справа № 5020-7/054-5/113
"21" травня 2008 р. 14:30 м. Севастополь
Господарський суд міста Севастополя в складі:
судді Євдокимова І.В., при секретері Саксонової А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Севастополі адміністративну справу
За Комунальної установи
адміністративним «Музей героїчної оборони та звільнення Севастополя»
позовом (99011, м. Севастополь, Історичний бульвар)
до відповідача Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації та
державної реєстрації об'єктів нерухомого майна»
Севастопольської міської Ради
(99040, м. Севастополь, вул. Хрустальова, 83)
треті особи Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа Адаменко Галина Семенівна (99011, м. Севастополь, вул. В. Морська, 25-5 / 99011, м. Севастополь, пр. Ген. Острякова, 42-95 / м. Севастополь, вул. Колобова, 19-235)
Закрите акціонерне товариство «Лиана-Плюс» (м. Севастополь, вул. Київська, 15-14).
про зобов'язання відповідача скасувати реєстраційний надпис на договорі купівлі-продажу павільйону газ-води -зборної металевої конструкції, що не є об'єктом нерухомого майна, -
Представники сторін:
Позивач: Рогачьова Л.М., довіреність б/н від 05.11.2007;
Відповідач: не з'явився;
Третя особа: Нікулічев А.М., довіреність ВСА № 292537 від 01.11.2007 (Суб'єкт СПД Адаменко Г. С.;
Третя особа: не з'явився, ЗАТ «Лиана-Плюс».
встановив:
24.01.2008 (вх.№164) Комунальна установа «Музей героїчної оборони та звільнення Севастополя» звернулась до господарського суду міста Севастополя з позовом до Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації та державної реєстрації об'єктів нерухомого майна» Севастопольської міської Ради про зобов'язання скасувати реєстраційний надпис на договорі купівлі-продажу павільйону газ-води -зборної металевої конструкції, що не є об'єктом нерухомого майна, з посиланням на статтю 1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень».
Ухвалою суду від 25.01.2008 зазначена позовна заява була залишена без руху до 15.02.2008 в порядку статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з тим, що позовна заява не містила посилань на норми процесуального законодавства, на підставі якого пред'явлено вимоги: Господарського процесуального кодексу України чи Кодексу адміністративного судочинства України; позовні вимоги підлягали розгляду в порядку адміністративного судочинства; позивачем не надані копії адміністративного позову та всіх документів, що приєднуються до нього, відповідно до кількості відповідачів, не зазначені дата підписання позовної заяви, засоби зв'язку, адреси електронної пошти позивача та відповідача (якщо такі відомі).
06.02.2008 (вх. №2172) позивач на виконання вимог ухвали суду від 25.01.2008 надав адміністративний позов та документи, додані до позовної заяви.
З 01.09.2005 набрав чинність Кодекс адміністративного судочинства України, яким до компетенції адміністративних судів віднесено вирішення публічно-правових спорів, у яких хоча б однією стороною є суб'єкт владних повноважень.
Відповідно до пункту 6 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Реєстрацію прав власності згідно з пунктом 1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003 № 615, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.01.2003 № 66/7387, здійснюють комунальні підприємства - бюро технічної інвентаризації.
Вказане свідчить, що КП «Бюро технічної інвентаризації та державної реєстрації об'єктів нерухомого майна» Севастопольської міської Ради на основі законодавства делеговані владні повноваження у сфері суспільних правовідносин, пов'язаних зі здійсненням від імені держави дій щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Таким чином, КП «Бюро технічної інвентаризації та державної реєстрації об'єктів нерухомого майна» Севастопольської міської Ради в розумінні пункту 7 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України є суб'єктом владних повноважень.
Аналіз суб'єктного складу та характеру правовідносин свідчить, що дана справа є справою адміністративною та повинна розглядатися за правилами адміністративного судочинства.
Така ж сама позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 06.06.2006.
07.02.2008 відкрите провадження у адміністративній справі, призначено попереднє судове засідання на 04.03.2008.
Цією ухвалою до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучені суб'єкт підприємницької діяльності - фізичної особи Адаменко Галина Семенівна та Закрите акціонерне товариство «Лиана-Плюс».
Розпорядженням голови господарського суду міста Севастополя № 27 від 18.03.2008 справа № 5020-7/054, яка знаходилась у провадженні судді Ілюхіної Г.П., у зв'язку з врегулюванням навантаження на суддів, передана до провадження судді Євдокимова І.В.
Ухвалою суду від 19.03.2008 справа прийнята до провадження суддею І.В. Євдокимовим, попереднє судове засідання призначено на 03.04.2008.
Ухвалою суду від 03.04.2008 року підготовче провадження по справі закінчено, та справа призначена до судового розгляду.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, мотивуючі свої заперечення тим, що павільйон газ-води є об'єктом капітального будівництва, переустановлення якого призведе до порушення цілісності об'єкта нерухомості.
Представник третьої особи позовні вимоги, також не визнав, мотивуючи свої заперечення тим, що договір купівлі -продажу укладений у встановленому законом порядку, у судовому порядку не оскаржувався, крім того, павільйон газ-води є об'єктом капітального будівництва
Згідно зі ст.ст.27, 49, 51, 121, 130 Кодексу адміністративного судочинства України, представникам сторін, роз'яснені їх процесуальні права і обов'язки.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, суд
06.05.1997 між ЗАТ «Лиана-Плюс» та СПД Радіонової Г.С. (у подальшому Адаменко Г.С. на підставі свідоцтво про шлюб від 08.01.2001) був укладений договір купівлі-продажу павільйону газ-води, який розташований в м. Севастополі по вул. Історичний бульвар, зареєстрований у реєстрі за № 1660.
Вказаний павільйон зареєстрований КП «Бюро технічної інвентаризації та державної реєстрації об'єктів нерухомого майна» Севастопольської міської Ради на праві приватної власності за СПД Радіонової Г.С. (в подальшому Адаменко Г.С. на підставі свідоцтво про шлюб від 08.01.2001) (а.с.10, 92).
Суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 334 Цивільного кодексу України право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним.
Згідно зі ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, є рішення суду стосовно речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, що набрали законної сили.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а саме: право власності на нерухоме майно.
Згідно з ч.ч. 3,4 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» державній реєстрації підлягають заявлені речові права на нерухоме майно за наявності документів, що підтверджують вчинення правочинів щодо таких об'єктів, посвідчених відповідно до закону, або свідчать про наявність інших, передбачених законом підстав. Інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації речових прав орган державної реєстрації прав згідно із порядком ведення Державного реєстру прав зобов'язаний надати до відома заявників. Розгляд заяви і прийняття рішення про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, відмову в реєстрації проводяться у строк, який не перевищує чотирнадцяти календарних днів з дня отримання органом державної реєстрації прав заяви та документів, необхідних для державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Пункт 2.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно передбачає, що БТІ здійснює реєстрацію права власності на підставі правовстановлюючих документів, вказаних у додатку № 1.
Відповідно до п. 1.6 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно реєстрації підлягають права власності тільки на об'єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку, за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим БТІ, яке проводить реєстрацію права власності на ці об'єкти. Не підлягають реєстрації тимчасові споруди, а також споруди, не пов'язані фундаментом із землею.
В матеріалах інвентарної справи БТІ вказано, що спірний об'єкт має фундамент із бутобетону.
Павільйон пов'язаний фундаментом із землею, та не є мобільним, тому він не є тимчасовим.
Крім того, як вбачається із акту технічного обстеження торговельного павільйону на Історичному бульварі, 1А, Інспекції Держархбудконтролю № 3682 від 27.12.2007 по виконаним конструктивним рішенням павільйон, що був обстежений, відноситься до капітального будівництва, переустановлення якого призведе до порушення цілісності об'єкту нерухомості (а.с. 87-88).
Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» об'єкт нерухомого майна (нерухоме майно, нерухомість) це земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці (будівля, споруда тощо), переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У позові відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя І.В. Євдокимов
Постанова складена та підписана
в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України
21.05.2008
1. Комунальна установа «Музей героїчної оборони та звільнення Севастополя» (99011, м. Севастополь, Історичний бульвар)
2. КП «Бюро технічної інвентаризації та державної реєстрації об'єктів нерухомого майна» Севастопольської міської Ради (99040, м. Севастополь, вул. Хрустальова, 83)
3. Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа Адаменко Галина Семенівна (99011, м. Севастополь, пр. Ген. Острякова, 42-95
4. Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа Адаменко Галина Семенівна (99011, м. Севастополь, вул. В. Морська, 25-5 /
5. Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа Адаменко Галина Семенівна (м. Севастополь, вул. Колобова, 19-235)
6. Закрите акціонерне товариство «Лиана-Плюс» (м. Севастополь, вул. Київська, 15-14)
7. Справа
8. наряд