Постанова від 26.09.2006 по справі 12646-2006А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95000, м.Сімферополь, вул. К.Маркса, 18, к. 418

ПОСТАНОВА

Іменем України

26.09.2006

Справа №2-4/12646-2006А

26.09.2006 р. (14 год. 00 хв.) м. Сімферополь Справа № 2-4/12646-2006 А

За позовом Кримського республіканського відділення Фонду України соціального захисту інвалідів, м. Сімферополь,

до відповідача Комунального підприємства «Госпрозрахункове проектно-планувальне бюро», м. Судак,

про стягнення 14125,00 грн.

Суддя І.К. Бєлоглазова

при секретарі Холодній О.І.

ПРЕДСТАВНИКИ:

Від позивача - Ковалевська Є.В., пров. фах. від. забезп. над. та вик. кошт штр. санк., дов. від 21.04.2006 р. вих. № 04-4\12.

Від відповідача - Тюлькіну Т.В., предст., дов. від 20.09.2006 р. вих. № 68.

Суть спору:

Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Сімферополь, звернулося у порядку, визначеному ст. 6 Перехідних та прикінцевих положень КАС України, до господарського суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Комунального підприємства «Госпрозрахункове проектно-планувальне бюро», м. Судак, 14125,00 грн. штрафу та зобов'язання останнього вчинити розрахунок та сплату пені за період з 17.04.2006 р. по день сплати.

У судовому засіданні 21.09.2006 року представник позивача уточнив позовні вимоги і просить стягнути з відповідача тільки 14125,00 грн. штрафу за невиконання нормативу створення робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2005 році.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач був зобов'язаний створити у 2005 р. одне робоче місце, однак фактично не працевлаштував жодного інваліда, у зв'язку з чим Комунальне підприємство «Госпрозрахункове проектно-планувальне бюро» повинно сплатити позивачеві штраф у розмірі 14125,00 грн.

Представник відповідач проти позову заперечує та посилається на те, що КП ГППБ на підставі наказу № 2-К від 3.01.2004 р. було створено робоче місце для працевлаштування інваліда і здійсненого атестацію робочого місця. Підприємство зверталось до відповідних органів та організацій щодо працевлаштування на створене робоче місце інваліда, але пропозицій не було. Відповідач вважає, що підприємством були виконані всі вимоги законодавства України щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, а жодним нормативним актом не передбачено, що підприємство зобов'язане шукати інвалідів на створене ним робоче місце. На підставі викладеного просить у позові відмовити.

Розглянув у порядку, визначеному ст. 138 КАС України, матеріали справи, заслухав у порядку ст. 139 КАСУ пояснення представників сторін, суд -

встановив:

Фонд України соціального захисту інвалідів діє відповідно затверджених на підставі ст. 10 та ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використанню цих коштів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1767 від 28.12.2001р., та Положення про Фонд України соціальної захищеності інвалідів, затвердженого Постановою КМУ № 92 від 18.07.91р.

Згідно з п. 11 Положення про Фонд України соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 92 від 18.07.1991 року( з подальшими змінами та доповненнями) Фонд і його відділення в АР Крим, областях, місцях Києві та Севастополі є юридичними особами.

Абзацом 4 частини 3 вказаного Положення передбачено, що Фонд України соціального захисту інвалідів здійснює контроль за своєчасним і повним надходженням до бюджету коштів від підприємств (об'єднань), установ и організацій, які не забезпечують установлених нормативів робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів у України», працевлаштування інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів.

Згідно зі звітом відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005 рік ( код рядка 01) середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу на підприємстві склала 16 осіб.

Середньорічна заробітна плата штатного працівника ( визначена відповідно з Інструкцією зі статистики чисельності працівників, зайнятих у народному господарстві України, затвердженої наказом Мінстату України від 7.07.1995 р. № 171 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 7.08.1995 року за № 287\823) на підставі звіту підприємства на одного працівника у 2005 р. складала 14125,00 грн.

Статтею 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», встановлено, що для підприємств (об'єднань) установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4% від загальної численності працюючих, а якщо працює від 15 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднані), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

Згідно з пункту 10 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 р. № 314, працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими Радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров'я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК.

Згідно з пунктом 5 Положення, підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів. А пунктом 14 цього ж Положення визначено, що підприємства, зокрема, у межах доведеного нормативу створюють за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів; інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.

П. 3 розділу III колективного договору між адміністрацією та трудовим колективом Комунального підприємства «Госпрозрахункове проектно-планувальне бюро» адміністрація зобов'язалась створити одне звичайне робоче місце для працевлаштування інваліда відповідно до вимог Закону України № 875-XII «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р., передбачивши вакансію у штатному розкладі оператора з обслуговування комп'ютерної техніки.

Наказом Комунального підприємства «Госпрозрахункове проектно-планувальне бюро» № 2-К від 3.01.2004 р. було створено 1 звичайне робоче місце з розрахунку чисельного складу працюючих від 15 до 25 чоловік, передбачивши вакансію у штатному розкладі одиницю оператора з обслуговування комп'ютерної техніки.

Згідно з п. 2 даного наказу, було вирішено утворити спеціальну комісію з атестації робочого місця для працевлаштування інваліда.

Протокол засідання атестаційної комісії по КП ГППБ з атестації робочого місця для працевлаштування інваліда затверджено 27.01.2004 р.

Інструкція оператора з обслуговування комп'ютерної техніки затверджена начальником КП ГППБ 3.01.2004 р.

Штатним розкладом КП «Госпрозрахункове проектно-планувальне бюро» з 1.10.2005 р. передбачена вакансія для інваліда на посаді оператор з обслуговування комп'ютерної техніки.

За результатами експертизи якості проведеної атестації робочого місця оператора по обслуговуванню комп'ютерної техніки проектно-виробничого сектора і правильності застосування Списку виробництв, робот, професій і посад, за якими встановлюються пільги і компенсації працівникам за працю у шкідливих умовах праці у КП «Госпрозрахункове проектно-планувальне бюро», складено заключення Державної експертизи умов праці Міністерства праці і соціального захисту АР Крим № 50-05 від 7.10.2005 р.

Згідно з висновком заключення № 50-05 від 7.10.2005 р. атестація робочого місця оператора обслуговування комп'ютерної техніки з умов праці у КП «ГППБ» проведена відповідно до вимог діючого законодавства.

З матеріалів справи вбачається, що протягом 2005 року підприємством щомісяця та у встановлений законом строк подавались до Центру зайнятості м. Судак відомості по формі 3-ПН про наявність вакантної посади (робочого місця) для інваліда.

Однак, у 2005 році ні Центром зайнятості м. Судак, ні іншими спеціально уповноваженими органами і організаціями інваліди на адресу відповідача для подальшого їх працевлаштування направлені не були, у зв'язку з їх відсутністю.

Протягом 2005 року на адресу відповідача з питань працевлаштування не звертався жоден інвалід, незважаючи на те, що протягом вказаного періоду на підприємстві було створене робоче місце, на якому може використовуватись праця інвалідів з урахуванням особливостей, стану здоров'я, придатності та професійних навичок у відповідності до заключення МСЕК.

Слід також зауважити, що позивач не надав доказів того, що інваліди відповідачу направлялись для працевлаштування, але їм було в цьому відмовлено.

За таких обставин, суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 122, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У позові відмовити.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України у Севастопольський апеляційний господарський суд.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Білоглазова І.К.