"18" квітня 2008 р.
Справа № 13а/19-364
12 год. 05 хв.
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області
у складі
при секретарі судового засідання
Розглянув справу
за позовом Державної податкової інспекції у Чортківському районі Тернопільської області, вул. Шевченка, 23, м. Чортків, Тернопільська область, 48500
до Чортківської міської ради, вул. Шевченка, 21, м. Чортків, Тернопільська область, 48500
За участю представників сторін:
позивача: Папа Н.І. -довіреність №9506 від 28.12.2007р.;
Фесюк Л.І. -довіреність №9504 від 28.12.2007р.;
Коцюк В.М., довіреність № 9507 від 28.12.07 р.
відповідача: Шиптицька І.П. -довіреність №938 від 02.07.2007р.
уть справи:
Державна податкова інспекція у Чортківському районі Тернопільської області звернулась з позовом про скасування рішення сесії Чортківської міської ради від 31.10.2007р. №577; п.5 рішення сесії Чортківської міської ради від 27.02.2007р. №100; рішення сесії Чортківської міської ради від 31.10.2007 №578; рішення Чортківської міської ради від 31.10.2007р. №580".
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що: питання щодо відміни рішень №29 від 15.06.2006р. та №100 від 27.02.2007р. розглядалось на засіданні депутатської комісії з питань містобудування, архітектури і земельних відносин, де детально були вивчені усі пропозиції щодо доцільності виділення земельної ділянки в центральній частині міста для будівництва адмінбудинку Державній податковій інспекції у Чортківському районі. Пропозиція відмінити згадані рішення була підтримана волевиявленням більшості депутатів сесії міської ради, яка діяла в інтересах територіальної громади та було вирішено включити земельну ділянку по вул. Шевченка,23а в перелік земельних ділянок для проведення конкурсу з набуття на конкурсних засадах права оренди земельних ділянок на території м.Чорткова. А тому вважає, що посилання позивача на статтю 152 Земельного Кодексу України, відповідно до якої власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права на землю, вважає безпідставним, оскільки на даний час ДПІ в Чортківському районі не є землекористувачем або власником земельної ділянки. Відповідач, посилаючись на п.1ст.125 Земельного Кодексу України щодо виникнення права власності на право постійного користування земельною ділянкою після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою та його державної реєстрації, вважає позовні вимоги про скасування рішення сесії Чортківської міської ради від 31.10.2007р. №577; п.5 рішення сесії Чортківської міської ради від 27.02.2007р. №100 безпідставними.
В розпочатому судовому засіданні представникам сторін роз'яснено їх права та обов'язки, передбачені ст.ст. 49, 51 в порядку ст. 130 КАС України.
В засіданні оголошувались перерви до 29.02.2008р., до 14.03.2008р., до 28.03.2008р., до 04.04.2008р. та до 18.04.2008р. в зв'язку з клопотанням позивача, уточненням позовних вимог та для надання можливості сторонам подати додаткові обґрунтування, заперечення та докази.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін суд встановив:
- позивачу, відповідно до рішення ІІІ сесії V скликання №29 від 15.06.2006 року «Про надання дозволу Державній податковій інспекції у Чортківському районі на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки в м.Чорткові по вул. Шевченка для будівництва адмінбудинку», було надано дозвіл на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва адмінбудинку.
27.02.2007 року рішенням №100 ХІІ сесії V скликання затвердженні матеріали попереднього погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва адміністративного будинку в м.Чорткові орієнтовною площею 2500 кв.м., але пунктом 5 згаданого рішення визначено, що строк його дії протягом одного року з дня прийняття з чим позивач не погоджується та вважає, що міська рада не вправі встановлювати інший термін виконання даного договору, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України №266 від 04.03.2004р. «Про затвердження Типового договору про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки»визначено, що етапи та строки виконання робіт визначаються договором та погодженим сторонами календарним планом виконання робіт.
Позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи зі слідуючого :
- згідно Положення про Державну податкову інспекцію у Чортківському районі затвердженого головою ДПА в Тернопільській області 29.03.2006р., ДПІ створена відповідно до Закону України від 04 грудня 1990 року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні»(із змінами і доповненнями), є органом державної податкової служби у системі органів виконавчої влади, яка підпорядковується державній податковій адміністрації в Тернопільській області і забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики на території Чортківського району;
- Державна податкова інспекція у Чортківському районі Тернопільської області є неприбутковою організацією (включена у Реєстр неприбуткових установ та організацій з ознакою неприбутковості «0002»), що підтверджується довідкою №594/15-01 від 29.01.2008р., яка знаходиться в матеріалах справи;
- рішенням сесії Чортківської міської ради №29 від 15.06.2006р. ДПІ У Чортківському районі надано дозвіл на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва адміністративного будинку по вул. Шевченка,23а. На виконання даного рішення ДПІ у Чортківському районі зібрала матеріали попереднього погодження, а саме: Акт обстеження та вибору земельної ділянки під будівництво адмінбудинку по вул. Шевченка,23а, в м.Чорткові, Договір підряду на проведення проектно-пошукових робіт, генплан адмінбудинку по вул. Шевченка,23а. Рішенням ХІІ сесії V скликання Чортківської міської ради від 27.02.2007 року №100 затвердженні матеріали попереднього погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва адміністративного будинку в м.Чорткові орієнтовною площею 2500 кв.м.
Стаття 24 Закону України «Про планування і забудову територій» чітко визначає, що у разі прийняття сільською, селищною чи міською радою рішення про надання земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності для розміщення об'єкта містобудування в порядку, визначеному земельним законодавством, зазначене рішення одночасно є дозволом на будівництво цього об'єкта. Дозвіл на будівництво дає право замовникам на отримання вихідних даних на проектування, здійснення проектно-вишукувальних робіт та отримання дозволу на виконання будівельних робіт у порядку, визначеному цим Законом. А тому, позивач на підставі згаданого рішення правомірно зібрав матеріали попереднього погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва адмінбудинку.
- Указом Президента України “Питання державних податкових адміністрацій» №1013/96 від 30.10.1996р. зобов'язано Кабінет Міністрів України, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, районні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації забезпечити Державну податкову адміністрацію України службовими приміщеннями відповідно до нормативів, а тому рішення ХХІІ сесії п'ятого скликання Чортківської міської ради №577 від 31.10.2007р. про відміну рішень №29 від 15.06.2006р., №100 від 27.02.2007р. та включення земельної ділянки по вул. Шевченка,23а орієнтовною площею 2500 кв. м., в перелік для проведення конкурсу з метою набуття права оренди на конкурсних засадах, є безпідставними. Крім того, відповідач не зазначив причин, що стали підставою прийняття на сесії Чортківської міської ради, рішення №577 від 31.10.2007р.;
- відповідач не надав пояснення з приводу прийняття міською радою на ХХІІ сесії п'ятого скликання, рішень від 31.10.2007 року №578 та №580, якими надано дозвіл Чортківській міській раді на збір матеріалів погодження розташування земельної ділянки по вул. Шевченка,23а в м.Чорткові орієнтовною площею 2500 кв.м. для проведення конкурсу з набуття на конкурсних засадах права оренди земельної ділянки для будівництва громадської будівлі комерційного призначення (банківські установи, офісні приміщення, і т.п.) та включення даної земельної ділянки в перелік для проведення конкурсу для набуття права оренди.
Враховуючи, що стаття 134 Земельного кодексу України передбачає обов'язковість продажу земельних ділянок державної або комунальної власності на конкурентних засадах, призначених для продажу суб'єктам підприємницької діяльності під забудову, а тому посилання відповідача на вищезгадану статтю судом до уваги не береться, оскільки згідно чинного законодавства підприємництвом є господарська діяльність суб'єктів господарювання, яка здійснюється з метою досягнення економічних та соціальних результатів та одержання прибутку. Враховуючи те, що Державна податкова інспекція належить до неприбуткових установ і організацій та утримується за рахунок бюджетних коштів, а тому вищезгадана норма закону не може бути застосована при наданні права користування земельною ділянкою;
- щодо визначеного пунктом 5 рішення сесії Чортківської міської ради від 27.02.2007р. №100 щодо дійсності даного рішення протягом одного року, то слід зазначити, що умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором та погодженим календарним планом виконання робіт, який укладається між замовником і виконавцем цих робіт, відповідно до типового договору. Відповідно, в Чортківської міської ради не було законних підстав для встановлення річного терміну дійсності даного рішення.
Таким чином, відповідач приймаючи оскаржувані рішення порушив вимоги чинного законодавства (в т.ч. і на час прийняття рішень), а також охоронювані законом інтереси позивача, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 6 ,7, 86, 160-163, п. 6 розділу Прикінцеві та перехідні положення КАС України, господарський суд
1. Позов задовольнити.
2. Скасувати рішення сесії Чортківської міської ради від 31.10.2007р. №577; п.5 рішення сесії Чортківської міської ради від 27.02.2007р. №100; рішення сесії Чортківської міської ради від 31.10.2007 №578; рішення Чортківської міської ради від 31.10.2007р. №580".
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі 24 квітня 2008 р. до адміністративного суду апеляційної інстанції - Львівського апеляційного адміністративного суду, через суд першої інстанції, а протягом 20 днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.
Суддя