земельними ділянками, які розташовані за межами населених пунктів, та відповідно до погоджених між позивачем і відповідачем умов.

Крім того, з врахуванням норм Земельного кодексу України відповідачеві надано право ініціювати одержання земельної ділянки в користування, а розгляд цього питання та прийняття відповідного рішення в строки, встановлені законом, зобов'язаний забезпечити відповідний повноважний державний орган. Отже, обов'язок щодо оформлення правовстановлюючих документів на використання земельної ділянки, згідно вимог чинного земельного законодавства України, покладається на відповідний повноважний державний орган, який приймає рішення щодо розпорядження земельною ділянкою.

Поняття «самовільне зайняття земельної ділянки» визначено в ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» як будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Як вбачається з наведених вище обставин та наявних у справі доказів, зайняття та використання земельної ділянки площею 1,67 га на території Бугруватської сільської ради Охтирського району здійснюється відповідачем за згодою власника земельної ділянки та за наявності правочинів щодо вказаної земельної ділянки, у зв'язку з чим відсутній факт самовільного її зайняття.

Судом також встановлено, що відповідач здійснює оплату за користування земельною ділянкою під свердловиною №503 Бугруватського родовища відповідно до умов укладених з позивачем договорів, а також здійснив сплату втрат сільськогосподарського виробництва, що підлягають відшкодуванню згідно ст. 207 Земельного кодексу України внаслідок вилучення (викупу) земельних ділянок для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським виробництвом (том 2, а.с. 28-45, 52-59).

Наявні в матеріалах справи докази, а саме документи з погодження місця розташування земельної ділянки під будівництво експлуатаційної свердловини №503 Бугруватського родовища для ВАТ «Укрнафта» НГВУ «Охтирканафтогаз», свідчать про те, що як позивач, так і третя особа на стороні позивача погодили місце розташування земельної ділянки під будівництво експлуатаційної свердловини №503 Бугруватського родовища, розташованої за рахунок земель запасу Бугруватської сільської ради Охтирського району Сумської області.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Прокурор та позивач не надали доказів, які б свідчили про наявність обставин, якими обґрунтовано позов.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про безпідставність тверджень прокурора щодо відмови відповідача оформити право користування земельною ділянкою належним чином, а також щодо обмеження законного власника в праві розпоряджатись земельною ділянкою, використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням та завдання цим істотної шкоди державним інтересам, в зв'язку з чим позов не підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову - відмовити.